Jakiego artykułu szukasz?

Lepsza uczelnia państwowa czy prywatna?

Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest prestiż uczelni. Drugorzędne znaczenie ma fakt, czy szkoła wyższa ma status uczelni publicznej czy niepublicznej.

Lepsza uczelnia państwowa czy prywatna?

Dyskusje na temat tego, czy lepsza jest uczelnia prywatna czy uczelnia państwowa trwają nie od dziś i zawsze wywołują spore emocje.

Fakty czy mity?

Na publicznych jest taniej.

Bezspornie kształcenie na studiach stacjonarnych w uczelniach publicznych nie pociąga tak wysokich kosztów, jakie muszą ponieść studenci uczelni niepublicznych. Miesięczne czesne w tych drugich to kwota od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W przypadku studiów niestacjonarnych koszty bywają podobne.

Uczelnie z kilkudziesięciu czy kilkusetletnią tradycją i historią to gwarancja pewności i solidności.

To już kwestia dyskusyjna. Bo o ile wielowiekowy uniwersytet nie podzieli losu niepublicznej uczelni, która okazała się nietrafioną decyzją biznesową i znika z rynku, zostawiając swoich absolwentów z dyplomami szkoły-widma, to coraz częściej duża dbałość o studentów / klientów, mniej zhierarchizowane procesy decyzyjne i większa elastyczność w reagowaniu na potrzeby rynku powodują, że bardzo wiele niepublicznych uczelni może pochwalić się dużo lepiej wyposażonymi pracowniami, imponującym zapleczem dydaktycznym, dostępem do nowoczesnego sprzętu, materiałów, udziału praktyków w dydaktyce.

Do niepublicznych wszyscy się dostają

Nie wszyscy. Selekcja na kierunek lekarski (od niedawna realizowany w placówkach niepublicznych) jest rygorystyczna. Miejsca na Psychologii potrafią się zapełnić na SWPS tak szybko, że spóźnialscy trafiają na listę rezerwową. Na wielu kierunkach obowiązuje konkurs świadectw oparty o podobne kryteria, jak na uczelni publicznej, aczkolwiek faktycznie w większości szkół prywatnych warunkiem przyjęcia jest jedynie spełnienie wymogów formalnych, czyli dostarczenie kompletu dokumentów.

Publiczna czy niepubliczna?

Badanie absolwenta psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dowodzi, że najważniejszy jest status, a nie forma własności uczeni.

Badanie miało na celu sprawdzenie, jaki wpływ ma status uczelni (wysoki lub niski) oraz rodzaju własności uczelni (państwowa czy prywatna) na ocenę szans zawodowych przez studentów.

- Wybierając uczelnię prywatną spotkałem się z opiniami studentów i absolwentów uczelni państwowych, że lepiej skończyć gorszą uczelnie państwową niż dobrą prywatną. Studenci uczelni prywatnych mieli inne zdanie. Zainteresowało mnie, jak rodzaj uczelni i jej status wpływa na ocenę szans zawodowych studentów - mówi autor opracowania.

Uczestnikami badania byli studenci polskich uczelni ekonomicznych publicznych i niepublicznych. Oceniali w ankietach sytuację krajową na rynku pracy, osobiste szanse zawodowe, także te związane z rodzajem ukończonej uczelni oraz chęci rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji.

Okazało się, że najważniejszy w ocenie szans rozwoju kariery zawodowej jest status uczelni, mierzony pozycją uczelni w rankingach szkół wyższych, a nie forma własności. Studenci z uczelni o statusie wysokim zdecydowanie wyżej oceniają swe szanse zawodowe niż studenci z uczelni o statusie niskim.

Które uczelnie najczęściej wybierali kandydaci w rekrutacji 2020/2021

Najpopularniejsze kierunki studiów w rekrutacji 2020/2021

Najlepsze niepubliczne uczelnie magisterskie

Najlepsze uczelnie akademickie

Najlepsze PWSZ

Praca po studiach

Młodzi ludzie stawiają na umiejętności, kompetencje, które pozwolą sprostać przyszłości wymaganiom dynamicznego, zmieniającego się ryku pracy. Współcześnie coraz mniej mówimy o konkretnych zawodach, raczej pewnych predyspozycjach do wykonywania zadań, koordynowania działań w określonych obszarach. Zatem przy wyborze uczelni nie decyduje argument, jaki zawód zdobędę, ale raczej czy poradzę sobie w życiu zawodowym, jakie wybrać studia, aby mieć dobrą pracę, po jakich kierunkach będę dobrze zarabiał?

Jakie studia wybrać, żeby mieć dobrą pracę?

Zawody przyszłości

Najbardziej poszukiwane zawody

Ile zarabiają Polacy?

Najlepiej płatne branże w Polsce.

Zarobki absolwentów

Ważnym kryterium skuteczności uczelni jest ocena losów absolwentów. Im więcej osób w krótkim czasie po opuszczeniu Alma Mater znalazło satysfakcjonujące zatrudnienie, tym wartościowsze kształcenie i przygotowanie zaoferowała określona placówka, jednostka. Szczegółowy raport Ekonomicznych Losów Absolwentów pokazuje, że wybrane kierunki studiów realizowane w uczelniach niepublicznych czynią ich absolwentów mocno konkurencyjnymi w stosunku do absolwentów analogicznych kierunków uczelni publicznych. Zatem znowu nie status forma własności uczelni, ale jakość kształcenia na konkretnym kierunku przesądza o uzyskanych kwalifikacjach i kompetencjach.

Jacy absolwenci zarabiają najlepiej?

Jak wybrać dobry kierunek?

Pomocne będą oczywiście opinie starszych kolegów, rankingi przeprowadzane przez wyspecjalizowane ośrodki. Cennym źródłem wiedzy na temat jakości kształcenia są raporty sporządzane przez Państwową Komisję Akredytacyjną, oceniające poziom edukacji na poszczególnych kierunkach, realizowanych w konkretnych uczeniach publicznych i niepublicznych. Czytaj więcej.

Najlepsze ośrodki naukowe - państwowe czy prywatne?

Biorąc pod uwagę możliwości rozwoju naukowego, kontynuowanie kształcenia na studiach trzeciego stopnia w celu uzyskania tytułu doktora, uczelnie publiczne zdecydowanie przewyższają prywatne. Obrazuje to zestawienie ocen uzyskanych w wyniku ewaluacji przeprowadzonej w blisko 900 jednostkach naukowych. Od otrzymanej przez daną placówkę oceny zależy, czy utrzyma ona lub uzyska uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów. Najwyższą, wiodącą kategorię A+ otrzymała jedna tylko uczelnia niepubliczna. WIĘCEJ

A Ty już wybrałeś uczelnię?

Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.

Typy studiów znajdziecie TUTAJ

Kierunki studiów opisane są TUTAJ

Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ

Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ

Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ

Powiązane treści

Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
Najczęstsze błędy kandydatów przy wyborze studiów
​Studia wyższe a sukces, pozycja, kariera
​Studia wyższe a sukces, pozycja, kariera
Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?
Oblana matura, słabo zdana matura - co robić?
​Ile naprawdę kosztują studia?
​Ile naprawdę kosztują studia?
​Jak zdobyć stypendium? - poradnik studenta
​Jak zdobyć stypendium? - poradnik studenta
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Zawody przyszłości,  gdzie będzie praca?
Zawody przyszłości, gdzie będzie praca?
Co zrobić, gdy na maturze masz za mało punktów
Co zrobić, gdy na maturze masz za mało punktów
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Kierunek na rozwój, kierunek na pracę
Kierunek na rozwój, kierunek na pracę
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Słownik pojęć studenckich
Słownik pojęć studenckich
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Jak przeżyć na studiach, czyli poradnik pierwszoroczniaka
Jak przeżyć na studiach, czyli poradnik pierwszoroczniaka
Progi punktowe na studia
Progi punktowe na studia
Na jakie iść studia, aby dostać pracę?
Na jakie iść studia, aby dostać pracę?

Komentarze (2)

Anzzugg
Ja np. ukończyłem studia na Wyższej Szkole Ekonomiczno - Humanistycznej w Bielsku i zdecydowanie polecam każdemu. Bardzo ciekawie prowadzone zajęcia, każdy kto chce się czegoś nauczyć zdecydowanie powinien rozważyć wybór któregoś z kierunków na tej uczelni.
22.10.2019
07.05.2018
panthero
Wiele z tych prywatnych szkół to tylko fikcja i sposób na zdobycie dofinansowań, ale są też szkoły takie jak WSGE w Józefowie, którym zależy na zachowaniu poziomu i zatrudniają wykładowców z dużych warszawskich uczelni więc wystarczy zrobić research i użyć rozsądku przy wyborze.
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie