Jakiego zawodu szukasz?

Spedytor

Spedytor wysyła i odbiera przesyłki. Nie przewozi ich, tylko organizuje cały proces przemieszczania od nadawcy do odbiorcy.

Spedytor

Spedytor jest odpowiedzialny za organizację transportu towarów i ludzi z wykorzystaniem komunikacji samochodowej, kolejowej, morskiej, śródlądowej, lotniczej czy intermodalnej. Spedytor musi sam zadecydować, który z nich wybrać, aby transport był najbardziej wydajny i najszybszy.

Nadzoruje on proces od przygotowania, poprzez wysyłkę aż do momentu dotarcia do celu. Praca spedytora nie zamyka się w jednym dziale: musi znać się na przepisach prawnych różnych krajów, właściwościach towarów (np. dotyczących ich przechowywania), transporcie czy dystrybucji.

Spedytor jest w pewnym sensie doradcą. Osoby, które chcą przewieźć pewne towary, nie zawsze wiedzą, w jaki sposób to zrobić, korzystają zatem z usług profesjonalistów w tej dziedzinie.

Predyspozycje do zawodu

Spedytor musi być osobą, która posiada umiejętność samoorganizacji, potrafi szybko myśleć logicznie i analitycznie. Praca spedytora polega na ciągłej komunikacji międzyludzkiej, dlatego musi on bezproblemowo pozyskiwać i utrzymywać współpracowników, cały czas rozwijać swoje umiejętności i wiedzę z zakresu prawa obowiązującego w kraju i za granicą. Spedytor pracuje za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych: telefonu, faxu, komputera, dlatego konieczna jest umiejętność ich obsługi.

Jak zostać spedytorem?

Aby pracować jako spedytor nie jest wymagane wyższe wykształcenie – pracodawca większą uwagę zwraca na doświadczenie i predyspozycje. Jeśli kandydat posiada średnie wykształcenie i pracował przez jakiś czas na podobnym stanowisku, bądź w branży spedycyjno-transportowej, a dodatkowo uczestniczył w dodatkowych szkoleniach czy kursach, to jest idealnym spedytorem.

Wielu absolwentów kierunków Logistyka, Logistyka i spedycja, Transport wybiera ścieżkę zawodową w branży spedycyjnej.

Gdzie do pracy?

Pracę można znaleźć przede wszystkim w przedsiębiorstwach związanych z transportem, spedycją, logistyką, np. w przedsiębiorstwach, magazynach czy na lotniskach przy organizacji transportu ludzi.

Zarobki spedytorów

Spedytor, ze względu na stopień trudności, odpowiedzialności i zaangażowania w swoją pracę, otrzymuje dobre wynagrodzenie, które średnio wynosi od 3500 do nawet 7 000 zł miesięcznie. Osoby z doświadczeniem, wypracowaną bazą kontaktów, znajomością języków obcych, działający na dużą skalę może uzyskać nawet kilkakrotnie wyższe zarobki.


Powiązane zawody

Komentarze (1)

Monstro
Zapraszam do całkowicei darmowej giełdy transportowaej. www.transport.monstro.pl
13.05.2014