Prawnik

Prawnik (magister nauk prawniczych / magister prawa) to osoba, która ukończyła studia wyższe prawnicze i zawodowo zajmuje się prawem, znająca przepisy prawa i potrafiąca stosować je w praktyce.

Zawodów prawniczych jest kilkanaście, a do najpopularniejszych należą: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz, komornik.

Wiele osób widzi w zawodzie prawnika tylko jedną, pozytywną stronę medalu: uznanie społeczne i wysokie zarobki, zapominając o tym, jak wiele wysiłku trzeba włożyć w to, aby ukończyć te wymagające studia i odnaleźć się na konkurencyjnym rynku pracy.

Predyspozycje

Studia prawnicze uznawane są za jedne z najtrudniejszych. O jedno miejsce walczy czasem kilkunastu kandydatów. Przyszły student musi mieć świadomość, że droga do kariery wiedzie przez ciężką, systematyczną pracę. Już od pierwszych zajęć na uczelni wymaga się od studenta wkuwania na pamięć aktów normatywnych, długich rozdziałów opracowań z zakresu prawa, czasem są to całe książki. Dlatego tak ważna jest samodyscyplina, dobra pamięć, umiejętność przyswajania bardzo dużej ilości wiedzy w krótkim czasie, cierpliwość, a także ciągła chęć samodoskonalenia i nauki, ponieważ polskie prawo często podlega zmianom. Nagrodą jest praca w bardzo prestiżowym zawodzie, atrakcyjne zarobki, uznanie społeczne.

Studia prawnicze i co dalej?

Aby zostać prawnikiem, należy przejść długą, często wyboistą drogę. Same studia trwają 5 lat (od niedawna jest możliwość studiowania prawa w systemie bolońskim: 3 lata licencjat oraz 2 lata magistrat). W trakcie nauki student zdobywa wiedzę z takich zagadnień, jak; prawo konstytucyjne, prawoznawstwo, logika prawnicza, prawo i postępowanie cywilne, prawo karne, prawo administracyjne. Jednak to dopiero początek starania się o możliwość wykonywania zawodu. Konieczne jest dodatkowo odbycie kilkuletniej aplikacji.

Istnieje kilka rodzajów aplikacji:

 • aplikacja adwokacja (trwa 3,5 roku)
 • aplikacja sędziowska (trwa 3 lata)
 • aplikacja notarialna (trwa 2,5 roku)
 • aplikacja komornicza (trwa 2 lata)
 • aplikacja prokuratorska (trwa 3 lata)
 • aplikacja radcowska (trwa 3,5 roku)

Gdzie do pracy?

Praca absolwenta prawa uzależniona jest od skończonej aplikacji. Najpopularniejsze stanowiska to: adwokat, sędzia, notariusz, radca prawny, mediator, kurator sądowy, prokurator, asystent sędziego, referendarz sądowy, komornik. Inna opcja pracy to zatrudnienie poza korporacjami prawniczymi. Ci, którym nie udało się dostać na aplikację, zakładają biura doradztwa prawnego. Wiele dużych firm zatrudnia na stale prawnika, który na etacie świadczy usługo na potrzeby i wyłączność tylko tej jednej firmy. Prawnicy z doskonałą znajomością języków obcych mogą pracować także poza granicami kraju. Jednak prawo nie jest jednolite i przepisy obowiązujące w Polsce mogą diametralnie różnic się od innych państw europejskich. Wówczas oczywistością stają się dodatkowe kursy i szkolenia.

Zarobki po studiach prawniczych

O prawnikach mówi się, że zarabiają krocie. Rzeczywiście jest to jeden z najlepiej opłacalnych zawodów w Polsce. Zarobki są jednak uzależnione od doświadczenia, lat pracy, zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków czy rangi sprawy, którą się prowadzi. Średnio sędziowie sądów rejonowych otrzymują uposażenie od 6500 do 8000 zł brutto, referendarz zarabia ok 4500 zł netto. Absolwent prawa w renomowanej kancelarii zarabia ok. 4000-6000 zł, natomiast osoba z dziesięcioletnim wykształceniem już 15 000 - 30 000 zł.

Komentarze (8)

 • Najlepsze zdanie

  Studia te są dość ciężkie.Ale płaca jest bardzo dobra.Trzeba uczyć się solidnie i mieć dobrze, wręcz świetnie zdaną maturę z historii i wosu.Osoby które nie interesują się prawem i polityką nie powinny ingerować się w doradzaniu innym. Niektóre osoby mają chęć zarabiania ogromnych pieniędzy i będą z tego zadowoleni. Polecam, ponieważ jest to pewna przyszłość i dobry tytuł.
  4/8/14
 • ręceopadają

  Serio, miałem współlokatorkę z prawa przez rok. Zachowywała się jak jakieś ROJAL PANISKO, a kiedy sprowadzała znajomych, to nie wytrzymywałem ciśnienia ( ręka świerzbiła ) i wychodziłem z domu. Uważają się za jakichś nadludzi . Dramat.
  8/2/13
 • ręceopadają

  Ach, liski chytruski ci młodzi studenci prawka. Ledwo drugi rok skończyli , a już srają wyżej niż dziurkę mają. Litości..pozdro z UJ
  8/2/13
 • adam

  praca nudna, nie rozwijająca człowieka, prawnicy to ludzie co mają klapki na oczach bo tylko przepisy, ustawy, nakazy, zakazy itd.pozdro
  3/9/13
 • Notebook

  Chyba wy o niczym nie wiecie! M:arzenia się spełniają trzeba tylko chcieć. XD Jak mawia moja koleżanka LOL.
  1/20/13
 • młody

  marzenia i sny są piękne, ale spełniają się najczęściej w filmach i w pięknych historiach opowiadanych dzieciom na dobranoc :) śniłeś o pracy prawnika? To masz szansę jeśli Twój tata ma kancelarię :p niestety zamknięty obszar :)
  1/6/13
 • student

  kiedyś żyłem marzeniami, że zwykły zdolny chłopiec ma szansę na dobrą pracę jako prawnik, podczas studiów i szukając pracy zobaczyłem jak jest naprawdę. Jeśli nie jesteś kochanym synkiem, albo nie jesteś z rodziny prawniczej nie masz szans na dobrą pracę w tym zawodzie :(
  12/3/12
 • ZXCVBNM

  Branża prawnicza nie jest przyjemna, że tak powiem. Zawiść tych ludzi widać już nawet na studiach, gdzie przyszli prawnicy zamiast sobie pomagać, nie chcą nawet pożyczyć notatek... Aż strach pomyśleć jak będzie wyglądała ta konkurencja w pracy. Fakt, że zarobki są zadowalające ale nie wiem czy warto się tak męczyć
  11/18/12