Pielęgniarka
Pielęgniarka opiekuje się pacjentem, jest odpowiedzialna za odpowiednie dawkowanie leków, płynów, zajmuje się osobami, którym choroba uniemożliwia samodzielne dbanie o higienę, spożywanie posiłków czy poruszanie się. Czasem odpowiedzialna jest za rehabilitację czy pomoc diagnostyczną.
W zależności od specjalizacji, którą wybierze, jej praca ma różny charakter. Niekiedy praca pielęgniarki będzie polegała na dbaniu o dobre samopoczucie i komfort pacjenta, innym razem będzie razem z lekarzem na sali operacyjnej kontrolując podawanie leków, krwi, tlenu.
Jest to zawód bardzo sfeminizowany w Polsce, dlatego zazwyczaj używa się żeńskiej formy nazwy profesji. Jednak w placówkach opieki zdrowotnej możemy także spotkać pielęgniarzy. Jest to zawód, w którym ważna jest siła fizyczna oraz zdolności manualne. Od osoby, która chce pracować na takim stanowisku wymaga się, żeby była bardzo opanowana, potrafiła w krytycznych sytuacjach zachować zimną krew. Pielęgniarka ma codziennie kontakt z pacjentami i ich rodzinami, dlatego tak ważne jest, aby była to osoba pełna empatii, sympatyczna, opiekuńcza i taktowna. Z drugiej strony musi być w pewien sposób odporna na ludzkie cierpienie, ponieważ czasem jej praca sprawia pacjentowi ból.
Status społeczny pielęgniarzy
W Polsce jest to zawód raczej niedoceniany. Zarobki są zbyt niskie w porównaniu z zakresem obowiązków i zaangażowaniem, jakiego wymaga się od pielęgniarek. W ostatnich latach zauważany jest brak odpowiedniej liczby pielęgniarzy w szpitalach, co powoduje zmianę nastawienia do tego zawodu. Wiele niepublicznych szkół wyższych otrzymało zgody od MNiSW na prowadzenie studiów pielęgniarskich (dotyczy to także takich kierunków, jak ratownictwo medyczne, fizjoterapia), co ma przełozyć się na wykształcenie młodej kadry.
Jak zostać pielęgniarką?
Od 2004 roku zmieniły się diametralnie wymagania dotyczące wykształcenia pielęgniarek. Dziś wymagane jest wykształcenie licencjackie bądź magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo. Studia te znajdują się w ofercie wszystkich niemal uczelni medycznych, wielu uczelniach zawodowych oraz niepublicznych szkół wyższych.
W trakcie minimum trzyletniego kształcenia się student musi zdobyć wiedzę z zakresu m.in. medycyny, nauk społecznych, psychologii. Możliwość wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej jest uzależnione od zgody okręgowej izby pielęgniarek i położnych.
Specjalności
W branży pielęgniarskiej jest wiele specjalności do wyboru. Od wyboru konkretnej z nich będzie zależeć przyszły zakres obowiązków. I tak wyróżnia się specjalności:
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa operacyjnego,
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa pediatrycznego
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa ratunkowego
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa rodzinnego
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa środowiska nauczania i wychowania
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących
- Pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
- Pielęgniarka specjalista organizacji i zarządzania
- Pielęgniarka specjalista promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej
- Pielęgniarka anestezjologiczna i intensywnej terapii
- Pielęgniarka pediatryczna
- Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej
- Pielęgniarka w opiece nad przewlekle chorymi
- Pielęgniarka zabiegowa
- Pielęgniarka zachowawcza
- Pielęgniarka zdrowia publicznego
- Rejestratorka medyczna
Gdzie do pracy?
Pielęgniarki znajdą zatrudnienie w różnych ośrodkach opieki zdrowotnej, szpitalach, przychodniach, ośrodkach rehabilitacyjnych, hospicjach, domach spokojnej starości, ambulatoriach. Są także zatrudniane przez osoby prywatne do pomocy przy bliskiej osobie, która nie jest zdolna do samodzielnego dbania o siebie.
Zarobki pielęgniarek
Wysokość zarobków pielęgniarek zależna jest od placówki i wybranej specjalności. Przeciętne wynagrodzenie wynosi od 5327 zł do 7780 zł brutto miesięcznie. Wysokość zarobków zależna też jest od formy zatrudnienia (umowa o pracę, kontrakt), inaczej rozkładają się wynagrodzenia w sektorze publicznym i prywatnym.
Wiele pielęgniarek decyduje się pracować poza granicami kraju, gdzie ta profesja jest duża lepiej opłacana.