Oceanolog

Zadaniem oceanologa jest przede wszystkim badanie oceanów na Ziemi pod kątem cech fizykochemicznych, biologicznych oraz fizyczno-geograficznych. Oceanolog musi posiadać wiedzę z zakresu kilku dziedzin nauki, aby móc porównać i określić znaczenie, jakie oceany odgrywają na Ziemi oraz jakie są z ich strony zagrożenia i korzyści. Oceanologia jako kierunek studiów jest dość młodą i elitarną, bo rzadko oferowaną propozycją kształcenia. Dlatego absolwenci tego kierunku mogą czuć się atrakcyjnymi specjalistami na rynku pracy.

Predyspozycje

Oceanolog musi posiadać bardzo szeroki zakres wiedzy z fizyki, chemii, geografii. Musi potrafić przyswoić duże ilości wiedzy w krótkim czasie. Ważna jest spostrzegawczość i otwartość na nowości. W oceanologii, jako nauce rozwijającej się, szybko pojawiają się nowe techniki badań, dzięki którym badacz może odkryć nowe organizmy żywe, o których wcześniej nikt nie miał wiedzy. Trzeba pamiętać, że zaledwie niewielki procent mórz i oceanów jest zbadany i poznany przez człowieka. Przeszkodą są finanse, ograniczenia w wiedzy ludzkiej bądź bariery przyrody, np. ciśnienie, temperatura, itd.

Jak zostać oceanologiem?

Aby zostać oceanologiem należy skończyć studia wyższe. Kształcenie na kierunku: oceanografia lub oceanotechnika oferuje zaledwie kilka uczelni w Polsce: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Politechnika Gdańska. W trakcie studiów słuchacze przyswajają wiedzę z takich zagadnień, jak biologia oceanu, historie europejskich badań oceanu, fizyka morza, geologia morza, chemia morza i atmosfery, człowiek i ocean, chemia wody morskiej, ochrona i zarządzanie zasobami morza. Studenci mają do wyboru różne specjalności, np. oceanografię biologiczną, oceanografię fizyczną z geoinformatyką, oceanografię chemiczną, oceanografię geologiczną.

Oceanologia, zwyczajowo nazywana oceanografią, jest interdyscyplinarnym, uniwersyteckim kierunkiem z grupy nauk o ziemi, łączącym dzieciny takie jak: geologia, chemia, biologia, fizyka. Oceanotechnika zaś to inżynierski kierunek zajmujący się między innymi pojęciami takimi, jak budowa okrętów, czy techniczne lub militarne wykorzystanie oceanów i ich złóż. Pomimo, że obszar badań obu nauk jest ten sam, to cel i charakter studiów pozostaje zgoła odmienny.

Gdzie do pracy?

Absolwent kierunku oceanografia może znaleźć zatrudnienie w laboratoriach, instytutach naukowych, a także rybołówstwie, przemyśle, administracji państwowej, urzędach kontroli i kształtowania środowiska morskiego. Można pracować delegacyjnie na wyjazdach, których celem jest pobieranie próbek do badań.

Zarobki

Zarobki oceanologa są bardzo wysokie, bo jest to profesja elitarna. Według portalu moja-pensja.pl wynagrodzenie oceanologa wynosi ok. 43 000 zł miesięcznie, w co trudno uwierzyć w realiach naszego kraju.

Komentarze (18)

 • a

  omijajcie te studia szerokim łukiem. Z pracą w Polsce bardzo krucho. Być może za granicą jest lepiej - nie wiem. Z mojego rocznika mało kto pracuje w zawodzie. Wiele osób poszło na drugi kierunek. Z perspektywy czasu uważam 5 lat studiów magisterskich za czas kompletnie stracony.
  4/12/18
 • Jan Nowak

  Pitu pitu:) a który oceanolog tyle zarabia miesięcznie!?
  9/9/17
 • Oceanograf

  Dajcie sobie spokój z takimi studiami. Gwarantuję, że nie znajdziecie pracy. Kierunek studiów powstał, aby kadra nauczycielska miała zatrudnienie. Zgadnijcie, ilu prawdziwych oceanografów pracuje w Instytucie Oceanografii?
  10/29/16
 • dorka

  http://www.moja-pensja.pl/zarobki/473 takie podają rzeczywiście zarobki ...
  6/4/16
 • dziwne

  43000 miesięcznie? to brzmi lekko absurdalnie... szczególnie w Polsce...
  4/2/14
 • oce

  zgadzam sie, z praca w Pl ciężko. Za to jest to praca dla ludzi z pasją. można się w tym zatracić. Polecam badawcze ośrodki zagraniczne., gdzie można robić to co się kocha. I zarobki zadawalające
  9/9/13
 • oceanolog

  jestem oceanologiem od 2 lat. Z czego rok i 9 miesięcy - status bezrobotnego. Obecnie praca w zawodzie - zarobki... nie przekraczają 3 tys brutto. Ogolnie nie polecam. Z pracą w zawodzie jest piekielnie ciężko. Z takim wykształceniem tylko za granice.
  9/9/13
 • biało-czarna

  A nie, przepraszam, mój błąd
  8/15/13
 • biało-czarna

  Moim zdaniem wystąpił błąd jeśli chodzi o zarobki, bo na portalu moja-pensja napisane jest ok. 4 300zł, a nie 43 000zł
  8/15/13
 • serio

  o Jezuuu .... tyle kasy? ale to pewnie tylko jednostki mają zatrudnienie? zazdroszcze
  5/4/13
 • Młody Wilq

  Czy z tymi zarobkami to jakiś żart ? Czy każdy po studiach ma pewnośc zatrudnienia w zawodzie. Prosze o konstruktywne odpowiedzi, oparte na faktycznej wiedzy w tej materii .... może absolwentów uczelni :-)
  5/4/13
 • bob

  43 000 Ziko? na reke?
  4/9/13
 • lalallala

  jest wgl w Polsce taka praca warta 43000zł? Brzmi kurozialnie...czytałam opinie i niewszyscy mają po tym kierunku pracę. Jaki więc jest powód?
  3/30/13
 • Roman

  Tyle jest fajnych zawodów, tyle szans na pogłębianie swoich zainteresowań, swojej wiedzy.. tyle szans na zarobienie dużych pieniędzy. Trzeba się tylko spiąć, uczyć się pilnie, a praca na studiach się opłaci i będzie miała swoje odzwierciedlenie w przyszłości :) żeby tylko tak się chciało jak się nie chce..
  3/27/13
 • łucja

  z jednej strony pociąga mnie taka praca w laboratorium, obserwowanie ruchu płyt litosfery ;) tym bardziej, że się tyle zarabia... ale moim zdaniem trzeba być geniuszem, żeby dać sobie radę na studiach , potem w pracy... już wolę swój obecny zawód, mniej stresujący i wymagający :P
  2/1/13
 • weronika

  Mało uczelni w Polsce kształci na takim kierunku. Ale jest to możliwe, tylko studia są zabójczo trudne, trzeba się nieźle przyłożyć. Ale po ich skończeniu można aż tyle zarabiać! nie ma chyba drugiego takiego zawodu gdzie aż tyle się dostaje miesięcznie... Jestem pod wrażeniem. gdybym tylko była dobra z chemii....
  12/4/12
 • weronika

  Mało uczelni w Polsce kształci na takim kierunku. Ale jest to możliwe, tylko studia są zabójczo trudne, trzeba się nieźle przyłożyć. Ale po ich skończeniu można aż tyle zarabiać! nie ma chyba drugiego takiego zawodu gdzie aż tyle się dostaje miesięcznie... Jestem pod wrażeniem. gdybym tylko była dobra z chemii....
  12/4/12
 • niemozliwe

  czy ja dobrze widze??? 43 000 zlotych na reke do miesiac???? to ja chce wiedziec, jak to zrobic, zeby taka prace dostac? w Polsce to realne?
  12/1/12