Jakiego artykułu szukasz?

Czy trzeba osobiście odebrać świadectwo maturalne?

Po trudach matur i długim oczekiwaniu na wyniki dzień, kiedy możemy odebrać upragnione świadectwo wydaje się tym najważniejszym. Jednak często z różnych przyczyn nasza obecność w szkole jest wtedy niemożliwa. Czy trzeba zatem osobiście odebrać świadectwo?

Czy trzeba osobiście odebrać świadectwo maturalne?

Świadectwo maturalne jest oficjalnym potwierdzeniem wyników uzyskanych podczas egzaminów maturalnych. Absolwenci, którzy zdali egzamin dojrzałości, otrzymują świadectwo maturalne oraz jego odpis.

W harmonogramie najbliższych matur 5 lipca uczniowie uzyskają informację o swoich wynikach. To również termin odbioru świadectw maturalnych, aneksów. Zdecydowana większość maturzystów odbiera świadectwa w miejscu zdawania egzaminu, czyli swojej szkole. Warunkiem otrzymania wszystkich dokumentów jest pisemne poświadczenie odbioru. Warto zabrać ze sobą dowód osobisty.

Kto może odebrać świadectwo maturalne?

Nie ma obowiązku osobistego odbioru świadectwa. Bywa to niemożliwe z przyczyn losowych. Zdarza się, że plany wakacyjne pokryją się z tym – bądź co bądź – ważnym terminem. W takiej sytuacji pomocna może być pełnoletnia, zaufana osoba, która uzyska pisemne upoważnienie absolwenta. W tej sytuacji nie jest wymagane notarialne upoważnienie, jedynie deklaracja, zawierająca dane pozwalające na identyfikację upoważnionego.

Mając w ręku świadectwo maturalne można dokonać zapisu na wybrane studia lub sfinalizować wcześniejszą, niepełną rejestrację, uzupełniając formularz o wyniki uzyskane na egzaminie, ewentualnie o skan świadectwa, jeśli jest taki wymóg uczelni.

Jak dostarczyć świadectwo na uczelnię?

Po uzyskaniu informacji o zakwalifikowaniu się na wybrany kierunek należy w stosownym, wskazanym przez szkołę wyższą terminie dostarczyć komplet dokumentów. Czasy osobistego stawiania się w dziekanacie czy biurze obsługi studenta mamy już za sobą. Wystarczy, aby wymagane dokumenty dotarły za pośrednictwem poczty lub kuriera. Niektóre uczelnie stosują inne rozwiązanie – na etapie elektronicznej rejestracji kompletują skany dokumentów, dopiero po rozpoczęciu roku akademickiego dokonują poświadczenia posiadanych kopii z doniesionym prze studenta oryginałem świadectwa.

Zastanawiacie się, w jakim mieście studiować? Zostać bliżej domu? Wybrać kierunek na odległej uczelni? Poznajcie Miasta akademickie.

Wasze obawy przed maturą rozwieje Niezbędnik maturzysty.

Jeśli ciągle wahacie się, na jakie studia się zdecydować, pomocna będzie Baza uczelni.

Powiązane treści

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Uniwersytet Szczeciński
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu