Unikatowe studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
W bogatej ofercie kierunków i specjalności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoją unikatowość. Nie znajdziecie ich na żadnej albo prawie żadnej innej uczelni. Daje to zatem możliwość zdobycia wykształcenia w niszowej dziedzinie, zostania specjalistą w zawodzie, w którym konkurencja nie będzie duża.
Co wyjątkowego oferuje UR w Krakowie?
Jak wyglądają studia?
Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu konkretnych kierunków lub specjalności?
Browarnictwo i słodownictwo to propozycja Wydziału Technologii Żywności. Przewidzianych jest tylko 30 miejsc na tym kierunku.
Praktyczny charakter studiów gwarantuje kadra dydaktyczna – znaczna część osób to praktycy, przedstawiciele przemysłu, posiadający staż w branży. Uczelnia współpracuje z przedsiębiorstwami piwowarskimi, dzięki czemu absolwenci są szkoleni do pracy w przemyśle browarniczym, a prace dyplomowe przygotowywane są na potrzeby browarów. Co więcej, na Uczelni działa mikroBrowar Uniwersytecki, w którym studenci mogą doskonalić swoje umiejętności. Na zajęcia praktyczne przewidziane są 3 miesiące nauki.
Absolwenci kierunku to inżynierowie przygotowani do pracy w zakładach produkujących piwo w skali rzemieślniczej, regionalnej i przemysłowej.
Winiarstwo – specjalność na niestacjonarnych studiach kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka.
Kandydaci rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Przykładowe przedmioty w programie studiów to uprawa i ochrona winorośli, technologia win, techniki specjalne w winiarstwie, mikrobiologia i biochemia wina.
Specjalność przygotowuje do pracy w winiarniach oraz firmach związanych z przemysłem fermentacyjnym. Absolwenci mogą być zatrudniani w winnicach, gospodarstwach sadowniczych, firmach związanych z planowaniem i projektowaniem upraw, a także przedsiębiorstwach z branży enoturystycznej: w handlu usługach, doradztwie.
Technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych to propozycja dla osób, które dostrzegają rosnącą profilaktyczną i terapeutyczną rolę roślin i produktów roślinnych w diecie, trosce o zdrowie i jakość życia.
Absolwenci kierunku znajdą zatrudnienie w laboratoriach biotechnologicznych i analitycznych, organizacjach zajmujących się promocją zdrowia. Pracują jako specjaliści w zakresie produkcji, marketingu, dystrybucji i przetwarzania roślinnych surowców farmakologicznych, kosmetycznych, spożywczych.
Dodatkowo kończąc I stopień studiów na tym kierunku można otrzymać certyfikaty, zwiększające konkurencyjność na rynku pracy:
- Certyfikat potwierdzający kwalifikacje do pracy w sklepach zielarsko-medycznych.
- Certyfikat potwierdzający kwalifikacje w zakresie stosowania środków ochrony roślin.
- Certyfikat potwierdzający kwalifikacje w zakresie integrowanej uprawy roślin.
Hodowla i użytkowanie koni to specjalność na Zootechnice. Studia przewidziane dla miłośników koni, którzy swoją przyszłość zawodową chcą związać z chowem tych zwierząt oraz ich wykorzystaniem w sporcie, rekreacji, turystyce, agroturystyce czy hipoterapii.
Absolwenci będą przygotowani do prowadzenia obiektów hodowlanych, kontrolowania rozrodu koni, ich pielęgnacji, szkolenia do udziału w wystawach czy zawodach, pracy ze zwierzętami o różnych temperamentach.
W programie studiów przewidziane są takie przedmioty jak fizjologia koni, żywienie koni, neonatologia koni, rasy koni, metody identyfikacji koni, użytkowanie koni, pielęgnacja koni, biodynamika ruchu i podkownictwo, budynki i infrastruktura dla koni, zoonozy – choroby odzwierzęce.
To oczywiście tylko wybrane, unikatowe studia, które można wybrać na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
Zobacz także Prezentację Uczelni w portalu