Oryginalne propozycje uczelni na nowe kierunki studiów
Zarządzanie parafią, pakowanie produktów, florystyka, heraldyka, logistyka mediów – to nowe propozycje kształcenia oferowane przez szkoły wyższe.
Tysiące tegorocznych maturzystów nie podjęło jeszcze decyzji, gdzie i jaki kierunek studiów wybierze. Ponieważ uczelniane pikniki czy dni otwarte nie są już wystarczającym wabikiem, część uczelni zachęca przyszłych studentów niebanalnymi kierunkami studiów.
Nowe, zaskakujące kierunki studiów
Do takich kierunków należą np. heraldyka, weksylologia czy sfragistyka, gdzie słuchacze zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia poszukiwań materiałów genealogicznych, opracowania wyników badań i fachowej rekonstrukcji dziejów rodzin i przodków (Uniwersytet Zielonogórski).
Inne propozycje to: florystyka (SGGW), stosowana psychologia zwierząt (Collegium Humanitatis), zarządzanie parafią (Politechnika Rzeszowska i Uniwersytet Śląski), czy uruchomiony przez Uniwersytet Warszawski kierunek - logistyka mediów.
Uczelnie zagraniczne idą jeszcze dalej w swych zaskakujących czasami pomysłach. Prestiżowy Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley wychodząc naprzeciw miłośnikom gry StarCraft, umożliwił studiowanie strategii tej gry. Na zajęciach oprócz oczywiście grania w StarCraft, dyskutuje się o taktyce, a także sztuce wojennej. Kurs ten jest podobno jednym z najpopularniejszych alternatywnych kierunków na uczelni.
To nie jedyny oryginalny kierunek, jaki proponuje uniwersytet. Następnym jest simpsonologia, czyli kierunek przygotowujący specjalistów w zakresie serialu „The Simpsons”.
Z kolei Uniwersytet Palacki w Ołomuńcu proponuje zainteresowanym fizykę bilardu.
Jedną z oryginalnych propozycji oferowanych przez Politechnikę Warszawską jest "pakowanie produktów". Słuchacze tego kierunku „poznają właściwości produktów, wymagania stawiane opakowaniom, mechanizmy zachowań konsumentów, marketing i wzornictwo przemysłowe, materiały opakowaniowe, maszyny pakujące i techniki pakowania, komputerowe wspomaganie projektowania, polskie i unijne przepisy prawne związane z opakowaniami oraz pozyskiwanie informacji dla rozwoju firmy”.
Wśród niestandardowych propozycji polskich uniwersytetów znalazły się także:
- archeologia podwodna (Uniwersytet Warszawski),
- geoekologia (m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
- konsument a żywność tradycyjna (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie),
- lobbing (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, studia podyplomowe),
- teologia starokatolicka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie) czy
- pomorzoznawstwo (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni).
Czas pokaże, czy te propozycje edukacyjne zyskają zainteresowanie kandydatów na studia i w kolejnych latach utrzyma się na nie nabór.
To, że uczelnie starają się o nowe kierunki studiów nie jest niczym nowym. Obserwujemy to zjawisko niemal każdego roku. Czasem zmiany dokonują sie na poziomie specjalności, jeżeli na same kierunki dana Placówka nie uzyskała zgody ministerstwa.
Wiele osób podchodzi scepycznie do nowinek edukacyjnych uznając, że są one powodowane swoistą modą, chwilowym trendem, niszowymi zainteresowaniami.
Zdania na tem temat są podzielone. Przykłady takich kierunków studiów, które przebojem weszły na rynek edukacyjny i cały czas cieszą się zainteresowaniem studentów pokazują, że nie ma tutaj reguły. Mowa o takich propozycjach, jak wszelkiego rodzaju Inżynierie (ciepła, biotworzyw, cyfryzacji, geoprzestrzenne, kosmiczne, informacji, lista jest długa), Kryminologia, Kryminalistyka, Bezpieczeństwo w przeróżnych odmianach (wewnętrzne, państwa, narodowe, militarne, jądrowe, publiczne, w biznesie, wodne, zdrowotne, informacyjne, itd.).
Jaki kierunek studiów wybrać?
Jeżeli zatem zatanawiasz się, jakie studia będą dla Ciebie odpowiednie - zapraszamy na stronę dedykowaną kierunkom studiów.
Znajdziesz tam propozycje uszeregowane w obszary tematyczne (typy kierunków) lub wykaz alfabetyczny - TUTAJ
Odsyłamy Was także do opisów Typów studiów - TUTAJ