Polskie firmy płacą mniej od zagranicznych
Wynagrodzenia w firmach zagranicznych są wyższe średnio o 59% w stosunku do firm polskich. Zarówno w firmach z przewagą kapitału zagranicznego, jak i polskiego, najwyższe płace odnotowano w branży technologii informatycznych.
Zdecydowanie najwyższe płace odnotowano w województwie mazowieckim. Zarobki w zagranicznych firmach ukształtowały się tam na poziomie 6 500 PLN, natomiast w przedsiębiorstwach z dominującym kapitałem polskim – na poziomie 4 600 PLN. Mediany wynagrodzeń pracowników z województwa lubelskiego wyniosły odpowiednio 3 550 PLN oraz 2 600 PLN.
Zarówno w firmach z przewagą kapitału zagranicznego jak i polskiego najwyższe płace odnotowano w branży technologii informatycznych. Ukształtowały się one odpowiednio na poziomach 6 500 oraz 4 500 PLN. Wysokie zarobki zaobserwowano również w telekomunikacji, budownictwie oraz bankowości.
W badaniu stwierdzono dość duże różnice w zarobkach na poszczególnych szczeblach zarządzania. Różnice te wzrastały wraz z zajmowanym miejscem w hierarchii organizacyjnej. Przykładowo kierownicy w przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym otrzymywali płace na poziomie 13 710 PLN. Były one aż o prawie 55% wyższe niż pensje przyznawane ich odpowiednikom w polskich firmach (4 525 PLN). Dla porównania mediana wynagrodzeń pracowników szeregowych w zagranicznych przedsiębiorstwach wyniosła w badanym okresie 5 100 PLN.
Doświadczenie w cenie
Nie bez znaczenia dla zarobków pracowników był oczywiście ich całkowity staż pracy. Najwyższe płace u kierowników w firmach z przewagą kapitału zagranicznego odnotowano w przypadku osób z 11-15 letnim doświadczeniem zawodowym (8 026 PLN). Nieco inaczej sytuacja wyglądała u pracowników pełniących te funkcje w polskich przedsiębiorstwach. W najlepszej sytuacji znalazły się osoby z przynajmniej 9-letnim stażem pracy, jednak mediana ich wynagrodzeń ukształtowała się na zdecydowanie niższym poziomie i wyniosła 5 000 PLN.
Ze znajomością języków zarobisz więcej
Ważnym czynnikiem różnicującym wynagrodzenia w firmach o różnym kapitale była znajomość języka angielskiego. Jak można się domyślić, zdecydowanie większe dysproporcje w zarobkach zaobserwowano w przypadku kierowników w przedsiębiorstwach zagranicznych. Osoby na tym szczeblu zarządzania, biegle posługujące się wspomnianym językiem, mogły w takiej firmie liczyć na płace rzędu 9 000 PLN. Były one aż o prawie 88% wyższe niż te odnotowane w przypadku pracowników w ogóle nie znających angielskiego (4 800 PLN).
Źródło: wynagrodzenia.pl