Database Manager - menedżer ds. baz danych
Bazy z danymi to niezwykle ważne źródło informacji w działalności firm. Szeroko rozumiane dane świadczą o być albo nie być przedsiębiorstwa. Osoba, która zarządza i opiekuje się firmową bazą danych to Database Manager. Polskim odpowiednikiem nazwy angielskiej jest Kierownik ds. baz danych.
Najczęściej stanowisko to zajmują kandydaci z wykształceniem informatycznym. Jest jednak spora grupa kandydatów z doświadczeniem w branży usług finansowych czy firmach zajmujących się badaniem opinii publicznej. Przeważają kandydaci w wieku 27 - 33 lat.
Database Manager zależnie od struktury i specyfiki firmy podlega generalnemu managerowi lub dyrektorowi zarządzającego. W przypadku, gdy kierownik ds. baz danych przypisany jest do działu technicznego lub działu marketingu, podlega dyrektorom tych działów departamentów.
Database Manager nadzoruje prace operatorów baz danych, programistów, analityków technicznych. Osoby te mają za zadanie wprowadzać dane do bazy oraz uaktualniać ją. Koordynuje również pracę ankieterów i researcherów, odpowiedzialnych za pozyskiwanie i obróbkę danych, tworzenie, modyfikację i serwis.
Do jego obowiązków należy opieka nad bazą danych, doradzanie użytkownikom bazy (klientom zewnętrznym i wewnętrznym), zarządzanie zespołem osób pracujących bezpośrednio z bazą danych, monitorowanie i analiza jakości oraz ilości wprowadzanych danych, zapewnienie zgodności procedur i innych przepisów zarówno wewnętrznych danej firmy, jak i tych ustawowo narzuconych. (np. dostosowanie bazy danych do wymogów ustawy o ochronie danych osobowych).
Database Manager przygotowuje raporty na potrzeby firmy oraz na zlecenie klienta oraz aktywnie współpracuje z innymi osobami w dziale i w całej firmie (najczęściej dotyczy to działu marketingu i informatycznego). Kontaktuje się z kooperantami i poddostawcami, prowadzeni szkolenia dla użytkowników bazy oraz osób z jej obsługi.
Oczekiwane kompetencje
Na stanowisku tym na ogół nieodzowne jest wyższe wykształcenie (informatyczne, techniczne, ekonomiczne) oraz znajomość angielskiego. Pracodawcy wymagają umiejętności programowania w językach bazodanowych, np. SQL, 4GL, projektowania i administrowania relacyjnych baz danych, np. baz Oracle, znajomości narzędzi do zarządzania relacyjnymi bazami danych). Ważna cechy przywódcze, pozwalające zarządzać projektami oraz zespołem oraz zdolności analityczne i planistyczne. Ceni się zdolności interpersonalne, pozwalające koordynować działania często wieloosobowego zespołu, a także umiejętność pracy w dużej grupie. Od Database Managera wymaga się doświadczenia w prowadzeniu szkoleń, dyspozycyjności, odporności na stres.
Ścieżka kariery w branży
Zwykle zaczyna się od stanowiska operatora bazy danych, ankietera lub researchera. Kolejny krok to specjalista ds. baz danych (od strony marketingowej, np. badań rynkowych) lub od strony technicznej (z pozycji programisty czy administratora baz danych). Może być pośredni stopień: stanowisko kierownika projektów bazodanowych lub kierownika ds. IT. Następny etap to menedżer ds. baz danych, później dyrektor departamentu ds. baz danych, dyrektor departamentu IT lub departamentu technicznego.
Wynagrodzenie Database Managera
Pensje na tym stanowisku wahają się od 5 tys. do 20 tys. zł brutto. Pracownik może liczyć na udział w atrakcyjnych szkoleniach zewnętrznych, które pozwalają na systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.