Geocaching – zabawa w szukanie skarbów przez cały rok
Geocaching to poszukiwanie „skarbów” za pomocą odbiornika GPS, który mamy na przykład w telefonie. Zabawa polega na znalezieniu ukrytego wcześniej w terenie najczęściej pojemnika tzw. geocache (cache) i odnotowanie tego faktu na przeznaczonej do tego stronie internetowej.
Czy na zewnątrz słońce, czy deszcz zwykły spacer może stać się przygodą. Poszukiwanie skarbów to niezła zabawa bez względu na wiek, czy zainteresowania. Żeby szukać ukrytych przedmiotów wystarczy dołączyć do zabawy w Geocaching. Wtedy nie potrzeba ani profesjonalnego sprzętu, ani ekipy poszukiwawczej, nie trzeba nawet daleko wyjeżdżać.
Geocaching to poszukiwanie „skarbów” za pomocą odbiornika GPS, który mamy na przykład w telefonie. Zabawa polega na znalezieniu ukrytego wcześniej w terenie najczęściej pojemnika tzw. geocache (cache) i odnotowanie tego faktu na przeznaczonej do tego stronie internetowej.
Geocaching jest wszędzie tam, gdzie jego uczestnicy postanowią ukryć „skarby”. Najbardziej aktywni członkowie tej społeczności często utrzymują ze sobą kontakty i organizują spotkania. Ważna jest dla nich również ochrona środowiska, a miejsca ukrycia przedmiotów często mówią coś ważnego o danym obszarze.
Na terenie Polski znajduje się ponad 20 000 skrytek. Niektóre miejscowości wykorzystują Geocaching do podniesienia wartości turystycznej i zachęcają do zwiedzania swoich terenów w niekonwencjonalny sposób, chowając skrytki w mniej znanych, ale interesujących miejscach. Przykładem może być Geocaching na trakcie Cesearsko-Królewskim w Poznaniu lub trasy przygotowane przez Lokalną Organizacje Turystyczną „Serce Kaszub”.
Jak dołączyć do zabawy?
Każdy może szukać skarbów i tworzyć własne skrytki. Należy tylko zarejestrować się na stronie projektu. Można wtedy uzupełnić swój profil i zacząć katalogować stworzone lub odnalezione cache.
Jak wyglądają skrytki i skarby?
Skrytki są bardzo różne. Może to być np. dziupla, kratka wentylacyjna, szczelina muru, skarb może być ukryty pod kamieniem albo może być przyklejony pod parapetem lub w rynnie. Istnieje wiele rodzajów skrytek, np. skrytka tradycyjna lub multi-cache, wszystkie opisane są na stronie projektu.
Skarby również są bardzo zróżnicowane, najczęściej są to drobiazgi np. jakieś małe przedmioty, zabawki, geocoiny – czyli specjalne metalowe monety z unikalnym numerem, które przenoszone są do innych skrytek przez uczestników zabawy. Po umieszczeniu geocoina możemy potem śledzić online drogę jego wędrówki.
Podobnie działają travel bugi z tym, że są to dwie aluminiowe blaszki, z których jedną właściciel zachowuje dla siebie, a drugą przenoszą uczestnicy rejestrując ten fakt. Zawartość skrytki zależy od pomysłu jej autora.
Po odnalezieniu geocachea należy podpisać się na logbooku, czyli karteczce dołączonej do skarbu oraz zarejestrować swoje osiągnięcie na stronie.
Zobaczcie ile skarbów możecie odnaleźć w swojej okolicy!
Geocaching w internecie:
Geocaching Polska - www.geocaching.pl
Strona ogólnoświatowa - www.geocaching.com
Oficjalne aplikacje do Geocachingu dostępne są w App Store, Google Play i Windows Phone.