Nanotechnik
Nanotechnik zajmuje się opracowywaniem i wykorzystywaniem technologii wytwarzania struktur na poziomie pojedynczych cząsteczek i atomów.
Nanotechnologia jest to stosunkowo młoda, ale prężnie rozwijająca się dziedzina w Polsce. Znajduje zastosowanie w codziennym życiu przy produkcji tworzyw sztucznych, włókien szklanych, nanorurek, itp.
W zawodzie nanotechnika najlepiej odnajdą się osoby o umyśle ścisłym, z chęcią zgłębiania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, otwarte na ciągłe przyswajanie nowej wiedzy, obsługujące specjalistyczną aparaturę, z cechami personalnymi takimi jak: odpowiedzialność, dokładność, zaangażowanie, skrupulatność.
Nanotechnik to dosyć młody zawód. Jednakże jest bardzo obiecującym i przyszłościowym zawodem ze względu na dynamicznie rozwijającą się nanotechnologię.
Jak zostać nanotechnikiem?
Konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia technicznego z odpowiednią specjalizacją. Absolwent takiego kierunku ma duże szanse na rynku pracy, jeśli tylko spełnia dodatkowe wymogi, takie jak znajomość obsługi komputera czy specjalistycznych sprzętów.
Głównie uczelnie techniczne, politechniki oferują studia na Nanotechnologii, kierunku Nanotechnologie i nanomateriały, Zaawansowane materiały i nanotechnologie, Chemia materiałów i naonotechnologia.
Gdzie do pracy?
Absolwent kierunku nanotechnologia I i II stopnia może znaleźć zatrudnienie w wielu placówkach badawczych: laboratoriach przemysłowych i medycznych, placówkach informatycznych, firmach produkujących urządzenia optyczne, w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, elektronicznym.
Zarobki nanotechników
Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi blisko 5200 zł. Co czwarty przedstawiciel tego zawodu zarabia powyżej 9800 zł.