Fizjoterapeuta
Fizjoterapeuta to specjalista, który dzięki wiedzy oraz umiejętnościom manualnym i środkom technicznym eliminuje procesy chorobowe w organizmie pacjenta, zapobiega nawrotom i postępowi chorób oraz usuwa dolegliwości.
Zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutów jest dziś ogromne. Fizjoterapeuci potrzebni są nie tylko w szpitalach czy ośrodkach zdrowia, ale w sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach, salonach fitness. Wykonują oni masaże zdrowotne, a także dbają o kondycję oraz dobre samopoczucie gości w klinikach zdrowia i urody. Pomagają chorym w powrocie do dawnej sprawności, mogą prowadzić gimnastykę wyszczuplającą, korekcyjną czy aerobik. W pracy coraz częściej korzystają z nowoczesnych metod wspomagających leczenia, tj.: krioterapia, ultrafiolet, podczerwień, pole magnetyczne, laser oraz inne.
Fizjoterapeuta - jakie predyspozycje?
Fizjoterapeuci muszą z jednej strony dysponować znaczną wiedzą medyczno-anatomiczną, a z drugiej wielką sprawnością manualną i odpornością fizyczną. Ze względu na charakter pracy powinni posiadać umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi. Cierpliwość, konsekwencja, wysoka kultura osobista, a także chęć pomocy i ulżenia w cierpieniu innym są bardzo pożądane.
Status społeczny
W ciągu ostatnich wielu lat znacznie wzrosła popularność zawodu fizjoterapeuty. Wynika to z faktu, że nasze społeczeństwo zaczyna się starzeć. Przyrost naturalny spada, a żyjemy coraz dłużej. Również coraz więcej osób zdrowych korzysta z usług fizjoterapeutów. Siedzący tryb życia, godziny spędzone przed komputerem sprawiają, że coraz więcej osób regularnie poddaje się masażom i pod nadzorem fizjoterapeutów prowadzi ćwiczenia wzmacniające, modelujące, wyszczuplające, itd.
Dlatego profesjonalni reprezentanci tej branży cieszą się dużym zainteresowaniem i są dobrze opłacani.
Jak zostać fizjoterapeutą?
Myli się ten, kto sądzi, że fizjoterapeutą można zostać po zaliczeniu kilkumiesięcznego kursu. Owszem, kursy są bardzo pomocne i konieczne, a. Ale jeśli planuje się karierę w tym zawodzie, wymagane są studia.
Obecnie Fizjoterapia realizowana jest na jednolitych studiach magisterskich. Znajduje się w ofercie uczelni medycznych, sportowych oraz niepublicznych szkół wyższych. Uprawnienia do wykonywania zawodu uzyskuje się po pozytywnym zdaniu Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego.
Jak w każdym zawodzie, w przypadku fizjoterapeuty konieczne są pewne predyspozycje do pracy. Kluczowa jest chęć pomagania innym, kontaktowość, empatia, wyrozumiałość i cierpliwość. Niezwykle istotną rolę w tym zawodzie odgrywa tężyzna fizyczna.
Gdzie pracuje Fizjoterapeuta?
Absolwenci kierunku fizjoterapia są przygotowani do pracy w różnych ośrodkach i instytucjach, takich jak szpitale kliniczne, wojewódzkie, miejskie, uzdrowiska i sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, poradnie i zakłady pracy chronionej oraz aktywizacji zawodowej, a także specjalistyczne ośrodki szkoleniowo-rehabilitacyjne i opiekuńczo-wychowawcze.
Fizjoterapeuci pracują też ze sportowcami.
Znajdują pracę w przychodniach sportowo-lekarskich i klubach sportowych, gabinetach fizjoterapeutycznych przy lekarzu rodzinnym czy w domach dziecka i pomocy społecznej.
Często zdarza się, że absolwenci fizjoterapii prowadzą własną praktykę.
Zarobki fizjoterapeutów
Pensje fizjoterapeutów są zróżnicowane. Zależą od miejsca zatrudnienia, rodzaju umowy, doświadczenia.
Zwykle są zatrudniani według stawek indywidualnych uzależnionych od umiejętności i doświadczenia. Wynagrodzenie w sektorze publicznym waha się od najniższej krajowej do ok. 2800 zł netto. Duże lepsze możliwości daje sektor prywatny. Zarobki mogą być kilkukrotnie wyższe.