Studia aktorskie w Łodzi i woj. łódzkim
Łódź może się poszczycić bogatą historią w zakresie produkcji filmowej. Z tego miasta pochodzi wielu znanych i rozpoznawalnych polskich aktorów.
W Łodzi wkrótce po II wojnie nakręcono pierwsze filmy krótkometrażowe, tu powstał pierwszy barwny film fabularny. W łódzkim studio powołano do życia wielu filmowych bajowych bohaterów z dzieciństwa jak Miś Uszatek, Kot Filemon czy Coralgol.
Łódź to także jeden z nielicznych ośrodków akademickich, kształcących przyszłych aktorów.
Przeczytajcie jakie są możliwości studiowania, wymogi kwalifikacyjne oraz które uczelnie wziąć pod uwagę decydując się na studia aktorskie.
„Aktor to ten, który pokazuje to, czego bez niego nikt by nie zobaczył”. Jan Machulski
Studia aktorskie wybierają osoby o szczególnych uzdolnieniach i predyspozycjach. Biorąc pod uwagę wymagania podczas rekrutacji, nie trafiają tam osoby przypadkowe. Kandydaci powinni mieć twórczą wyobraźnię, wrażliwość artystyczną, wykazywać zainteresowanie zagadnieniami sztuki i kultury.
Istotna jest odpowiednia wymowa, wrażliwy słuch, odpowiedni głos, poczucie rytmu, a także ponadprzeciętna sprawność fizyczna.
Kształcenie oprócz przedmiotów teoretycznych związanych z kulturą, sztuką i literaturą skupia się na praktycznym przygotowaniu do pracy scenicznej. Dominują indywidualne konsultacje, ćwiczenia, seminaria, warsztaty rozwijające emocjonalne zaangażowanie twórcze, wrażliwość artystyczną, indywidualność.
Jakie studia aktorskie można wybrać w Łodzi?
Dostępne są następujące kierunki:
Aktorstwo
Sztuki sceniczne, specjalność:
- wokalno-aktorska.
- działalność estradowa
- praca pedagogiczna
- wydziały kultury w jednostkach administracji
- media
- produkcja filmowa (dubbing)
- domy kultury
- media.
Uczelnie w Łodzi oferujące studia aktorskie
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Rekrutacja na studia aktorskie
Kandydaci na specjalność wokalno-aktorską w Akademii Muzycznej przystępują do egzaminu kierunkowego ze śpiewu solowego oraz egzaminu podstawowego z zakresu gry aktorskiej. Weryfikowane są predyspozycje taneczno-ruchowe oraz słuchowe.
Wieloetapowy egzamin do łódzkiej filmówki obejmuje ocenę warunków scenicznych, głosu, słuchu, wymowy oraz interpretacji wiersza i prozy. Kandydaci wykonują zadania aktorskie. Przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna dotycząca problemów życia kulturalnego oraz sprawdzian umiejętności tanecznych, poczucia rytmu, umuzykalnienia.
Co powinniście wiedzieć wybierając się na egzamin do szkoły filmowej?
Gdzie pracują absolwenci studiów aktorskich?
Oczywistym miejscem pracy aktora jest scena teatralna lub plan filmowy.
Posiadana wiedza i umiejętności pozwalają na tworzenie własnych koncepcji artystycznych oraz pracę w instytucjach związanych z kulturą i sztuką.
Przykładowo jest to:
- działalność estradowa
- praca pedagogiczna
- wydziały kultury w jednostkach administracji
- media
- produkcja filmowa (dubbing)
- domy kultury
- media.