Nanotechnik

Nanotechnologia zajmuje się metodyką wytwórstwa struktur na poziomie pojedynczych cząsteczek i atomów. Jest to stosunkowo młoda, ale prężnie rozwijająca się dziedzina w Polsce. Znajduje zastosowanie w codziennym życiu przy produkcji tworzyw sztucznych, włókien szklanych, nanorurek, itd. Nanotechnik zajmuje się opracowywaniem i wykorzystywaniem powyższych technologii w codziennej pracy.

W zawodzie nanotechnika najlepiej odnajdą się osoby o umyśle ścisłym, z chęcią zgłębiania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, otwarte na ciągłe przyswajanie nowej wiedzy, obsługujące specjalistyczną aparaturę, z cechami personalnymi takimi jak: odpowiedzialność, dokładność, zaangażowanie, skrupulatność.

W związku z tym, że nanotechnik to mało znany zawód, nie ma on jeszcze wyrobionej marki. Jednakże jest bardzo obiecującym i przyszłościowym kierunkiem ze względu na dynamicznie rozwijającą się nanotechnologię.

Jak zostać nanotechnikiem?

Konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia technicznego z odpowiednią specjalizacją. Absolwent takiego kierunku ma duże szanse na rynku pracy, jeśli tylko spełnia dodatkowe wymogi, takie jak znajomość obsługi komputera czy specjalistycznych sprzętów.

Absolwenci kierunku nanotechnologia w trakcie studiów mają do wyboru kilka specjalności: nanomateriały funkcjonalne, polimerowe, nanonauki, nanotechnologie, nano- i biomateriały oraz nanokompozyty.

Gdzie do pracy?

Absolwent kierunku nanotechnologia I i II stopnia może znaleźć zatrudnienie w wielu placówkach badawczych: laboratoriach przemysłowych i medycznych, placówkach informatycznych, firmach produkujących urządzenia optyczne, w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, elektronicznym.

Komentarze (4)

 • Jakieś dziacko które zabłądziło w internecie

  Ile się zarabia jako "Nanotechnik" ?
  10/31/18
 • sun

  Kuuuurcze, studia nie mogą być łatwe i przyjemne :) też mnie interesują zarobki, ale wydaje mi się , że muszą być spore bo praca nie należy do lajtowych ;p
  11/14/12
 • pytanie

  a jak wyglądają zarobki nanotechnika?? bo zawód przedstawia się interesująco ;)
  11/3/12
 • norbert

  jak trzeba zdac mature, zeby dostac sie na kroras politechnike na kierunek nanotechnologia? czy sa juz absolwenci tego kierunku, czy to jest jeszcze zupelna nowosc w Polsce? Gdzie ci ludzie pracuja, ale dokladnie w jakich firmach i na jakich stanowiskach?
  10/24/12