Handlowiec on-line
O handlowcu zwykło się różnie mawiać: sprzedawca, account manager czy przedstawiciel handlowy. Cel pracy jest zawsze ten sam: sprzedać jak najwięcej towarów czy usług.
Handlowiec on-line pracuje jednak za pomocą trochę innych narzędzi. Głównie są to serwisy aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jego zadaniem jest opieka nad funkcjonowaniem portalu, zamówionym towarem, wysyłką oraz składaniem zamówień. Handlowiec on-line formułuje także opisy przedmiotów, kontaktuje się z nabywcą udzielając mu informacji o danym przedmiocie mailowo lub telefonicznie.
Predyspozycje kandydata
Handlowiec on-line przede wszystkim musi być osobą bardzo operatywną, otwartą na nowe znajomości oraz umiejącą podtrzymać dobre relacje z klientem. W pracy on-line niezaprzeczalnie ważna jest znajomość zarządzania sklepami internetowymi i portalami, przepisów dotyczących sprzedaży online oraz znajomość komputera. Bardzo ceniona jest także dyspozycyjność, umiejętność negocjacji oraz znajomość języków obcych. Wykształcenie w zasadzie ma małe znaczenie w procesie rekrutacyjnym. Najważniejsza jest znajomość branży, w której potencjalnie będzie się pracować oraz doświadczenie handlowe.
Status społeczny handlowca
Handlowiec on-line jest stosunkowo młodym zawodem. Z racji tego trudno mówić, by profesja ta cieszyła się prestiżem czy uznaniem społecznym. Najważniejszym jej atutem jest dość duża swoboda pracy, często wynikająca z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Tego rodzaju profesja wiąże się dużą samodzielnością i może przynosić większe zyski, niż zatrudnienie w przedsiębiorstwie.
Jak zostać handlowcem on-line?
Jest to zależne od firmy, w której chcemy pracować. Zazwyczaj wystarcza średnie wykształcenie, ponieważ przed rozpoczęciem pracy organizowane są szkolenia i kursy dla pracowników. Coraz częściej jednak duże korporacje wymagają wyższego wykształcenia, znajomości języków obcych oraz dokładnej znajomości branży. W branży tej jednak przeważa samozatrudnienie, a to oznacza, że praktycznie każdy może założyć sklep internetowy i prowadzić sprzedaż on-line.
Gdzie do pracy?
Jest to zazwyczaj własna firma, jednak branże, w których można szukać zatrudnienia są bardzo zróżnicowane: od telekomunikacyjnych, poprzez kosmetyczne, odzieżowe czy ubezpieczeniowe. Można także aplikować o pracę dla dużych portali aukcyjnych, czy też firm, które z rynku tradycyjnego, chcą wstąpić na internetowy.
Zarobki handlowców
Wysokość zarobków zależy od wielu czynników i jest mocno zróżnicowana. Wynagrodzenie warunkują wyniki sprzedaży, rodzaj towarów, potencjał firmy, może się ono wiązać z sezonowością. Dobry handlowiec może zarabiać kilka, ale i kilkanaście tys. złotych miesięcznie. Są firmy, które zarabiają głównie latem (np. sprzedaż akcesoriów plażowych), inne największe obroty miewają zimą (sprzedaż sprzętu narciarskiego).