Handlowiec on-line

O „handlowcu” zwykło się różnie mawiać: sprzedawca, account manager czy przedstawiciel handlowy. Cel pracy jest zawsze ten sam: sprzedać jak najwięcej towarów czy usług. Handlowiec on-line pracuje jednak za pomocą trochę innych narzędzi, niż poprzednicy. Głównie są to serwisy aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jego zadaniem jest opieka nad funkcjonowaniem portalu, zamówionym towarem, wysyłką oraz składaniem zamówień. Handlowiec on-line formułuje także opisy przedmiotów, kontaktuje się z nabywcą udzielając mu informacji o danym przedmiocie mailowo lub telefonicznie.

Predyspozycje

Handlowiec on-line przede wszystkim musi być osobą bardzo operatywną, otwartą na nowe znajomości oraz umiejącą podtrzymać dobre relacje z klientem. W pracy on-line niezaprzeczalnie ważna jest znajomość zarządzania sklepami internetowymi i portalami, przepisów dotyczących sprzedaży online oraz znajomość komputera. Bardzo ceniona jest także dyspozycyjność, umiejętność negocjacji oraz znajomość języków obcych. Wykształcenie w zasadzie ma małe znaczenie w procesie rekrutacyjnym. Najważniejsza jest znajomość branży, w której potencjalnie będzie się pracować oraz doświadczenie handlowe.

Status społeczny

Handlowiec on-line jest stosunkowo młodym zawodem, dopiero rozwijającym się. Z racji tego trudno mówić, by profesja ta cieszyła się prestiżem czy uznaniem społecznym. Najważniejszym jej atutem jest dość duża swoboda pracy, często wynikająca z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Tego rodzaju praca wiąże się ze stosunkowo komfortową pracą i może przynosić spore zyski, niż praca w firmie.

Jak zostać handlowcem on-line?

Jest to zależne od firmy, w której chcemy pracować. Zazwyczaj wystarcza średnie wykształcenie, ponieważ przed rozpoczęciem pracy organizowane są szkolenia i kursy dla pracowników. Coraz częściej jednak duże korporacje wymagają wyższego wykształcenia, znajomości języków obcych oraz dokładnej znajomości branży. W branży tej jednak przeważa samozatrudnienie, a to oznacza, że praktycznie każdy może założyć sklep internetowy i prowadzić sprzedaż on-line.

Gdzie do pracy?

Jest to zazwyczaj własna firma, jednak branże, w których można szukać zatrudnienia są bardzo zróżnicowane: od telekomunikacyjnych, poprzez kosmetyczne, odzieżowe czy ubezpieczeniowe. Można także aplikować o pracę dla dużych portali aukcyjnych, czy też firm, które z rynku tradycyjnego, chcą wstąpić na internetowy.

Zarobki

Wysokość zarobków zależy od wielu czynników i jest mocno zróżnicowana. Wynagrodzenie zależy od wyników sprzedaży, rodzaju towarów, potencjału firmy, może się wiązać z sezonowością. Dobry handlowiec może zarabiać kilka, ale i kilkanaście tys. złotych miesięcznie. Są firmy, które zarabiają głownie latem (np. sprzedać parasoli słonecznych), inne największe obroty miewają zimą (serwis nart).

Komentarze (6)

 • wirus

  coraz więcej osób w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie życia bez internetu. coraz częściej szukając jakiś aktualnych informacji nie sięgamy po gazetę czy spoglądamy w telewizor, tylko siadamy przed komputerem i szukamy czegoś na stronach www, podobnie jest z zakupami. Po co mamy ruszać się z domu w deszczowy dzień skoro wystarczy kliknąć kilka razy i produkt który nas interesuje będzie nasz. Tylko trzeba się zastanowić czy to dąży w dobrym kierunku?
  11/7/12
 • adele

  Trudna praca, wbrew pozorom... Utrzymanie sprzedaży i takiego serwisu aukcyjnego nie jest prostą sprawą. Trzeba się na tym znać. Jeszcze dobrze by było, gdyby zarobki były stałe. Bo nie ma nic gorszego niż być w niepewności i nigdy nie wiedzieć ile w danym miesiącu się zarobi. To może być bardzo stresujące, a nie lubimy stresów w pracy :)
  11/5/12
 • kicia

  jeśli zarobki zależą od sprzedaży, to juz na start wydaje mi się, ze kokosów to sie tu nie zarobi...
  11/3/12
 • joó

  W tych czasach gdy ludzie lubią wygodę i nie chce im się biegać po sklepach robienie zakupów i załatwianie spraw przez internet jest idealnym rozwiązaniem. Nasze życie zmierza do skomputeryzowania wszystkiego więc pójście w wykonywaniu zawodu przez internet jest trafne w 100% :)
  10/30/12
 • spokoopcja

  Taka opcja "kupię taniej, sprzedam drożej na allegro" jest dobra jako druga praca, ponieważ nie jest aż tak absorbująca, a zasila domowy budżet w kategoriach "pół etatu". Serdecznie polecam. Na początku chciałem sobie złożyć rower z części, a teraz te części "pcham" dalej i tak sobie dorabiam do studiów :)
  10/27/12
 • jagna

  moja kumpela od kilku miesiecy sprzedaje przez Allegro ubrania, sa uzywane ale w wbardzo dobrym stanie, glownie wystawia ubranka dla dzieci, bo takie sa najmniej zniszczone, zarabiala na pocztaku kilkaset zlotych, a teraz wyciaga i po 1600 bez wiekszych problemow, musi tylko na biezaco domawiac towar, zwymiarowac, zrobic zdjecia opisy i heja, do przodu, ludzie kupuja ubrania z drugiej reki jak swieze buleczki
  10/23/12