Jakiego artykułu szukasz?

Rekrutacja na studia 2022_2023

Ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2022_2023. Uczelniane serwisy dotyczące naboru odwiedzają tysiące młodych ludzi, którzy jesienią chcą rozpocząć studia na wymarzonym kierunku. Jakie nowości przygotowały szkoły wyższe? Na jakich zasadach przebiega rekrutacja? O czym nie można zapomnieć? Przeczytajcie więcej o naborach na studia poniżej.

Rekrutacja na studia 2022_2023

Ostateczne deklaracje maturalne, potwierdzone w lutym, przypieczętowały wybór przedmiotów maturalnych. Teraz pozostaje wytężona praca, aby jak najlepiej zdać egzaminy, a także szczegółowa analiza oferty edukacyjnej uczelni, pozwalająca wybrać studia zgodne z zainteresowaniami, planami zawodowymi oraz wymaganiami odnośnie zadeklarowanych przedmiotów maturalnych.

Drzwi otwarte

Wiosną uczelnie otwierają się na nowych kandydatów. W minionych latach tę formę komunikacji z przyszłymi studentami przerwała pandemia, tradycyjne spotkania zastąpiły transmisje on-line, ale obecnie coraz więcej szkół wyższych wraca do tradycyjnej formuły Drzwi Otwartych. To doskonały sposób poznania uczelni dosłownie od środka – obejrzenia jej wnętrza, zaplecza dydaktycznego, specjalistycznych pracowni, laboratoriów, sal wykładowych, możliwość porozmawiania z przedstawicielami kierunków, studentami, czasem absolwentami. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Szukajcie informacji o terminach Drzwi Otwartych na stronach interesujących Was uczelni lub w serwisach wydziałowych.

Nowe kierunki studiów

Jakie nowości przygotowały w tym roku uczelnie? O tym z pewnością dowiecie się właśnie podczas Drzwi Otwartych lub przeczytacie na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych. My prezentujemy kilka wybranych kierunków, które uruchomione zostaną w październiku 2022.

Studia pierwszego stopnia na kierunku Lingwistyka stosowana „Wschód-Zachód” pojawią się w ofercie Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnia uruchamia także magisterskie studia drugiego stopnia na kierunkach Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz Pedagogika resocjalizacyjna oraz w Wilnie, jednolite magisterskie studia na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Inżynierię ekologiczną, Gospodarkę obiegu zamkniętego oraz Zarządzanie bezpieczeństwem i jakością produkcji dołącza w tym roku do oferty Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Progi punktowe na studia

Statystyki rekrutacyjne z ubiegłych lat to istotne kryterium, jakim kierują się kandydaci na studia. Poziom wymaganych w poprzednim roku punktów jednym spędza sen z powiek, innym daje nadzieję na pomyślny wynik naboru. Pamiętajcie, że progi punktowe, czyli minimalna liczba punktów gwarantująca przyjęcie na kierunek, to wypadkowa wyników kandydatów z danego roku. Im lepsze wyniki osiągną maturzyści, tym więcej punktów będzie musiał mieć ostatni przyjęty kandydat. Limity miejsc nie są z gumy, najczęściej pozostają na niezmienionym poziomie, zatem na studia dostaną się tylko lepsi.

Uczelnie i studia w Polsce

Studia w Polsce realizują uczelnie publiczne oraz niepubliczne szkoły wyższe o różnorodnym profilu kształcenia. Do wyboru macie uniwersytety, uczelnie artystyczne, rolnicze i przyrodnicze, ekonomiczne, pedagogiczne, humanistyczne, medyczne, techniczne, turystyczno-sportowe, wojskowe czy zawodowe. Pełny wykaz typów uczelni znajduje się tutaj.

Zajrzyjcie na serwisy regionalne, aby poznać miasta akademickie oraz ich ofertę kształcenia i wybrać miejsce studiów. Pociąga Was bardziej tętniąca życiem metropolia, czy uczelnia zlokalizowana w spokojniejszym mieście, z dala od wielkomiejskiego gwaru?

Kierunki studiów, dostępne w polskich uczelniach ująć można w pewne grupy o określonym profilu, tematyce, dotyczące określonej dziedziny. Sprawdźcie, jakie kierunki mieszczą się w obszarze konkretnych typów studiów.

Rekrutacja na studia krok po kroku

Zapisy na wybrane kierunki odbywają się drogą internetową. Nie ma ograniczeń co do liczby szkół, do których można aplikować. Kandydaci logują się do uczelnianego systemu, gdzie następnie przekierowywani są do odpowiednich formularzy. Przesyłają wymagane podstawowe dane (imię, nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce urodzenia, płeć, numer PESEL, narodowość, obywatelstwo, adres zameldowania, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, email). Wskazują oczywiście również wybrany kierunek studiów, niekiedy także specjalność.

Warunkiem koniecznym uczestniczenia w rekrutacji jest uiszczenie opłaty, która w tym roku wynosi 85 zł za każdy kierunek studiów. Jest ona wyższa w odniesieniu do kierunków, na które przewidziane są dodatkowe egzaminy praktyczne.

Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie informacji o wyniki maturalne, które w tym roku znane będą 5 lipca, a potem już tylko oczekiwanie na wynik rekrutacji. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia w odpowiednim terminie, wskazanym przez uczelnię, należy dostarczyć komplet dokumentów. Tu też warto kierować się wytycznymi konkretnej szkoły wyższej, gdyż różne są w tym zakresie praktyki. Niekiedy wystarczą skany (zdjęcia, świadectwa), ale bywa, że uczelnie oczekują osobistego doniesienia dokumentów.

Rekrutacja po pandemii

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa Sars-coV-2 wymusiła na uczelniach ograniczenia w zakresie praktycznych egzaminów wstępnych, rozmów kwalifikacyjnych, testów predyspozycji. Z części z nich w ogóle zrezygnowano. Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa organizowano egzaminy w formie on-line. Kandydaci byli proszeni również o przysyłanie nagranych przez siebie prezentacji, wystąpień, przedsięwzięć twórczych – dotyczyło to przede wszystkim kierunków artystycznych i sportowych. Należy mieć na uwadze, że w tym roku część tradycyjnych form egzaminów może zostać przywróconych – szczegóły na ten temat należy sprawdzać w serwisach rekrutacyjnych uczelni.

Terminy rekrutacji

Każda uczelnia wyznacza swoje terminy. To bardzo ważne, aby ich ściśle przestrzegać, nie przegapić, dopełnić wszelkich formalności zgodnie z harmonogramem konkretnej szkoły wyższej.

Graniczne terminy rekrutacji przypadają mniej więcej na połowę lipca, ale – powtórzmy jeszcze raz – są one indywidualne dla każdej uczelni.

Mniej więcej tydzień po zakończeniu zapisów na studia uczelnie ogłaszają wyniki przyjęć. Taka informacja automatycznie pojawia się na koncie kandydata. Czy jeśli jest pozytywna, to już czas świętować? Oczywiście, że tak, ale pozostaje jeszcze dokończenie wszelkich formalności. Czas na złożenie dokumentów to zazwyczaj około tygodnia, 10 dni od ogłoszenia wyników, ale szczegóły zawsze należy sprawdzać w harmonogramach rekrutacji konkretnej szkoły wyższej. Jeśli nie dopełnicie tych formalności w wymaganym terminie, będzie to równoznaczne z rezygnacją z tego kierunku i niestety zostaniecie skreśleni z listy osób zakwalifikowanych.

Nieco inaczej przebiega rekrutacja do tych uczelni i na kierunki, gdzie przeprowadzane są egzaminy sprawnościowe lub weryfikujące predyspozycje artystyczne. Kandydatów obowiązują inne nieco terminy.

Nie dostałem się na studia!

To jeszcze nie koniec świata. Rozwiązań jest naprawdę wiele. Przede wszystkim kandydaci rekrutują najczęściej na kilka kierunków studiów. To oznacza, że wybierając ostatecznie jeden z nich – zwalniają miejsca na pozostałych, dając szansę na przyjęcie osobom, które pierwotnie nie zostały zakwalifikowane. Należy więc na bieżąco śledzić sytuację i odpowiednio reagować na pojawiającą się szansę.

Kolejną opcją są nabory uzupełniające. Informacje na ten temat znajdują się w serwisach rekrutacyjnych uczelni.

Więcej o tym, co zrobić, gdy nie powiodło się podczas rekrutacji piszemy TUTAJ.

Poradnik kandydata na studia

Więc informacji znajdziecie w odpowiednich działach naszego Portalu.

Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.

Typy studiów - poznajcie kształcenie w różnych dziedzinach.

Wybierzcie Kierunki studiów spełniające najlepiej Wasze oczekiwania w zakresie edukacji.

Polskie Miasta akademickie posiadają różnorodną ofertą edukacyjną - zdecyduje, gdzie chcesz studiować.

Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Wam podjęcie decyzji.

Co powiesz na Studia podyplomowe? Warto kształcić się całe życie.

Powiązane treści

Polskie uczelnie w Rankingu Szanghajskim
Polskie uczelnie w Rankingu Szanghajskim
Kategoria naukowa A+ - najlepsze ośrodki badawcze
Kategoria naukowa A+ - najlepsze ośrodki badawcze
PKA - źródło informacji dla kandydatów na studia
PKA - źródło informacji dla kandydatów na studia
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Stypendia dla studentów
Stypendia dla studentów
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
Jakie studia wybrać, aby nie żałować?
Rekrutacja na studia
Rekrutacja na studia
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Najlepsze i najgorsze kierunki studiów
Najlepsze i najgorsze kierunki studiów
Jakie uczelnie najczęściej wybierają kandydaci na studia?
Jakie uczelnie najczęściej wybierają kandydaci na studia?
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Jakie studia wybrać?
Jakie studia wybrać?
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Lepsza uczelnia państwowa czy prywatna?
Lepsza uczelnia państwowa czy prywatna?

Komentarze (0)

brak komentarzy…
 • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
 • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
 • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie
 • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
 • Politechnika Łódzka
 • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • Uniwersytet Szczeciński
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
 • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
 • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Politechnika Lubelska
 • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
 • Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
 • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 • Akademia Śląska w Katowicach
 • Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku
 • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
 • Gdańska Szkoła Wyższa
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
 • Politechnika Częstochowska
 • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
 • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
 • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
 • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 • Politechnika Poznańska
 • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
 • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Ekonomiczny w Szczecinie
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
 • Uniwersytet Gdański
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
 • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
 • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
 • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
 • Uniwersytet Morski w Gdyni
 • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
 • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
 • Akademia Pomorska w Słupsku
 • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
 • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
 • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
 • Collegium Humanum w Poznaniu
 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 • Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
 • WSHiU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
 • Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
 • Akademia Nauk Stosowanych im. J.A. Komeńskiego w Lesznie
 • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
 • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
 • Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
 • WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
 • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
 • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
 • Bydgoska Szkoła Wyższa
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy
 • Wyższa Szkoła Integracji Europejskiej w Szczecinie
 • Collegium Civitas w Warszawie
 • Coventry University Wrocław
 • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Pedagogium Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Warszawie
 • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
 • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
 • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
 • Collegium Humanum we Wrocławiu
 • Akademia Mazowiecka w Płocku
 • Akademia Zamojska
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
 • Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie
 • Politechnika Morska w Szczecinie
 • Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach
 • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
 • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
 • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
 • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
 • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
 • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wydział Ekonomiczny w Opolu
 • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
 • Uniwersytet Zielonogórski
 • Lubelska Akademia WSEI
 • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
 • Collegium Humanum w Rzeszowie
 • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Collegium Humanum w Warszawie
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
 • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych, Wydział Międzyuczelniany w Gdańsku
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie - grupa Vistula
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
 • Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II
 • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 • Uniwersytet Opolski
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej Filia w Stalowej Woli
 • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
 • Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
 • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. Prof. T. Kotarbińskiego
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Bytomiu
 • Uczelnia Nauk Społecznych Filia Nowy Targ
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Łodzi
 • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
 • Collegium Da Vinci w Poznaniu
 • Akademia Ignatianum w Krakowie