Nanotechnik

Nanotechnologia jest to stosunkowo młoda, ale prężnie rozwijająca się dziedzina w Polsce. Znajduje zastosowanie w codziennym życiu przy produkcji tworzyw sztucznych, włókien szklanych, nanorurek, itp.

W zawodzie nanotechnika najlepiej odnajdą się osoby o umyśle ścisłym, z chęcią zgłębiania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, otwarte na ciągłe przyswajanie nowej wiedzy, obsługujące specjalistyczną aparaturę, z cechami personalnymi takimi jak: odpowiedzialność, dokładność, zaangażowanie, skrupulatność.

Nanotechnik to dosyć młody zawód. Jednakże jest bardzo obiecującym i przyszłościowym zawodem ze względu na dynamicznie rozwijającą się nanotechnologię.


Jak zostać nanotechnikiem?

Konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia technicznego z odpowiednią specjalizacją. Absolwent takiego kierunku ma duże szanse na rynku pracy, jeśli tylko spełnia dodatkowe wymogi, takie jak znajomość obsługi komputera czy specjalistycznych sprzętów.

Głównie uczelnie techniczne, politechniki oferują studia na Nanotechnologii, kierunku Nanotechnologie i nanomateriały, Zaawansowane materiały i nanotechnologie, Chemia materiałów i naonotechnologia.


Gdzie do pracy?

Absolwent kierunku nanotechnologia I i II stopnia może znaleźć zatrudnienie w wielu placówkach badawczych: laboratoriach przemysłowych i medycznych, placówkach informatycznych, firmach produkujących urządzenia optyczne, w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, elektronicznym.


Zarobki

Mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi blisko 4800 zł. Co czwarty przedstawiciel tego zawodu zarabia powyżej 9100 zł.


Nanotechnik zajmuje się opracowywaniem i wykorzystywaniem technologii wytwarzania struktur na poziomie pojedynczych cząsteczek i atomów.

Powiązane zawody
Total 5 items.

Chemik

Chemik przede wszystkim zajmuje się badaniem otaczającego nas świata organicznego oraz nieorganicznego, w tym samego...

Fizyk

Fizyk zajmuje się badaniem teoretycznym i doświadczalnym właściwości materii, zjawiskami w niej zachodzącymi, ustalaniem praw,...

Inżynier materiałowy

Inżynier materiałowy to osoba, dzięki której może rozwijać się przemysł i produkcja. Bez jego pracy...

Biochemik

Biochemik bada, obserwuje i poznaje chemiczną budowę żywych organizmów i zachodzące w nich procesy biochemiczne,...

Biotechnolog

Biotechnolog zajmuje się badaniem, wytwarzaniem i wykorzystywaniem wyodrębnionych substancji organicznych z żywych organizmów roślinnych i...
Komentarze (4)
 • Jakieś dziacko które zabłądziło w internecie

  Ile się zarabia jako "Nanotechnik" ?
  10/31/18
 • sun

  Kuuuurcze, studia nie mogą być łatwe i przyjemne :) też mnie interesują zarobki, ale wydaje mi się , że muszą być spore bo praca nie należy do lajtowych ;p
  11/14/12
 • pytanie

  a jak wyglądają zarobki nanotechnika?? bo zawód przedstawia się interesująco ;)
  11/3/12
 • norbert

  jak trzeba zdac mature, zeby dostac sie na kroras politechnike na kierunek nanotechnologia? czy sa juz absolwenci tego kierunku, czy to jest jeszcze zupelna nowosc w Polsce? Gdzie ci ludzie pracuja, ale dokladnie w jakich firmach i na jakich stanowiskach?
  10/24/12