Na jakie iść studia, aby dostać pracę?
Informatycy, ekonomiści, programiści, inżynierowie, absolwenci kierunków ścisłych - oni wszyscy nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.
Według doradców zawodowych w perspektywie najbliższych 3-5 lat prace znajdą absolwenci takich kierunków, jak: informatyka, energetyka, medycyna, logistyka, matematyka, prawo, ekonomia.
Na znaczeniu powinna zyskać grupa kierunków przygotowująca do zawodów związanych z usługami medycznymi, pielęgnacją, opieką nad chorymi.
Na ten moment w Polsce najszybciej znajdują pracę informatycy, programiści i inżynierowie. Istnieje spore zapotrzebowanie na energetyków, specjalistów od logistyki, finansów i bankowości. Wśród absolwentów szkół zawodowych utrzymuje się popyt na mechaników, kierowców, operatorów ciągników, koparek i glazurników. Problemu z zatrudnieniem nie powinni mieć agenci i doradcy ubezpieczeniowi, pielęgniarki, fryzjerzy i kosmetyczki.
Pracodawcy cenią absolwentów z obszarów technicznych, których mogą obsadzić na stanowiska związane z inżynierią, zarządzaniem, produkcją, automatyką, mechaniką, elektroniką. Muszą oni biegle posługiwać się językiem angielskim. Pracy nie zabraknie także w sektorze nowoczesnych technologii i motoryzacji.
Jest duże zapotrzebowanie na finansistów, głównie absolwentów ekonomii.
Pożądaniem cieszą się też absolwenci filologii.
Specjaliści do spraw zatrudnienia przewidują, że w perspektywie najbliższych kilku lat znacząco wzrośnie zapotrzebowanie na osoby zajmujące się opieką, także nad osobami dorosłymi oraz wychowaniem.
Czego oczekują pracodawcy?
Same studia magisterskie czy inżynierskie mogą nie wystarczyć, aby dostać dobrą pracę. Pracodawcy oczekują znajomości języków obcych, doświadczenia zdobytego podczas praktyk, stażu i dorywczej pracy, znajomości branży, którą reprezentują. Cenione są kursy doszkalające oraz studia podyplomowe.
Kandydat zwiększa swoje szanse na pracę, gdy wykazuje się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi, potrafi działać w grupie, jest elastyczny, kreatywny, szybko i chętnie się uczy, sprawnie odnajduje się w nowych zadaniach.
Jakie oczekiwania mają kandydaci do pracy?
Dla absolwentów najważniejsza jest stabilność zatrudnienia. Młodzi ludzie cenią sobie możliwość sprawdzenia się, rozwoju osobistego i samorealizacji na gruncie prywatnym oraz zawodowym. Wyniki badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych Campus, których celem było poznanie oczekiwań i preferencji studentów wobec rynku pracy, pokazują, iż wśród najpewniejszych zawodów wskazywano administrację biurową lub państwową. Tak odpowiedziała 1/3 ankietowanych.
Absolwenci kierunków humanistycznych wskazywali na chęć pracy w sektorach takich jak: nauka, edukacja, szkolenia, kadry, HR, media, sztuka, rozrywka, a także służby mundurowe. Absolwenci uczelni technicznych chcieliby pracować głównie w takich branżach, jak inżynieria, konstrukcje, technologie oraz informatyka.
Absolwenci politologii, administracji oraz historii w 71% mają poczucie nieprzydatności zawodowej, a połowa z nich nie widzi możliwości zrobienia kariery w Polsce.