Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta to specjalista, który dzięki wiedzy oraz umiejętnościom manualnym i środkom technicznym eliminuje procesy chorobowe w organizmie pacjenta, zapobiega nawrotom i postępowi chorób oraz usuwa dolegliwości. Zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutów jest dziś ogromne. Fizjoterapeuci potrzebni są nie tylko w szpitalach czy ośrodkach zdrowia, ale w sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach, salonach fitness. Wykonują oni masaże zdrowotne, a także dbają o kondycję oraz dobre samopoczucie gości w klinikach zdrowia i urody. Pomagają chorym w powrocie do dawnej sprawności, mogą prowadzić gimnastykę wyszczuplającą, korekcyjną czy aerobik. W pracy coraz częściej korzystają z nowoczesnych metod wspomagających leczenia, tj.: krioterapia, ultrafiolet, podczerwień, pole magnetyczne, laser oraz inne.

Predyspozycje
Fizjoterapeuci muszą z jednej strony dysponować znaczną wiedzą medyczno-anatomiczną, a z drugiej wielką sprawnością manualną i odpornością fizyczną. Ze względu na charakter pracy powinni posiadać umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi. Cierpliwość, konsekwencja, wysoka kultura osobista, a także chęć pomocy i ulżenia w cierpieniu innym są bardzo pożądane.

Status społeczny

W ostatnich latach znacznie wzrosła popularność zawodu fizjoterapeuty. Wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo zaczyna się starzeć. Przyrost naturalny spada, a żyjemy coraz dłużej. Również coraz więcej osób zdrowych korzysta z usług fizjoterapeutów. Wielu menedżerow regularnie poddaje się masażom i pod nadzorem fizjoterapeutów prowadzą ćwiczenia wzmacniające, modelujące, wyszczuplające, itd. Dlatego profesjonalni reprezentanci tej branży cieszą się dużym zainteresowaniem i są dobrze opłacani.

Jak zostać fizjoterapeutą?
Myli się ten, kto sądzi, że fizjoterapeutą można zostać po zaliczeniu kilkumiesięcznego kursu. Owszem, kursy są bardzo pomocne. Ale jeśli planuje się karierę w tym zawodzie, wymagane są studia licencjackie, a najlepiej magisterskie. Dzięki temu zdobywa się nie tylko praktyczne umiejętności, które są podstawą zawodu, ale także teoretyczną wiedzę, pozwalającą samodzielnie orientować się i w przyszłości wybierać interesujące i ważne kierunki w fizjoterapii.
Studia fizjoterapeutyczne realizować na akademii wychowania fizycznego, w akademiach medycznych bądź szkołach niepublicznych. Kierunek ten wymaga specjalnych warunków kształcenia: laboratoriów, dobrze wyposażonych gabinetów i znakomitej kadry.
Studia licencjackie z fizjoterapii trwają trzy lata (6 semestrów). Programy w większości szkół są zgodne nie tylko z polskimi przepisami, ale także z zaleceniami Światowej Federacji Szkół Fizjoterapii. Zapewniają one studentom gruntowne poznanie podstaw medycznych rehabilitacji, a także odbycie praktyk w klinikach i ośrodkach opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Studia w zależności od szkół różnią się czasem trwania praktyk.
Istotną część programu stanowią przedmioty teoretyczne: anatomia, biologia, fizjologia, patologia, propedeutyka fizjoterapii, protetyka i ortotyka, biomechanika ogólna i kliniczna, psychologia z psychologią kliniczną, socjologia, podstawy zarządzania i marketingu, język obcy.
Wśród przedmioty zawodowych i klinicznych należy wymienić takie, jak: kinezyterapia, fizykoterapia, masaż klasyczny czy segmentalny, masaż podwodny, hydrokinezyterapia, odnowa biologiczna, balneologia czy programowanie metod fizjoterapii.
Do przedmiotów medycznych zaliczyć można medyczne zastosowania fizjoterapii, np.: fizjoterapia w chorobach narządu ruchu, w chorobach wewnętrznych, ortopedii, chirurgii, neurologii, reumatologii i innych specjalnościach medycznych. Studenci fizjoterapii uzyskują wiadomości i umiejętności niezbędne m.in. do kształtowania i podtrzymywania sprawności czy wydolności osób w różnym wieku (w celu zapobiegania niepełnosprawności), a także przywracania sprawności utraconej lub obniżonej wskutek różnych chorób bądź urazów. Wreszcie studia dają podstawy wiedzy o rozwiązywaniu problemów związanych z przeprowadzaniem i kontrolowaniem rehabilitacji medycznej.

Gdzie do pracy?
Absolwenci kierunku fizjoterapia są przygotowani do pracy w różnych ośrodkach i instytucjach, takich jak szpitale kliniczne, wojewódzkie, miejskie, uzdrowiska i sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, poradnie i zakłady pracy chronionej oraz aktywizacji zawodowej, a także specjalistyczne ośrodki szkoleniowo-rehabilitacyjne i opiekuńczo-wychowawcze. Fizjoterapeuci pracują też ze sportowcami. Znajdują pracę w przychodniach sportowo-lekarskich i klubach sportowych, gabinetach fizjoterapeutycznych przy lekarzu rodzinnym czy w domach dziecka i pomocy społecznej. Często zdarza się, że absolwenci fizjoterapii prowadzą własną praktykę.

Zarobki
Pensje fizjoterapeutów są zróżnicowane. Zwykle są zatrudniani według stawek indywidualnych uzależnionych od umiejętności i doświadczenia. Najczęściej na początku mogą zarobić między 2 a 5 tys. miesięcznie, z czasem znacznie więcej. Renomowany fizjoterapeuta dyktuje własne stawki i ustala cenę za swoje usługi.

Komentarze (22)

 • mier

  pracuje od 3 lat w szpitalu wczesniej 2 lata szukałam pracy i dzieki rocznej darmowej pracy sobie zasłużyłam, a jesli chodzi o zarobki to moze prywatnie tyle zarobisz a w placowkach publicznych tj przychodnia fizjoterapeuci nie maja wiecej niz 1400 w szpitalu od 1500 do 1900 wiec szalu ie ma za tak ciezka prace...no chyba ze ktos w spa pracuje to ok latwa kasa
  1/28/14
 • 130aldw

  niestety bardzo ciężko o pracę w tym zawodzie. Bardzo popularny kierunek i zbyt wiele prywatnych szkół go otwarło.
  1/12/14
 • patka

  jestem świeżo po studiach i właśnie zaczęłam prace w państwowej placówce. co prawda nie było większego problemu ze znalezieniem etatu, ale płaca... 2-3 tys???? dostaję 1250 zł na rękę!!!!!!!!! zastanówcie się zanim zaczniecie te studia... niby satysfakcja jest z wykonywanej pracy, ale jak tu żyć?
  9/2/13
 • amor

  moj ojciec jest fizjoterapeuta, ludzie! ich jest teraz od cholery wiekszosc moich znajomych na to idzie, a jakie bd tego skutki? brak pracy bo chetnych pelno na jedno stanowisko;/ zarobki jak pisza 2-3tys w szpitalach, + kursy ktore kosztuja 10 tys.!! jedne!
  8/4/13
 • Lucas

  Najbardziej podobają mi się w tym zawodzie efekty :) nie jest to bezsensowna praca za biurkiem, wypełnianie nikomu niepotrzebnych papierków, biurokracja. Ta praca jest realnie potrzebna tym wszystkim ludziom po przejściach. To miłe widzieć, że pomaga się ulżyć w cierpieniu, że ręka, która jeszcze niedawno była niesprawna, teraz wraca do normy :)
  5/22/13
 • beata

  jestem na studiach na kierunku fizjoterapia :) na razie mi się bardzo podoba, jestem zadowolona ze swojego wyboru, mam nadzieję, że kiedyś znajdę fajną pracę i odnajdę się w swoim zawodzie :)
  3/20/13
 • sad

  ciężka praca i bardzo emocjonalna. na co dzień ma się do czynienia z ludzkimi niedoskonałościami, z ludzkim cierpieniem. Szczególnie gdy pomaga się małym dzieciom, człowiek strasznie się przejmuje i angażuje, a to często okazuje się bolesne...
  1/31/13
 • kasia

  fizjoterapia to trudny zawód, trzeba liczyć się z ludzkim cierpieniem, wydaje mi się, że to jest zawód dla ludzi z mocnymi nerwami...
  11/7/12
 • Patryk

  Dokładnie. Fizjoterapeuta to osoba, która chce pomagać ludziom. Moim zdaniem zarobki powinny być większe bo to wbrew pozorom nie jest łatwa praca. Ale i tak mimo wszystko podziwiam fizjoterapeutów i sam zastanawiam się nad wyborem takich studiów.
  11/5/12
 • serceirozum

  ale niektórym to nie przeszkadza, fizjoterapeuta nie wykonuje swojego zawodu tylko po to zeby pomasować zgrabne ciała panienkom a po to by pomagać wszystkim ludziom, również tym starszym
  11/3/12
 • ęą

  Fajna praca w momencie gdy robisz masaże albo leczysz młode osoby. Zniechęcać może opieka nad starszymi, schorowanymi ludźmi.. Nie każdy daje sobie radę z czymś takim... Zarobki też nie są takie super, żeby można się było poświęcić
  10/28/12
 • Bolek

  Dzięki Ci osobo, która wymyśliła ten zawód ! Moje życie stało się lepsze, a ja zdrowszy dzięki mojej fizjoterapeutce, która jest po prostu genialna i zapłaciłbym każde pieniądze, za jej usługi.
  10/27/12
 • robson

  co wy wiecie o pracy w tym zawodzie? ludzie czy waszym marzeniem jest zarabiać 1400zł jakomgr .robić jakieś dziwne zabigi zlecone przez niedouczonych lek.ludzie trzeba sie dobrze zastanowić nad wyborem tego zawodu
  9/28/12
 • domi

  mój kolega jest fizjoterapeutą w małej miejscowości i bardzo sobie chwali ten zawód, z tego co wiem zarobki tez ma nie najgorsze ;)
  9/22/12
 • kajka

  bardzo dobra i przyjemna praca, możesz założyć własny gabinet, pracować w uzdrowiskach, sanatoriach lub innych ośrodkach medycznych; może zarobki nie są oszałamiające ale to akurat standard w dzisiejszych czasach
  8/26/12
 • nana

  Moja kuzynka sama już teraz mówi ile bierze za usługę. Wiaodmo początki cięzkie były bo trudno jej było znaleźć pracę tak od razu w tym zawodzie. Tutaj akurat liczy się doświadczenie. I tak powoli powoli i teraz już jest dość znana, że ludzie sami się do niej zgłaszają. Ma wielu prywatnych klientów i z tego czerpie bardzo dużo kasy. Zazdroszczę jej tej pracy :(
  5/14/12
 • Pancia

  oo tak duży plus to te szkolenia i kursy. Takie osoby mają duzo możliwości poszerzania swoich kwalifikacji. W ośrodku gdzie lezy mój dziadek są pani które widać, że są profesjonalistkami a ciąglę wyjeżdżają na kursy i szkolenia z zakresu jakiś nowych technik. Tacy ludzie to są na prawdę bardzo ambitni
  5/5/12
 • shesdown

  Moja przyjaciółka pracuje jako fizjoterapeuta z dziećmi. Wybrała pomoc innym, bo ma dobre serce, jednak to dobre serce, moim zdaniem, powinno być nieco lepiej wynagradzane. Plusem jest jednak, że organizowane są dla niej kolejne szkolenia i kursy, które niewątpliwie podnoszą kwalifikacje związane z zawodem.
  4/30/12
 • Hann

  Ja jestem na fizjoterapii i powiem wam, że studia to cięzkie są. Tutaj nie dość, że jest duzo biologi to i fizy i chemii. Nie ma tak łatwo. Kolokwia są trudne a co najistotniejsze są bardzo szczegółowe. mam nadzieję, że po studiach chciaż znajdę jakaś dobrze płatną pracę. Po takich studiach to aż byłoby dziwnie zarabiać 2 tys na miesiąc. Stazu nie mam bo nie mogę znaleźć :/
  4/25/12
 • Iz19

  Trzeba mieć w sobie pokłady empatii i cierpliwości dla pacjentów. Moja mama jest fizjoterapeutką więc wiem mniej więcej co i jak, od podszewki. Ale za to ma szalenie dużo satysfakcji jak ćwiczenia dają rezultaty
  1/5/12
 • Mi

  Ciężka, fizyczna praca. Ale warto się dla niej poświęcić. Pomoc innym jest niesłychanie przyjemna. A i zarobki dobre.
  1/4/12
 • Karolaa

  Praca np w jakimś ośrodku może być bardzo przyjemna. Studia myślę, że nie są latwe ale mogą być przejmne pod warunkiem, że się tym wszystkim interesujemy
  1/3/12