Studia sportowe w Zielonej Górze i woj. lubuskim
Kto studiuje wychowanie fizyczne? Kierunek wybierają przede wszystkim: czynni zawodnicy, osoby lubiące wysiłek fizyczny, preferujące zdrowy styl życia, ludzie z pasją, miłośnicy zdrowej rywalizacji i pokonywania własnych słabości.
Kształcenie na studiach sportowych przybliża mechanizmy funkcjonowania organizmu człowieka, procesy rozwoju somatycznego i motorycznego. Umożliwia zapoznanie się z zasadami projektowania, realizacji i ewaluacji zajęć wychowania fizycznego, sportowych czy rekreacyjnych z osobami w różnym wieku.
Studia sportowe – jakie kierunki?
W Zielonej Górze i woj. lubuskim dostępny jest jeden kierunek z tego zakresu. To:
Wychowanie fizyczne, specjalność nauczycielska:
- instruktor piłki siatkowej
- instruktor piłki ręcznej
- instruktor pływania.
Studenci mogą wybrać dodatkową specjalizację opartą na współpracy uczelni z instytucjami i placówkami edukacyjnymi, rekreacyjnymi i sportowymi.
Program studiów obejmuje m.in. takie przedmioty jak biologia człowieka, psychologia, zabawy i gry ruchowe, anatomia, biochemia, teoria i metodyka poszczególnych dyscyplin sportu, fizjologia człowieka, historia kultury fizycznej, organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży, pierwsza pomoc medyczna i podstawy sportu.
W wielu przedmiotach wykorzystuje się zarówno rezultaty badań naukowych, jak i infrastrukturę naukową, laboratoryjną oraz zaplecze sportowo-rekreacyjne uczelni i miasta.
Studenci odbywają obowiązkowe praktyki.
Przewidziane są także letnie i zimowe obozy sportowe.
Studia sportowe – które uczelnie?
Jedyną szkołą wyższą, która oferuje kształcenie na wychowaniu fizycznym jest:
Kierunek realizowany jest na Wydziale Nauk Biologicznych.
Studia sportowe – rekrutacja
Kandydaci na wychowanie fizyczne w Zielonej Górze przyjmowani są na podstawie punktów uzyskanych na maturze z języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia, matematyka.
Studia sportowe – możliwości zatrudnienia
Absolwenci wychowania fizycznego w Zielonej Górze otrzymują uprawnienia nauczyciela wychowania fizycznego. Posiadają kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą, prowadzenia zajęć gimnastyki kompensacyjno-korekcyjnej.
Zgodnie z wybraną specjalizacją otrzymują uprawnienia instruktorskie lub trenerskie oraz licencję odpowiedniego związku sportowego.