Filologia angielska w Radomiu
Filologia angielska - studia
Studia filologiczne wybierają przede wszystkim humaniści, osoby, którym niestraszne są tomy lektur w oryginale, przyswajanie historii i kultury krajów, w których dominuje język angielski.
Kandydatom przydadzą się predyspozycje językowe, słuch fonetyczny, aczkolwiek studia nad językiem nie będą przypominały lekcji angielskiego, jakie znacie ze szkoły.
Anglistyka realizowana jest w systemie dwustopniowym. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata i odpowiednio magistra.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów to: praktyczna nauka język angielskiego, wstęp do językoznawstwa i literaturoznawstwa, historia języka angielskiego, kultura i literatura angielskiego obszaru językowego, historia literatury angielskiej, wstęp do psycholingwistyki, gramatyka kontrastywna, tłumaczenia ustne, języki specjalistyczne, komunikacja i negocjacje w biznesie, problemy społeczno-gospodarcze w krajach anglojęzycznych, wstęp do teorii przekładu i etyka zawodu tłumacza.
Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, seminariów, konwersatoriów. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe.
Filologia angielska - rekrutacja
Rekrutacja na studia odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego oraz języka angielskiego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię angielską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia angielska - specjalizacje
Kandydaci na studia pierwszego stopnia mają do wyboru następujące moduły:
- nauczycielski
- amerykanistyka z translatoryką
- translatorski
- menadżerski.
W ofercie studiów drugiego stopnia są moduły:
- nauczycielski
- amerykanistyka z translatoryką
- translatorski.
Praca po Filologii angielskiej
Ukończenie konkretnych specjalności w pewnym sensie determinuje przygotowanie zawodowe. Absolwenci mogą więc pracować jako nauczyciele w szkołach podstawowych, średnich, prowadzić lektoraty językowe w szkołach wyższych czy na kursach języków obcych.
Osoby kończące moduł translatorski przygotowane są o pracy w biurach tłumaczeń, wydawnictwach obcojęzycznych, instytucjach unijnych.
Bezsprzecznie osoby kończące ten kierunek doskonale posługują się językiem angielskim. To z kolei daje możliwości pracy w tych wszystkich dziedzinach, gdzie niezbędna jest płynna komunikacja w języku angielskim, znajomość specyfiki i kultury krajów z tego obszaru językowego, jak choćby w biznesie, branży turystycznej, dyplomacji, wydawnictwach i redakcjach, public relations, mediach, polityce.
Czy warto studiować anglistykę?
Ile zarabia anglista?
Za godzinę lekcji języka obcego trzeba zapłacić od 50 zł wzwyż - w tym wypadku zarobki będą bardziej satysfakcjonujące.
W przypadku tłumaczy przysięgłych inne są stawki ustawowe - przewidziane są dla tłumaczeń wykonywanych dla instytucji państwowych, a inne komercyjne.
Na wysokość wynagrodzenia wpływa charakter pracy, forma zatrudnienia - etat lub własna działalność gospodarcza, czy branża, w której docelowo zatrudnienie znajduje filolog.
Osoby, które podejmą pracę w szkołach mogą liczyć na wynagrodzenie ok. 3000 zł.
Filologia angielska - opinie
Posłuchajcie, co o swoich studiach filologicznych opowiada jedna ze studentek:
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych
Czytaj opisy kierunków filologicznych
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: