Kiedy wyniki rekrutacji na studia 2025_2026
Zazwyczaj wyniki pierwszego naboru na studia uczelnie publiczne ogłaszają między 15 lipca a 31 lipca.Wyniki rekrutacji nie są udostępniane w jednym, stałym terminie. Każda uczelnia informuje o zakwalifikowaniu na studia według własnego harmonogramu. Kiedy podawane są wyniki naboru? Jakie formalności dotyczą kandydatów po ogłoszeniu list rankingowych?

Proces rekrutacji rządzi się swoimi prawami, ale przede wszystkim kluczowe są pewne terminy, których przestrzeganie determinuje uczestnictwo w kolejnych etapach naboru na studia. Jeśli Wasze wnioski trafiły do systemów rekrutacyjnych wybranych uczelni, to teraz oczekujecie na najważniejszy moment – wyniki rekrutacji. Otrzymujecie wówczas informację zwrotną z uczelni - i co dalej? Przeczytajcie poradnik dla kandydatów na studia.
Terminy wyników rekrutacji, czyli informacje o zakwalifikowaniu na studia na uczelniach publicznych przypadają mniej więcej w połowie lipca. Mogą być różne nawet w obrębie tej samej szkoły wyższej. Zależy to od specyfiki kierunku, dodatkowych egzaminów praktycznych.
Pamiętaj, że zakwalifikowanie nie jest jeszcze równoznaczne z przyjęciem na studia.
Kiedy ogłoszenie wyników w rekrutacji 2025/2026?
W naborze podstawowym na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie listy osób zakwalifikowanych będą przykładowo znane w terminach:
Uniwersytet Warszawski 22 lipca 2025
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie18 lipca 2025
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu terminy wkrótce
Uniwersytet Śląski w Katowicach 18 lipca 2025
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 16 lipca 2025
Uniwersytet Wrocławski terminy wkrótce
Politechnika Warszawska 18 lipca 2025
Politechnika Poznańska 14 lipca 2025
Politechnika Wrocławska 15 lipca 2025
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 24 lipca 2025
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu terminy wkrótce
Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie terminy wkrótce
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 17 lipca 2025
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie 25 lipca 2025
Studia zaoczne - wyniki rekrutacji 2025/2026
Nieco inaczej wygląda harmonogram rekrutacji na studia niestacjonarne. Rejestracja na kierunki realizowane w tym trybie kończy się najczęściej w sierpniu lub wrześniu. Terminy mogą być różne dla kierunków prowadzonych na innych wydziałach tej samej uczelni.
Bezpieczniej więc sprawdzać konkretne daty w systemie rekrutacyjnym. Wkrótce po zakończeniu rejestracji na studia zaoczne udostępniane są informacje o zakwalifikowaniu.
Dokumenty na studia
Osoby zakwalifikowane na studia muszą we wskazanym przez uczelnię terminie dostarczyć wszelkie brakujące dokumenty. Można je przynieść osobiście, wysłać za pośrednictwem poczty czy kuriera lub pocztą elektroniczną bądź załączyć ich skany na koncie kandydata. W tej kwestii każda szkoła wyższa ma swoje zasady.
Wśród dokumentów rekrutacyjnych na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie znajdą się:
- podanie o przyjęcie na studia (najczęściej generowane z systemu rekrutacyjnego)
- zdjęcie
- oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego (dotyczy osób niepełnoletnich), które należy wygenerować z systemu rekrutacyjnego
- zgoda rodziców/opiekunów prawnych na udział w rekrutacji i dokonanie wpisu na listę studentów (dotyczy tylko osób niepełnoletnich)
- świadectwo dojrzałości i ewentualnie inny dokument
- dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe (dotyczy absolwentów techników)
- zaświadczenie o niepełnosprawności (jeśli dotyczy)
- zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego lub organizowanego przez uczelnię, który brany jest pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym
- dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport
- orzeczenie lekarskie
- dowód opłaty za legitymację
- potwierdzenie legalizacji pobytu w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego – na studia prowadzone w języku angielskim.
Kiedy drugi nabór na studia?
Drugi nabór ogłaszany jest po zamknięciu rekrutacji podstawowej. Dzieje się to najczęściej po publikacji list kandydatów zakwalifikowanych na studia i ostatecznej ich deklaracji o chęci podjęcia studiów oraz dopełnieniu innych formalności, dostarczeniu wymaganych dokumentów.
Zdarza się, że niektóre zakwalifikowane osoby zaniedbają ten obowiązek i nie wywiążą się z niego w określonym terminie. Poza tym wielu kandydatów aplikuje na więcej kierunków. Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu wybierają jeden z nich rezygnując z pozostałych studiów, zwalniając tym samym swoje miejsce.
Taka sytuacja powoduje, że osoby znajdujące się na liście rezerwowej awansują na pozycje przybliżające do grona kandydatów zakwalifikowanych.
Każda uczelnia, a nawet wydział indywidualnie wyznacza terminy poszczególnych naborów uzupełniających. Wszystko zależy od zasad, które każda uczelnia ustala samodzielnie.
Należy więc śledzić ogłoszenia w serwisach rekrutacyjnych, bowiem sytuacja może się dynamicznie zmieniać. Oferta kierunków zazwyczaj jest już mocno ograniczona, rekrutacja dotyczy studiów mniej popularnych, ale może się zdarzyć, że znajdą się wolne miejsca także na rozchwytywanych studiach.
Zasady rekrutacji są najczęściej takie same, sposób przeliczania punktów nie zmienia się. Również tworzenie listy rankingowej działa na tej samej zasadzie jak w pierwszym naborze.
Zostałeś przyjęty do kilku uczelni – co dalej?
Podobno od przybytku głowa nie boli. Jesteś w tej komfortowej sytuacji, że to Ty wybierasz, który kierunek będziesz studiować oraz na jakiej uczelni rozpoczniesz kształcenie. Warto w tym momencie wziąć głęboki oddech i raz jeszcze przeanalizować wszystkie za i przeciw każdej opcji. Jakie są Twoje priorytety? Czy lokalizacja uczelni oraz ośrodka akademickiego ma kluczowe znaczenie?
Sytuacja jest oczywista, gdy aplikowałeś na jeden kierunek. Jeśli podjąłeś ostateczną decyzję o studiowaniu, pora również na ostateczne formalności.
Od momentu ogłoszenia wyników w ciągu kilku dni należy dostarczyć świadectwo i inne wymagane przez uczelnię dokumenty i dokonać wpisu na studia. O konkretnym miejscu i terminie tej procedury informują najczęściej komunikaty w systemie IRK. Sposób dostarczania dokumentów regulują uczelniane przepisy. Zazwyczaj nie ma konieczności osobistego stawienia się na uczelni, wystarczy dosłać odpowiednie, skompletowane dokumenty – warunkiem takiej opcji jest często wcześniejsze potwierdzenie swoich danych osobowych przez profil zaufany. W przeciwnym razie należy osobiście potwierdzić swoją tożsamość przedkładając dowód osobisty.
Nie dostałeś się na studia?
Jeśli wyniki rekrutacji okażą się niepomyślne, to jeszcze nie koniec świata.
Możesz szukać szansy w drugim, a często i kolejnych naborach ogłaszanych przez uczelnie. Alternatywą może być wybór podobnego kierunku studiów na uczelni niepublicznej – taka opcja wiąże się z koniecznością opłacania czesnego nawet na studiach stacjonarnych. A może zamiast studiów dziennych zdecydować się na tryb niestacjonarny? Na wiele kierunków realizowanych w tym trybie łatwiej jest się dostać niż na studia stacjonarne.
Jeśli nie dopuszczasz zmiany studiów – pomyśl o poprawce z matury. Co prawda do ponownego egzaminu możesz przystąpić dopiero za rok, ale to może być owocny czas, aby wszystkie siły skupić właśnie na przedmiotach decydujących o rekrutacji na określony kierunek i lepszy wynik pozwoli bez problemu zawalnych o indeks w kolejnej rekrutacji.
Dlatego nie warto tracić nadziei. Wytrwali kandydaci na pewno znajdą miejsce dla siebie. A więc głowa do góry! To Ty decydujesz, co dalej!
Listy rezerwowe
Listy z ogłoszeniem osób przyjętych nie są ostateczne. Kandydaci, którzy aplikowali na kilka kierunków i uzyskali pozytywny wynik zwalniają miejsca, pozostając przy jednych, wybranych studiach. Tym sposobem osoby znajdujące się na liście rezerwowej awansują w rankingu oczekujących i mogą w efekcie trafić do grona zakwalifikowanych na studia. Sprawdźcie więc, jaką pozycję zajmujecie na liście rezerwowej, co pozwoli ocenić szanse na uzyskanie indeksu na wybranym pierwotnie kierunku studiów.
Rekrutacja uzupełniająca
Nie łudźmy się, że w tym trybie czekać będą na kandydatów kierunki z top listy popularności. W rekrutacji uzupełniającej dostępne są studia, które nie doczekały się wymaganej liczby chętnych, limity przewidziane dla tych kierunków nie zostały wypełnione. Może się jednak okazać, że w ofercie uzupełniającej będą propozycje pokrewne do pierwotnie wybranych kierunków. Może to dobry moment na ponowne zweryfikowanie swoich preferencji co do dalszego kształcenia i okaże się, że optymalne okażą się wybory wcześniej zupełnie nie brane pod uwagę.
Kierunki objęte rekrutacją uzupełniającą ogłaszane są równocześnie z publikacją list osób przyjętych (czyli tych, którzy zostali zakwalifikowani i spełnili w wyznaczonym terminie wymagane formalności) na studia.
Odwołania
Kandydatowi na studia przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji o nieprzyjęciu. Odwołanie można składać w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji administracyjnej o nieprzyjęciu.
Warto wiedzieć o takiej możliwości. Nie należy wykluczyć błędów spowodowanych czyimś zaniedbaniem, problemów w systemie informatycznym czy rzadkich, ale możliwych niedociągnięć proceduralnych.
Decyzja o nieprzyjęciu, jaką otrzymujecie od komisji rekrutacyjnej, zawiera instrukcje związane z procedurą odwoławczą. Istotne, aby w piśmie odwoławczym przytoczyć konkretne argumenty potwierdzające zaistniałe niedociągnięcia, zaniedbania czy nadużycia.
Złożenie odwołania nie daje żadnej gwarancji pozytywnego zakończenia sprawy, ale skoro jest takie narzędzie – nie wahajcie się z niego skorzystać.
Studia niestacjonarne
Najczęściej wymogi rekrutacyjne na studia niestacjonarne są mniej wyśrubowane. Zależy to oczywiście od konkretnego kierunku. Jednak w sytuacji, gdy zabrakło punktów na studia dzienne, alternatywą może być kształcenie na tym samym kierunku w trybie zaocznym.
Wiąże się to ze sporą reorganizacją. Studia niestacjonarne są płatne. To zatem często przyspieszona decyzja o podjęciu aktywności zarobkowej. Studia niestacjonarne trwają również (zazwyczaj) semestr dłużej.
Jednak ta opcja pozwoli osobom zdeterminowanym do studiowania konkretnego kierunku pozostać przy swoim pierwotnym wyborze.
Uczelnia niepubliczna
Rekrutacja w zdecydowanej większości niepublicznych szkół wyższych trwa do końca września, niekiedy nawet jest wydłużona na pierwszą połowę października.
Również w zdecydowanej większości (NIE WE WSZYSTKICH!) niepublicznych szkół wyższych o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc. Wydaje się więc, że macie dużo czasu do namysłu. W tej opcji musicie liczyć się ze sporymi kosztami. Na etapie rejestracji uiszczacie opłatę wpisową, następnie opłacacie czesne w systemie miesięcznym lub semestralnym.
Wiele niepublicznych szkół wyższych oferuje wysokiej klasy kształcenie. Uczelnie te dysponują doskonałym zapleczem lokalowym i sprzętowym, kadrę stanowią często dydaktycy związani również z publicznymi szkołami wyższymi.
Szkoła policealna
To jeszcze inna opcja. Nie przerywasz nauki, w krótkim czasie (najczęściej dwa lata) zdobywasz zawód. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po jej ukończeniu rozpocząć studia. Te dwa lata mogą całkowicie odmienić pierwotne plany, zainteresowania. Spowodować, że dojrzejecie do decyzji o kształceniu w zupełnie innym kierunku.
Studia za rok?
Jeśli żadna z powyższych opcji nie dała efektu lub jest niesatysfakcjonująca – czas na gap year. Dobrze, aby go wartościowo wykorzystać. Może to dobry moment na doszlifowanie języków obcych? Albo na popracowanie nad „kulejącym” przedmiotem i przystąpienie za rok do poprawki z matury? Krótka pauza pozwoli na spokojne przeanalizowanie dalszych planów, weryfikację wcześniejszych wyborów. Jeśli w danym momencie rekrutacja na studia okazała się porażką, to masz teraz czas, aby rozważnie przekuć ją w sukces.
Termin ogłoszenia wyników na studia to kluczowy moment, który determinuje różne scenariusze działania. Nawet niepowodzenie nie przekreśla szansy na rozpoczęcie kształcenia jeszcze w tym samym roku akademickim. Nie poddawajcie się więc, szukajcie informacji i rozwiązań.
Jakie studia wybrać?
Zajrzyj do Poradnika dla Maturzysty
Poznaj wszystkie typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Zobacz, jakie kierunki możesz studiować - dla ułatwienia wykaz kierunków wg typów kształcenia
Nadal nie wiesz, w jakim mieście studiować? - wybierz swój ośrodek akademicki
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi decyzje wszystkim niezdecydowanym kandydatom
Wybiegaj w przyszłość, zaplanuj Studia podyplomowe
Powiązane treści

Jakie dokumenty na studia? – rekrutacja 2025_2026

Terminy rekrutacji 2025_2026

Jakie studia wybrać? Rekrutacja na studia 2025_2026

Nowe kierunki studiów 2025_2026

Rekrutacja na studia 2025_2026

Ile naprawdę kosztują studia?

Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze

Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?

Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć

Stypendia dla studentów

Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?

Studia dzienne czy studia zaoczne?

Jak przeżyć na studiach, czyli poradnik pierwszoroczniaka

Progi punktowe na studia

Słownik pojęć studenckich
