Jakiego zawodu szukasz?

Kurier

Kurier świadczy usługi w zakresie doręczania i odbioru przesyłek w przydzielonym rejonie.

Kurier

Kurier jest zawodem o charakterze usługowym. Celem pracy kuriera jest odbiór, przewóz i doręczanie przesyłek z punktu dystrybucji do punktu przeznaczenia na wyznaczonym obszarze doręczeń. Zlecone usługi realizuje zgodnie z obowiązującymi regulaminami, cennikami, procedurami oraz przepisami prawa (np. ustawą o ochronie danych osobowych).

Odbiór przekazanych przesyłek kwituje w dokumentacji, doręcza w określonym rejonie, przestrzegając regulaminowych terminów. Kurier ponosi odpowiedzialność materialną za powierzone mienie, przestrzega standardów obsługi klienta, dba o dobry wizerunek reprezentowanej firmy. Zawód kuriera wykonywany jest na terenie całego kraju.

Kto może być kurierem?

Uprawnienia do wykonywania zawodu kuriera można uzyskać na drodze przyuczenia, po szkoleniu w firmie kurierskiej. Wskazane jest posiadanie wykształcenia średniego ogólnego lub zawodowego, uzupełnione dodatkowymi kursami z zakresu obsługi klienta oraz obsługi urządzeń elektronicznych.

Obowiązkowe jest szkolenie praktyczne na stanowisku pracy (przyuczanie do zawodu z doświadczonym kurierem), systematyczne pogłębianie wiedzy w zakresie przepisów określających zasady wykonywania usług. Wymagane są odpowiednie uprawnienia do prowadzenia pojazdów oraz aktualne zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Sądowego.

Pracodawcy zatrudniając kurierów, coraz częściej zwracają również uwagę na kompetencję miękkie, takie jak wysoka kultura osobista, odpowiedzialność czy uczciwość. Liczą się również takie cechy jak punktualność i umiejętność dobrego zarządzania czasem. Dodatkowymi atutami będzie wcześniejsze doświadczenie w zawodzie kuriera, znajomość regionu.

Obowiązki kuriera:

  • planowanie rozkładu dnia w zakresie kolejności doręczania przesyłek;
  • odbieranie przesyłek z punktów dystrybucji;
  • transportowanie przesyłek;
  • dostarczanie przesyłek do odbiorców na wyznaczonym terenie;
  • naliczanie opłat za usługi klientowi;
  • wystawianie dokumentów przewozowych;
  • pozyskiwanie informacji o harmonogramach podstawień pojazdów i godzinach pracy klientów;
  • wykorzystywanie map i urządzeń elektronicznych (skanery, komputer, GPS);
  • określanie potrzeb klienta w zakresie usług kurierskich;
  • rozliczanie z przyjętych i wydanych przesyłek, dokumentów i należności;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska

Ile zarabiają kurierzy?

Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi średnio 3600 PLN brutto. Kurier z własnym samochodem może zarobić nawet 6 000 - 8 000 zł miesięcznie.

Na wysokość zarobków wpływa staż pracy, województwo czy wielkość firmy, w której jesteśmy zatrudnieni oraz rodzaj umowy.


Powiązane zawody

Komentarze (0)

brak komentarzy…