Deklaracje maturalne
Do 30 września maturzyści składają deklaracje maturalne w swych szkołach, wybierając tym samym te przedmioty, które pragną zdawać na maturze.

Obowiązek każdego maturzysty
Początek roku szkolnego dla maturzystów oznacza wypełnienie do końca września deklaracji maturalnych. W ten sposób uczniowie informują dyrektora szkoły, jakie przedmioty chcą zdawać na maturze.
Każdy uczeń klasy maturalnej podlega procedurze złożenia pisemnej deklaracji maturalnej. Ma na to czas do 30 września roku poprzedzającego maturę. W deklaracji maturzysta określa, jakie przedmioty i na jakim poziomie planuje zdawać na maturze.
Wrześniowa deklaracja ma charakter deklaracji wstępnej, która jeszcze może zostać zmodyfikowana. Na zmianę decyzji uczeń ma czas do lutego. Wówczas należy złożyć ostateczną deklarację maturalną. Po tym terminie nie ma już możliwości dokonywania zmian w deklaracji dotyczącej wyboru przedmiotów oraz poziomu egzaminu.
W przypadku, kiedy uczeń nie złoży deklaracji ostatecznej, jego wrześniowa deklaracja wstępna staje się tym samym wiążącą deklaracją ostateczną. Osoba, która przystępuje do matury po raz kolejny, może złożyć tylko deklarację ostateczną.
Co piszę w deklaracji?
W części pierwszej deklaracji maturalnej należy podać swoje dane osobowe:
- Nazwisko
- Imię
- Drugie imię (jeśli posiadasz)
- Datę urodzenia
- Miejsce urodzenia
- Numer PESEL
- Nazwisko rodowe
- Adres do korespondencji: ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość, numer telefonu, adres e-mail
- Płeć
W części drugiej deklaracji maturalnej należy zadeklarować przedmioty zdawane na maturze, zarówno obowiązkowe, jak i nieobowiązkowe (jeśli chcecie je zdawać).
Osoba składająca deklarację maturalną otrzymuje od dyrektora szkoły jej kopię z potwierdzeniem przyjęcia.
Ideałem byłaby sytuacja, gdy uczeń już wcześniej ma sprecyzowane, które przedmioty chce zdawać na rozszerzeniu - bez zwlekania do ostatniej chwili, czyli klasy maturalnej. Dzieki temu z większym spokojem można zaplanowac naukę wybranych przedmiotów.
Ci uczniowie, którzy planują studia na najbardziej prestiżowych, popularnych i obleganych kierunkach, zwyczajnie w świecie muszą dołożych wszelkich starań, aby dobrze zdać maturę rozszerzoną z tych przedmiotów, które są przedmiotem postępowania rekrutacyjnego.
Zanim więc zdecydujecie się na konkretną uczelnię, na określony kierunek studiów - dokłądnie sprawdzajcie zasady rekturacji na studia. Dzieki temu zyskacie wiedzę, które przedmioty są przez uczelnie honorowane i wymagane (czasem istnieje pewan dowolność w wyborze).
Jeżeli chcecie zglębić temat wymogów rekrutacyjnych, progów punktowych, itd. - odsyłamy Was do innych naszych artykułów poświęconych tej tematyce.
Powiązane treści

Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres

„Złota siódemka”, czyli jak skutecznie przygotować się do matury

Jak przygotować się do matury z matematyki

Narzędzia i zasoby maturzysty - musisz je znać

Znudzenie nauką? Wykorzystaj je przed maturą!

Kalendarz Maturzysty 2020_2021

Zadbaj o trening mózgu przed maturą

Powtarzanie - recepta na maturalny sukces

Dieta maturzysty, czyli dobre odżywianie podczas nauki

Zrób to teraz, nie odkładaj na później, czyli walka z prokrastynacją

Jak się motywować do nauki przed maturą?

Jak skutecznie uczyć się przed maturą? Porady dla maturzystów.

Maturzysto, Studencie - ucz się z mapą myśli

Progi punktowe na studia

Na jakie iść studia, aby dostać pracę?

Najczęściej wybierane uczelnie i popularne kierunki podczas rekrutacji
Maturalne lektury z polskiego

Opanuj stres przed egzaminem

Zasady skutecznej nauki i zapamiętywania

Ustna matura z języka polskiego, czyli jak oczarować komisję?
