Inżynier elektryk
Inżynier elektryk jest to osoba po studiach wyższych. Jego zadaniem jest projektowanie i nadzorowanie wykonywania sieci i systemów elektroenergetycznych, różnego rodzaju aparatów, maszyn czy urządzeń elektrycznych. Inżynier elektryk nadzoruje eksploatowanie urządzeń czy materiałów elektrotechnicznych, prowadzi także prace badawcze oraz doradztwo techniczne dotyczące nowych rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych.
Elektryk przede wszystkim zajmuje się projektowaniem instalacji elektrycznych, które później montuje zgodnie z wcześniej przygotowaną dokumentacją. Zajmuje się też naprawą i konserwacją urządzeń elektrycznych. Osoba z wyższym wykształceniem w tej dziedzinie mogą kierować zespołami podległych mu pracowników.
Inżynier elektryk powinien mieć świadomość tego, że jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo ludzi, którzy korzystają z energii elektrycznej i urządzeń. Aby kandydat był dobrym elektrykiem, musi sprostać wymaganiom nie tylko dotyczącym wykształcenia, ale także psychologicznym (spostrzegawczość, koncentracja, brak lęku przed wysokością i prądem, myślenie twórcze, wyobraźnia przestrzenna, cierpliwość) jak i fizycznymi (sprawny układ krążenia, idealny wzrok, słuch, zmysł równowagi).
Status społeczny
Inżynier elektryk to osoba zatrudniona w bardzo ważnej, a nawet strategicznej branży, która jest nieodłącznym elementem codziennego życia, jak i funkcjonowania innych dziedzin.
Jest to zawód bardzo pożądany w dzisiejszych czasach, a dzięki ciągłemu rozwojowi technologii coraz więcej młodych osób wybiera taką ścieżkę kształcenia.
Jak zostać inżynierem elektrykiem?
Inżynier elektryk, w odróżnieniu od elektryka musi posiadać wyższe wykształcenie. Zawód inżyniera można zdobyć na uczelniach technicznych publicznych lub niepublicznych na wydziałach elektrycznych. Studia kończy obrona inżynierska lub magisterska pracy dyplomowej. Konieczne są także odpowiednie uprawnienia, które można nabyć w ośrodkach egzaminacyjnych takich jak SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) czy SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich), a także odpowiedni kurs BHP.
Specjalności w branży elektrycznej
Inżynier elektryk ma wiele specjalności do wyboru w różnych gałęziach przemysłu. Każda z nich zajmuje się odmiennym zakresem elektryki. Można zostać specjalistą: wytwarzania energii elektrycznej, elektroenergetyki przemysłowej, technologii elektrycznych, automatyki i metrologii, instalacji i urządzeń elektrycznych, sprzętu elektromechanicznego, trakcji elektrycznych, elektroniki motoryzacyjnej.
Gdzie do pracy?
Inżynier elektryk może być zatrudniony w przemyśle, w biurach konstrukcyjnych, w instytutach lub na uczelniach. Zawód inżyniera elektryka jest potrzebny w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, wydobywczym i przeróbczym, a także w komunikacji kolejowej, tramwajowej, i lotniczej, oraz w budownictwie i rolnictwie. Zatem możliwości zatrudnienia w tym zawodzie są duże.
Możliwe jest także samozatrudnienie. Inżynier elektryk może prowadzić własne biura projektowe, może wykonywać usługi elektryczne w zakresie: instalacji alarmowych, naprawy sprzętu AGD, jak również prowadzić sklepy z urządzeniami elektrycznymi. Dodatkowo posiadając uprawnienia budowlane może również zakładać instalację elektryczną w obiektach budowlanych.
Zarobki inżynierów elektryków
Zarobki inżyniera elektryka są zależne od doświadczenia, posiadanych uprawnień, a także firmy i miasta, w którym pracuje.
Przykładowe wynagrodzenie inżyniera zatrudnionego w branży energetyczno-mechanicznej waha się w granicach: 3500 - 7200 zł brutto miesięcznie, a na stanowisku inżyniera elektryka to około 5-8 tys. zł.