Konferencje firmowe i studenckie, jak się do nich przygotować?
Co zrobić, aby uczestnictwo w konferencji nie było kolejnym nudnym obowiązkiem, ale szansą na rozwój i zaistnienie w branży? Oto garść przydatnych wskazówek dla studentów i pracowników.
Już na studiach część osób ma możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju konferencjach. W czasie rozwoju kariery zawodowej konferencje zdarzają się cyklicznie. Co zrobić, aby uczestnictwo w konferencji nie było kolejnym nudnym obowiązkiem, ale szansą na rozwój i zaistnienie w branży?
Zapoznaj się z programem
Przed konferencją warto sprawdzić, kto będzie prelegentem, jakie dokładnie tematy będą omawiane, jakie zakresy tematyczne dotyczą twoich obowiązków w pracy. Dzięki takiej wiedzy możesz przygotować wcześniej pytania, które zadasz podczas panelu dyskusyjnego lub podczas przerwy kawowej.
Ubiór i wizytówki
Przed konferencją przygotuj odpowiedni strój pamiętając o tym, że lepiej ubrać się bardziej formalnie, niż przesadzić ze zbyt luźnym ubiorem. Zawsze sprawdza się prostota, stonowana elegancja, klasyczne zestawy. Dla kobiety odpowiednie będą: ołówkowa spódnica, jasna koszula, dopasowana marynarka, czółenka, delikatny makijaż i dyskretna biżuteria. Mężczyźni mają do wyboru klasyczne koszule z kołnierzykiem, spodnie bądź garnitury. Nie zapomnij zabrać wizytówek. Ich wymiana to bardzo ważna częścią spotkań konferencyjnych.
Noś identyfikator
Przed konferencją wszyscy uczestnicy otrzymują identyfikatory. Służą one identyfikacji osoby jako uczestnika konkretnego wydarzenia. Informują także o funkcji jaką w konkretnym spotkaniu pełni dana osoba: czy jest uczestnikiem, czy prelegentem. Identyfikatory służą przede wszystkim nawiązywaniukontaktów. Identyfikator noszony w widocznym miejscu ułatwia nawiązywanie kontaktów, pomaga też przypomnieć sobie imiona osób wcześniej poznanych. Jeśli i tak już jesteś na konferencji wykorzystaj tę możliwość do poznania nowych osób z branży. Takie znajomości przydają się w najmniej oczekiwanych momentach.
Notatki
Zwykle uczestnicy konferencji, sympozjów, szkoleń czy warsztatów otrzymują na zakończenie spotkania materiały informacyjne. Stanowią one swego rodzaju resume ze spotkania. Niezależnie od tego, podczas prelekcji warto robić notatki, aby łatwiej zapamiętać tematy i ważne ustalenia oraz dodatkowe informacje, których nie znajdziemy w materiałach po-konferencyjnych.
Zadaj pytanie
Zabieraj głos podczas dyskusji, zadawaj też pytania. Dzięki temu możesz zostać zapamiętany. Staraj się tylko, aby wypowiedzi były merytoryczne, a pytania ciekawe. Przysłowie mówi: Kto pyta, nie błądzi, ale głupie pytanie może nas skompromitować. A tego raczej nie chcemy.
Nie okazuj znudzenia
Jeżeli konferencja wyjątkowo Cię nudzi pamiętaj, aby jawnie tego nie okazywać. Obecnie konferencje są często nagrywane, a nawet transmitowane online.