Kosmetologia

Kult piękna mocno promowany przez media powoduje, że zapatrzeni w profesjonalnie wystylizowane modelki, dziennikarki czy aktorki staramy się odkryć sekrety ich urody, dowiedzieć się, jak pielęgnują swoje atuty, jakich kosmetyków używają i jakim zabiegom pielęgnacyjnym się poddają.

Oczekiwanie ciągłego doskonalenia urody stało się wyzwaniem naukowców z dziedziny medycyny, farmacji, chemii, biologii, których wiedza i doświadczenia wykorzystuje bardzo popularna i ciągle rozwijająca się kosmetologia. Kwalifikacje z jej zakresu początkowo można było zdobywać na nielicznych uczelniach niepublicznych, obecnie kosmetologia jest kierunkiem studiów również na wybranych uniwersytetach medycznych.

Studia licencjackie z Kosmetologii trwają 3 lata. Można je kontynuować na uzupełniających studiach magisterskich.

Wybrane przedmioty z programu studiów: biologia i genetyka, biofizyka, anatomia, histologia, fizjologia i patofizjologia, biochemia, higiena, mikrobiologia i immunologia, farmakologia, pierwsza pomoc, kosmetologia pielęgnacyjna, kosmetologia upiększająca, receptura kosmetyczna, dermatologia, fizjoterapia i masaż, chemia kosmetyczna, estetyka, nutrikosmetyka, chirurgia estetyczna, chirurgia pourazowa, ziołowe preparaty kosmetyczne, receptura preparatów kosmetycznych, surowce kosmetyczne, substancje lecznicze w kosmetyce. W trakcie studiów odbywają się praktyki w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej, korekcyjnej i upiększającej.

Wybrane specjalności i specjalizacje oferowane na kierunku kosmetologia:

  • kosmetyka estetyczna
  • podologia
  • fryzjerstwo i stylizacja
  • spa & wellness
  • masaż i fizykoterapia
  • modelowanie sylwetki z elementami dietetyki
  • wizaż i stylizacja
  • kosmetologia stosowana
  • kosmetologia z elementami metodyki kształcenia zawodowego
  • laseroterapia

Absolwent kierunku Kosmetologia jest przygotowany do podejmowania wyzwań stawianych przez dynamicznie rozwijający się rynek kosmetyczny, potrafi połączyć wiedzę teoretyczną z praktyczną umiejętnością wykonywania nowoczesnych zabiegów kosmetycznych. Jest gotowy do współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie chorobowych zmian skórnych, umie dobrać kosmetyki zgodnie z wymaganiami chorobowymi, rozróżnia biologicznie czynne składniki kosmetyków i zna ich wpływ na skórę, zna rodzaje zabiegów kosmetycznych w zakresie kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej, potrafi opracować program pielęgnacji ciała w warunkach domowych.

Dyplomowany kosmetolog może podjąć pracę w gabinetach kosmetycznych (bądź organizować i prowadzić własny gabinet), centrach odnowy biologicznej, ośrodkach spa, firmach produkujących kosmetyki, laboratoriach kosmetycznych, organizacjach zajmujących się promocją zdrowia, sieciach dystrybucji kosmetyków, działach kosmetycznych aptek, redakcjach pism podejmujących problematykę kosmetologii, szkolnictwie kosmetycznym, firmach szkoleniowych, placówkach zajmujących się szeroko rozumianą profilaktyką zdrowia i urody.

Karolina, absolwentka kosmetologii, pracuje obecnie w centrum odnowy biologicznej. Bardzo mile wspomina swoje studia: „ - Dużo, dużo nauki medycznej. Anatomia, mikrobiologia czy dermatologia wydawały się nie do przejścia, ale kolejne pozytywnie zdane egzaminy dodawały mi pewności siebie. Zajęcia laboratoryjne z wytwarzania kosmetyków bywały niekiedy zabawne, błędnie dobrane składniki czy niewłaściwe proporcje przynosiły zaskakujące efekty. Ja często eksperymentowałam też na sobie - lustro nie kłamało! To nauczyło mnie pokory i precyzji, wiem, że błędy mogą być przykre w skutkach. Najciekawsze były praktyki, bo to jest to, co lubię. Kontakt z pacjentami, satysfakcja z osiąganych efektów. Zawód piękny. Mnie ogromną przyjemność sprawia jego wykonywanie”.

Kosmetolog to raczej zawód kobiecy. Charakter przyszłej pracy wymaga od kandydatki (a może i kandydata) na studia cierpliwości, precyzji, łatwości nawiązywania kontaktu, dużego taktu, empatii, zrozumienia.