Operator dźwięku

Operator dźwięku jest odpowiedzialny za kreowanie warstwy dźwiękowej na planie filmowym i telewizyjnym. Współpracuje z reżyserem dźwięku oraz innymi osobami na planie, ponieważ praca dźwiękowca, oświetleniowca, montera czy operatora obrazu jest ze sobą ściśle powiązana. Do jego głównych zadań należy obsługa, skompletowanie, poprawne rozstawienie i podłączenie sprzętów, takich jak mikrofony, głośniki, instrumenty muzyczne, okablowania. Gdy to zrobi musi sprawdzić, czy wszystkie urządzenia są sprawne i w sposób odpowiedni odbierają i emitują dźwięk. Operator dźwięku opisuje także nagrane taśmy i inne materiały oraz przekazuje je do obróbki.

Predyspozycje

Operator dźwięku przede wszystkim musi posiadać dobry słuch i koordynację wzrokowo-ruchową, ponieważ jego praca polega przede wszystkim na ustawieniu sprzętu, co wiąże się często z wchodzeniem na drabiny i rusztowania. Przygotowanie planu filmowego może trwać bardzo długo, dlatego operator dźwięku powinien wykazywać się wytrzymałością fizyczną, refleksem, skupieniem i cierpliwością. Ważna jest podzielność uwagi oraz sumienność, ponieważ operator może otrzymywać różniące się od siebie polecenia i musi zapamiętać, który mikrofon ma być wyciszony, a który włączony. Ta praca ma charakter zespołowy, dlatego operator dźwięku musi być osobą komunikatywną, nastawioną na współpracę, ale także na rozwiązywanie indywidualnych problemów.

Operator dźwięku ze względu na środowisko, w którym pracuje, bardzo często jest uważany za pracownika mediów bądź zespołów muzycznych. W branżach tych jest bardzo docenianym pracownikiem.

Jak zostać operatorem dźwięku?

Aby móc pracować w tym zawodzie konieczne jest ukończenie kursu realizacji dźwięku lub policealnego studium. Kandydat może także wybrać kształcenie się w prywatnych szkołach wyższych. Ważna jest praktyka i doświadczenie.

Gdzie do pracy?

Operator dźwięku może znaleźć zatrudnienie w studiu telewizyjnym, na planie filmowym, na festiwalach muzycznych, imprezach masowych. Należy pamiętać, że jest to pracownik bardziej techniczny niż artystyczny, ponieważ zajmuje się przygotowaniem miejsca i sprzętu, a nie scenariusza wystąpienia.

Zarobki

Według raportu serwisu „moja-pensja” operator dźwięku może liczyć na wynagrodzenie w przedziale 8000-11000 zł brutto miesięcznie.

Komentarze (1)

  • electro-voice@ukr.net

    Dzień dobry. Nazywam się Nikita Jestem z Ukrainy. Moim marzeniem jest praca zvukoresiserom Jestem absolwentką liceum show-biznesu zvukoresisera. odbywają się koncerty. Chcę przenieść się do Polski, aby pracować i żyć. Obecnie szukam pracy i uczyć się języka polskiego. Jeśli ktoś może pomóc w rabrtoy być bardzo bragodaren. Kontakt e-mail: electro-voice@ukr.net
    1/1/16