Doradca zawodowy
Doradca zawodowy udziela pomocy młodzieży, bezrobotnym i poszukującym pracy, a także osobom niepełnosprawnym w planowaniu i rozwoju kariery zawodowej, wyborze odpowiedniego poziomu i kierunku dalszego kształcenia, odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia.
Doradca stosuje indywidualne i grupowe metody sprzyjające samopoznaniu i nabywaniu wiedzy o świecie zawodów. Współpracuje z pracodawcami w doborze kandydatów do pracy, publicznymi służbami zatrudnienia, innymi instytucjami rynku pracy oraz organizatorami kształcenia i szkolenia zawodowego. Prowadzi odpowiednią dokumentację osób zgłaszających się po poradę, ocenia jakość i kontroluje skuteczność wykonywanych usług doradczych.
Miejsca pracy
Doradcy zawodowi zatrudniani są przykładowo w:
- biurach doradztwa zawodowego,
- urzędach pracy
- biurach karier.
Czym zajmuje się doradca zawodowy?
Do kluczowych obowiązków należy wykonywanie badań zainteresowań, zdolności i kompetencji społecznych z wykorzystaniem standaryzowanych metod w celu dokonania diagnozy umiejętności i możliwości zawodowych różnych grup klientów. Gromadzenie, opracowywanie i aktualizowanie i zarządzanie informacją edukacyjną i zawodową z uwzględnieniem nowoczesnych nośników i form przekazu informacji zgodnych z potrzebami rynku pracy (internetowe bazy danych, programy komputerowe, filmy itp.).
Prowadzenie z młodzieżą i dorosłymi zajęć warsztatowych sprzyjających planowaniu kariery zawodowej i aktywnemu poszukiwaniu zatrudnienia. Udzielanie, we wszystkich obszarach działania, porad indywidualnych i grupowych ułatwiających wybór zawodu, podjęcie lub zmianę zatrudnienia oraz zmianę kwalifikacji zawodowych wykorzystując w tym celu badania specjalistyczne; psychologiczne, pedagogiczne i lekarskie.
Przekazywanie informacji edukacyjnej i zawodowej w młodzieży, bezrobotnym i osobom poszukującym pracy w formie zajęć grupowych i indywidualnych konsultacji. Udzielanie konsultacji nauczycielom i rodzicom, których dzieci podejmują decyzje edukacyjne i zawodowe. Współpraca z pracodawcami na lokalnym rynku pracy w zakresie doboru kandydatów do pracy na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych oraz dotyczących restrukturyzacji zatrudnienia.
Jak zostać doradcą zawodowym?
Wiele kierunków studiów i oferowanych na nich specjalnościach przygotowuje do pracy w charakterze doradcy zawodowego. Jeśli myślicie o tym zawodzie, rozważcie studia na Pedagogice, Psychologii, Doradztwie kariery i doradztwie personalnym.
Kluczowe w przyszłej pracy są predyspozycje osobowościowe: łatwość nawiązywania kontaktu, kreatywność, chęć pomocy, empatia, cierpliwość, wyrozumiałość. Niezbędna jest orientacja w zmieniającej się ofercie studiów uczelni a także trendów na rynku pracy.
Ile zarabia doradca zawodowy?
Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 918 PLN brutto. Co drugi doradca zawodowy otrzymuje pensję od 2 389 PLN do 3 930 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych doradców zawodowych zarabia poniżej 2 389 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 930 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych doradców zawodowych.
Jędrzej Szynkowski opowiada o swojej pracy doradcy zawodowego w uniwersyteckim biurze karier: