Likwidator szkód
Likwidator szkód odpowiada za likwidację szkód objętych polisą ubezpieczeniową. Zajmuje się prowadzeniem procesu likwidacji szkody w ramach określonego produktu ubezpieczeniowego.
Najwięcej tego rodzaju specjalistów jest zatrudnionych w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych i majątkowych.
Kandydat na likwidatora szkód powinien posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu procedur likwidacji szkód obowiązujących w firmie ubezpieczeniowej oraz techniczną z konkretnego obszaru ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych (np. nieruchomości, maszyny i urządzenia) lub osobowych. Kluczowe predyspozycje to umiejętność pracy pod presją czasu oraz odporność na stres.
Jak zostać likwidatorem szkód?
Zawód likwidatora szkód nierozerwalnie związany jest z branżą ubezpieczeniową. Najlepiej na tym stanowisku odnajdą się absolwenci studiów ekonomicznych, związanych z finansami, ubezpieczeniami, prawem. Niezbędne kompetencje do pracy zdobyć można również na specjalistycznych kursach z tego zakresu.
Kandydaci do pracy w charakterze likwidatora szkód powinni być komunikatywni. Praca ta wiąże się bowiem z kontaktem z klientem i to często zdenerwowanym. Dlatego trzeba być osobą opanowaną, odporną na stres. W związku z tym, że na miejsce wypadku należy dojechać, wymagane jest posiadanie prawa jazdy. Oprócz tego istotne jest przyswojenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu procedur likwidacji, jakie obowiązują w danej firmie ubezpieczeniowej.
Zakres obowiązków likwidatora szkód:
- likwidowanie szkód objętych ubezpieczeniem zgodnie z przyjętymi procedurami postępowania w tym zakresie;
- przeprowadzanie postępowania mającego na celu ustalenie zakresu odpowiedzialności;
- gromadzenie informacji o szkodzie oraz dokonywanie ich analizy w celu ustalenia zasadności roszczeń odszkodowawczych;
- wykorzystywanie wewnętrznych regulacji, uwarunkowań prawnych i orzecznictwa sądowego z zakresu ubezpieczeń i odszkodowań w prezentowanych opiniach i podejmowanych decyzjach;
- prowadzenie korespondencji z klientami współpracującymi oraz z ekspertami/ prawnikami w kraju i za granicą w zakresie rzetelnego ustalenia okoliczności i rozmiaru szkody;
- akceptowanie wypłat odszkodowań w szkodach zgodnie z udzielonym zakresem pełnomocnictwa;
- prowadzenie postępowań odwoławczych i reklamacyjnych;
- przeprowadzanie audytów ubezpieczeniowych oraz identyfikowanie i ocena czynników ryzyka;
- uczestniczenie w spotkaniach z klientami, brokerami oraz prowadzenie skutecznych negocjacji;
- sporządzanie raportów.
Ile zarabia likwidator szkód?
Mediana zarobków likwidatora szkód, z uwzględnieniem otrzymywanej premii wynosi 7700 zł (wg Goldman Recruitment Salary Survey). Oznacza to, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowiska otrzymuje wyższe wynagrodzenie, co druga osoba zarabia mniej od tej kwoty.