Fotograf
Fotograf wykonuje zdjęcia do legitymacji, portretowe, reklamowe, reportażowo-prasowe, dokumentacyjne, fotokopie pism i dokumentów - w atelier fotograficznym lub w plenerze - oraz zajmuje się obróbką fotochemiczną wykonanych przez siebie lub powierzonych zdjęć.
Zawód fotografia przewidziany jest dla osób kreatywnych, poszukujących artystycznych środków wyrazu, komunikujących się poprzez sztukę, pasjonatów fotografowania.
Fotografowie są ludźmi o szczególnej wrażliwości, potrafiącymi niebanalnie postrzegać otaczający świat. Ważna w ich pracy jest łatwość nawiązywania kontaktu, o ile oczywiście nie zajmują się zawodowo jedynie fotografowaniem przyrody, martwej natury.
Zawód, branża fotograficzna niezwykle zmieniła się w ostatnich latach. Dynamiczne przejście od fotografii analogowej do cyfrowej całkowicie odmieniło warsztat pracy fotografa. Godziny spędzane w ciemni, sporządzanie roztworów, umieszczanie papieru w wywoływaczu nie przypominają obecnej fotografii, gdy efekt pracy widoczny jest natychmiast, obróbka materiału odbywa się przy użyciu specjalistycznych programów komputerowych. Choć obecna fotografia daje nieograniczone możliwości stosowania różnorodnych efektów, retuszu, to utraciła magię, jaką dawało tradycyjne wywoływanie zdjęć. Wiedza z zakresu chemii, materiałoznawstwa obecnie nie jest potrzebna w zawodzie fotografa.
Jak zostać fotografem?
Do zawodu fotografa przygotowują specjalistyczne kursy, wybrane kierunki szkół policealnych, ale także studia.
Szkoły wyższe oferują m.in. kierunki Fotografia, Fotografia i kreacje przekazu wizualnego, Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. To domena uczelni artystycznych - tam znajdziecie kierunki lub specjalności, pozwalające szlifować zdolności artystyczne w zakresie fotografii.
Gdzie pracują fotografowie?
Wiele osób w tym zawodzie pracuje jako freelancerzy.
Fotografowie świadczą usługi lub są zatrudniani przykładowo w:
- agencjach reklamowych
- studiach graficznych
- prasie i wydawnictwach
- atelier fotograficznym
- archiwach
- kolekcjach fotografii
- instytucjach kultury
- galeriach
- oświacie.
Niekiedy zakres obowiązków fotografa bywa bardziej różnorodny, co wynika z charakteru zatrudnienia dla specyficznej instytucji i obejmuje np.:
- wykonywanie fotoreportaży dla agencji prasowych gazet i czasopism oraz osób prywatnych;
- prowadzenie dokumentacji naukowej i technicznej wszelkiego rodzaju procesów technologicznych, maszyn i urządzeń;
- świadczenie usług w kryminalistyce, medycynie, astronomii, fizyce jądrowej i innych dziedzinach nauki.
Ile zarabia fotograf?
Zarobki najczęściej uzależnione są od liczby zleceń. Wyceniane są całe sesje lub poszczególne zdjęcia udostępniane agencjom. Renoma i uznanie fotografa wpływa na wysokość cen, za jakie udostępnia swoje prace. Wynagrodzenia wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Bywają nieregularne.