Kierowca samochodu ciężarowego

Zadaniem kierowcy samochodu ciężarowego jest dostarczenie towaru w konkretne miejsce w określonym czasie, ale co najważniejsze – bezpiecznie. Kierowca jest odpowiedzialny nie tylko za siebie, przewożony ładunek, ale także za zdrowie i życie innych kierowców. Od momentu powołania Inspekcji Transportu Drogowego zaczęła się bardzo szczegółowa kontrola i rozwój świadomości nie tylko kierowców, ale głównie ich pracodawców. Kiedyś kierowca był zmuszany do jazdy po kilkanaście godzin dziennie, co negatywnie wpływało na jego samopoczucie, skupienie i refleks. Według przepisów czas jazdy nie może być dłuższy niż 9 godzin dziennie. Kierowca, oprócz bezpiecznego kierowania pojazdem jest także odpowiedzialny za kontrolę oraz drobne naprawy samochodu. Trasy w transporcie ciężarówką są bardzo długie i męczące, dlatego ta praca wiąże się też z kilkudniowymi wyjazdami.

Predyspozycje

Kierowca musi posiadać prawo jazdy uprawniające go do poruszania się pojazdem ciężarowym. Musi sobie zdawać sprawę z tego, że samochód staje się miejscem w którym pracuje, śpi, je, odpoczywa. Wiąże się to z bólami stawów, kręgosłupa oraz możliwymi zwyrodnieniami. Dlatego kierowca musi mieć dobre zdrowie, przede wszystkim wzrok i słuch oraz niezaburzoną koordynację wzrokowo-ruchową. Ważna jest precyzja, poczucie odpowiedzialności, wytrwałość oraz samokontrola. Rutynowe czynności nie mogą uśpić czujności kierowcy. Ważna jest także samodyscyplina oraz umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich – często podczas kontaktu z klientem, czy w trakcie stania na granicy, mogą zdarzyć się sytuacje stresujące, jednak kierowca nie może się poddać emocjom.

Jak zostać kierowcą samochodu ciężarowego?

Aby zostać kierowcą ciężarówki konieczne jest zdanie egzaminów na prawo jazdy z kategorii, która uprawnia do poruszania się tym samochodem. Osoby pracujące na tym stanowisku poddawane są także badaniom psychologicznym i lekarskim. Często pracodawca wymaga kilku lat doświadczenia zanim powierzy kierowcy samochód.

Specjalności

Kierowca samochodu ciężarowego może działać na arenie krajowej bądź międzynarodowej. To wielkość samochodu oraz typ ładunku decyduje o rodzaju transportu. Kierowca wybiera ten, który bardziej mu odpowiada ze względu na długie trasy czy niechęć do opuszczania domu na kilka dni.

Gdzie do pracy?

Największą organizacją transportową w Polsce jest holding Grupa Kapitałowa PEKAES. Jednak bardzo ciężko dostać się tam do pracy, wymagane jest minimum dwuletnie doświadczenie, prawo jazdy BCD. Kierowca może znaleźć także zatrudnienie we wszystkich firmach specjalizujących się w transporcie, produkcji, na magazynach. Istnieje możliwość założenia także własnego przedsiębiorstwa – wtedy poszukuje się zleceń nie tylko od jednej osoby.

Zarobki

Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od typu ładunku, długości trasy oraz doświadczenia. Kierowca samochodu ciężarowego dostaje wypłatę naliczaną od przejechanego kilometra. W transporcie krajowym zarobki to około 1800- 3500 zł netto miesięcznie, a w międzynarodowym od 3000 do 9 000 zł miesięcznie, czasem więcej.

Komentarze (0)

No comments found