Database Manager - menedżer ds. baz danych

Bazy z danymi to niezwykle ważne źródło informacji w działalności firm. Szeroko rozumiane dane świadczą o być albo nie być przedsiębiorstwa. Osoba, która zarządza i opiekuje się firmową bazą danych to Database Manager. Polskim odpowiednikiem nazwy angielskiej jest Kierownik ds. baz danych. Najczęściej stanowisko to zajmują kandydaci z wykształceniem informatycznym. Jest jednak spora grupa kandydatów z doświadczeniem w branży usług finansowych czy firmach zajmujących się badaniem opinii publicznej. Przeważają kandydaci w wieku 27-33 lat.

Zakres obowiązków
Database Manager zależnie od struktury i specyfiki firmy podlega generalnemu managerowi lub dyrektorowi zarządzającego. W przypadku, gdy kierownik ds. baz danych przypisany jest do działu technicznego lub działu marketingu, podlega dyrektorom tych działów departamentów.
Database Manager nadzoruje prace operatorów baz danych, programistów, analityków technicznych. Osoby te mają za zadanie wprowadzać dane do bazy oraz uaktualniać ją. Koordynuje również pracę ankieterów i researcherów, odpowiedzialnych za pozyskiwanie i obróbkę danych, tworzenie, modyfikację i serwis.
Do jego obowiązków należy opieka nad bazą danych, doradzanie użytkownikom bazy (klientom zewnętrznym i wewnętrznym), zarządzanie zespołem osób pracujących bezpośrednio z bazą danych, monitorowanie i analiza jakości oraz ilości wprowadzanych danych, zapewnienie zgodności procedur i innych przepisów zarówno wewnętrznych danej firmy, jak i tych ustawowo narzuconych. (np. dostosowanie bazy danych do wymogów ustawy o ochronie danych osobowych). Database Manager przygotowuje raporty na potrzeby firmy oraz na zlecenie klienta oraz aktywnie współpracuje z innymi osobami w dziale i w całej firmie (najczęściej dotyczy to działu marketingu i informatycznego). Kontaktuje się z kooperantami i poddostawcami, prowadzeni szkolenia dla użytkowników bazy oraz osób z jej obsługi.

Oczekiwane kompetencje
Na stanowisku tym na ogół nieodzowne jest wyższe wykształcenie (informatyczne, techniczne, ekonomiczne) oraz znajomość angielskiego. Pracodawcy wymagają umiejętności programowania w językach bazodanowych, np. SQL, 4GL, projektowania i administrowania relacyjnych baz danych, np. baz Oracle, znajomości narzędzi do zarządzania relacyjnymi bazami danych). Ważna cechy przywódcze, pozwalające zarządzać projektami oraz zespołem oraz zdolności analityczne i planistyczne. Ceni się zdolności interpersonalne, pozwalające koordynować działania często wieloosobowego zespołu, a także umiejętność pracy w dużej grupie. Od Database Managera wymaga się doświadczenia w prowadzeniu szkoleń, dyspozycyjności, odporności na stres.

Ścieżka kariery
Zwykle zaczyna się od stanowiska operatora bazy danych, ankietera lub researchera. Kolejny krok to specjalista ds. baz danych (od strony marketingowej, np. badań rynkowych) lub od strony technicznej (z pozycji programisty czy administratora baz danych). Może być pośredni stopień: stanowisko kierownika projektów bazodanowych lub kierownika ds. IT. Następny etap to menedżer ds. baz danych, później dyrektor departamentu ds. baz danych, dyrektor departamentu IT lub departamentu technicznego.

Wynagrodzenie
Pensje na tym stanowisku wahają się od 3 tys. do 18 tys. zł brutto. Pracownik może liczyć na udział w atrakcyjnych szkoleniach zewnętrznych, które pozwalają na systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Komentarze (8)

 • loghan

  zapomnieli dopisać że te 18tys to w Bostonie albo Londynie, no może poza kilkoma "kuzynami" właścicieli koroporacji W RP zazwyczaj są to płace rzędu1-2tys euro
  11/16/13
 • frog

  Jestem w szoku, dziwie się, że taka osoba tyle zarabia! Świetna praca. Nic, tylko kształcić się w tym kierunku ;)
  11/3/12
 • dziwne

  18tysięcy miesięcznie dla managera d.s. baz danych?? chyba w jakiś jednostkach specjalnych przechowujących poufne dane...
  11/3/12
 • bili

  Do baz danych jednak bardziej pasują osoby po kierunkach technicznych, socjolog może sobie odpuścić takie stanowisko. Potrzeba tu obeznania w branży IT oraz znajomości programowania.
  10/27/12
 • Rodek

  Wydaje mi się, że często pomijanym kierunkiem studiów, po którym database nie jest obcą sprawą jest socjologia. Zwłaszcza, że jak mało kto, socjolog zna się na WIZUALNYCH bazach danych, które w obecnych realiach, zwłaszcza zachodnich, są nieocenione. Niemniej jednak, praca ciekawa i wymagająca, odpłacająca za to dobrą nagrodą w postaci zarobków
  4/30/12
 • Szejk

  Ja tez pracuje na systemie CRM Ci co w tm siedza wiadomo o co chodzi. Nieraz te bazy do końca nie są zaktualizowane. Dzownie a tutaj nie ma takiego numeru. Rożne akcje nieraz są. To tez na bank nie jest łatwe zadnie, ja tam do konca nie wiem nawet na czym to polega
  4/20/12
 • ~h

  Jako stały użytkownik baz danych chylę czoła przed tymi co je tworzą
  1/5/12
 • :D

  Takie pencje gdzie znajde prace za 18 tys? :D
  1/3/12