Inżynier elektryk

Inżynier elektryk jest to osoba po studiach wyższych. Jego zadaniem jest projektowanie i nadzorowanie wykonywania sieci i systemów elektroenergetycznych, różnego rodzaju aparatów, maszyn czy urządzeń elektrycznych. Inżynier elektryk nadzoruje eksploatowanie urządzeń czy materiałów elektrotechnicznych, prowadzi także prace badawcze oraz doradztwo techniczne dotyczące nowych rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych.

Predyspozycje

Inżynier elektryk powinien mieć świadomość tego, że jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo ludzi, którzy korzystają z energii elektrycznej i urządzeń. Aby kandydat był dobrym elektrykiem, musi sprostać wymaganiom nie tylko dotyczącym wykształcenia, ale także psychologicznym (spostrzegawczość, koncentracja, brak lęku przed wysokością i prądem, myślenie twórcze, wyobraźnia przestrzenna, cierpliwość) jak i fizycznymi (sprawny układ krążenia, idealny wzrok, słuch, zmysł równowagi).

Status społeczny

Inżynier elektryk to osoba zatrudniona w bardzo ważnej, a nawet strategicznej branży, która jest nieodłącznym elementem codziennego życia, jak i funkcjonowania innych dziedzin.Jest to zawód bardzo pożądany w dzisiejszych czasach, a dzięki ciągłemu rozwojowi technologii coraz więcej młodych osób wybiera taką ścieżkę kształcenia.

Jak zostać inżynierem elektrykiem?

Inżynier elektryk, w odróżnieniu od elektryka musi posiadać wyższe wykształcenie. Zawód inżyniera można zdobyć na uczelniach technicznych publicznych lub niepublicznych na wydziale elektrycznym. Studia kończy obrona inżynierska lub magisterska pracy dyplomowej. Konieczne są także odpowiednie uprawnienia, które można nabyć w ośrodkach egzaminacyjnych takich jak SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) czy SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich), a także odpowiedni kurs BHP.

Specjalności

Inżynier elektryk ma wiele specjalności do wyboru w różnych gałęziach przemysłu. Każda z nich zajmuje się odmiennym zakresem elektryki. Można zostać specjalistą: wytwarzania energii elektrycznej, elektroenergetyki przemysłowej, technologii elektrycznych, automatyki i metrologii, instalacji i urządzeń elektrycznych, sprzętu elektromechanicznego, trakcji elektrycznych, elektroniki motoryzacyjnej.

Gdzie do pracy?

Absolwenci politechnik są uznawani w Polsce jako osoby, które mają najlepsze perspektywy znalezienia pracy w zawodzie. Nie inaczej jest z inżynierami elektrykami. Bez problemu znajdą oni zatrudnienie w transporcie, firmach telekomunikacyjnych, informatycznych, przemyśle, kopalniach i hutach.

Zarobki

Zarobki inżyniera elektryka są zależne od doświadczenia, posiadanych uprawnień, a także firmy i miasta, w którym pracuje. Przykładowe wynagrodzenie inżyniera zatrudnionego w branży energetyczno-mechanicznej waha się w granicach: 2500-6200 zł brutto miesięcznie, a na stanowisku inżyniera elektryka to około 4-5 tys. zł.

Komentarze (4)

 • Pioo

  Nie polecam wykształcenia inż. el. bo jest się popychadłem do wszystkiego, wszędzie gdzie płynie jakikolwiek prąd to muszę się z tym grzebać w odróżnieniu od inż. mech. gdzie wszystko zlecają firmom podwykonawczym, samemu nic nie grzebiąc. Oczywiście od prądu trzyma się z daleka zarówno taki mechanik czy hydraulik, bo niby nie ma wiedzy, i się boi prądu... Jak nie chcesz być non stop uwalony w robocie, w smarze i brudzie, to nie inż. el. tylko mechanik a najlepiej logistyk. pozdrawiam
  8/18/14
 • chanel

  Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy ile się trzeba napocić, żeby zostać inżynierem. Mój kuzyn prawie osiwiał już od tej nauki :D Ale całe szczęście skończył studia, znalazł dobrze płatną pracę i teraz mu się wiedzie. Do dziś wspomina ile pracy kosztowało go to, żeby dziś być tym kim jest... :)
  10/30/12
 • Damian

  Wysokie napięcie to pewna przyszłość. Płaca taka, jaka praca - zmienna, niemniej do narzekania nie ma powodów. Nie jest błyskotliwym stwierdzenie, że studia raczej do prostych nie należą, a ryzyko duże, ale nie jest to nudna praca, ani kierunek
  10/27/12
 • ktora polibuda?

  jaka jest nbajlepsza politechnika wedlug Was? Warszawska, Krakowska, POznańska czy moze AGH??? co polecacie, wydzial elektryczny mnie interesuje.
  10/23/12