Studia turystyczne i hotelarskie w Białymstoku i woj. podlaskim
Co motywuje młodych ludzi do wyboru studiów turystycznych? Pytamy Karolinę, absolwentkę turystki i rekreacji:
„ - Zawsze lubiłam podróżować. Uznałam, że jeśli moją pasję połączę z pracą zawodową, będzie to doskonały duet. Tak się stało. Obecnie pracuję jako rezydentka dla jednego z biur podróży. Wiele tygodni spędzam za granicą. Część każdego dnia to praca, załatwianie bieżących spraw, rozwiązywanie problemów naszych klientów. Ale wszystko to odbywa się w przepięknej okolicy, nad ciepłym morzem, dosłownie pod palmami. Korzystanie z uroków miejsca to dodatkowy bonus”.
Studia turystyczne – kierunki w Białymstoku
Kształcenie z tego obszaru możliwe jest na jednym kierunku.
Turystyka i rekreacja, specjalności:
- przedsiębiorczość turystyczna
- gospodarka turystyczna
Studia realizowane są na poziomie pierwszego stopnia.
W programie studiów obowiązują m.in. takie przedmioty: podstawy ekologii, ekonomia, psychologia w turystyce, krajoznawstw, turystyka międzynarodowa, teoria i metodyka rekreacji, ekonomika turystyki i rekreacji, geografia turystyczna, marketing w turystyce, historia gospodarcza, pedagogika czasu wolnego, organizacja imprez turystycznych, walory przyrodnicze w turystyce i rekreacji, badanie potencjału turystycznego, zarządzanie wydarzeniami, turystyka miejska, hotelarstwo, obsługa ruchu turystycznego, turystka wiejska, zielona turystyka.
Studia turystyczne – uczelnie w tym regionie
Jeśli myślicie o studiach turystycznych, pod uwagę możecie wziąć jedną tylko uczelnię. Jest to:
Studia turystyczne – przedmioty na maturze
Kandydaci na turystykę i rekreację w białostockiej uczelni przyjmowani będą na postawie wyników uzyskanych na maturze z:
- języka obcego
- matematyki
- dowolnego przedmiotu.
Dodatkowe punkty można uzyskać za maturę na poziomie rozszerzonym.
Studia turystyczne – perspektywy pracy
„ - Praca w turystyce to praca w usługach. Wymaga dużej odporności na stres. Nie brakuje niezadowolonych klientów. Ludzie są często roszczeniowi z zasady, bez konkretnego powodu. Naszą rolą jest pokojowo rozładowywać takie sytuacje. Tu niezwykle przyda się asertywność. Bardzo ważne jest doświadczenie. Ono przychodzi z czasem. Co prawda każdy dzień w moje pracy to nowe wyzwanie, jednak sprawdzają się pewne schematyczne sposoby działania.” – mówi Karolina.
Absolwenci kierunku posiadają kompetencje do pracy przykładowo w:
- jednostkach obsługi ruchu turystycznego i rekreacji
- obiektach hotelarskich
- ośrodkach rekreacyjnych
- biurach podróży
- gospodarstwach agroturystycznych
- wydawnictwach branżowych
- firmach eventowych.
„ - Zdaję sobie sprawę, że praca rezydenta możliwa jest w przypadku osób w pełni dyspozycyjnych. Założenie rodziny raczej wymusza zmianę aktywności zawodowej. Wielotygodniowe pobyty poza domem byłyby nie do pogodzenia z życiem rodzinnym. Na razie cieszę się z pracy na południowej wyspie. W branży możliwości jest naprawdę dużo – wszystko przede mną”. – z optymizmem dodaje Karolina.