Dziewczyny wybierają studia techniczne
Od kilku lat trwa akcja „dziewczyny na politechniki”. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba studentek na uczelniach technicznych wzrosła o 13 000. Studiowanie kierunków inżynierskich daje bardzo dobry start, niezależność ekonomiczną, a także większą szansę na znalezienie pracy w zawodzie.
Podczas drzwi otwartych i wydarzeń organizowanych wyłącznie dla maturzystek i studentek przedmiotów ścisłych, organizatorzy starają się przekonać uczestniczki, że skończyła się epoka kobiet - humanistek, kobiet - nauczycielek i kobiet - poliglotek, a nadszedł czas na zawojowanie terenów zarezerwowanych dotychczas wyłącznie dla mężczyzn.
Najważniejszym zadaniem całej akcji jest zniesienie stereotypów dotyczących pozycji kobiet i mężczyzn w nauce.
Czyż nie są nam znane takie postaci jak Maria Skłodowska-Curie, Lise Meitner czy Rosalin Franklin?
Czyż „kobiecie nie do twarzy z amperomierzem, galwanometrem czy młotem Charpy'ego? Dama ugnie się pod naporem molekuł, da przytłoczyć ciśnieniu krytycznemu czy rozpadnie na cząstki elementarne?”
„Pani inżynier” - to brzmi dumnie!
Według prof. Włodzimierza Kurnika to kobiety mają naturalne predyspozycje, aby zostać inżynierami. W tych branżach jedną z najważniejszych cech jest odpowiedzialność oraz rzetelność. To w większym stopniu posiadają jednak przedstawicielki płci pięknej, a nie ich koledzy. Kobiety nie działają pochopnie, ich decyzje zawsze są przemyślane, a pomysły kilkakrotnie sprawdzane, dlatego też nie boją się jechać zaprojektowanym przez siebie samochodem przez most skonstruowany na podstawie własnych obliczeń.
Na głównej stronie akcji www.dziewczynynapolitechniki.pl znajdujemy dane określające zmiany, jakie zaszły w statystykach osób przyjętych na politechniki. Obecnie na uczelniach technicznych studiuje 36% kobiet.
Studiowanie kierunków inżynierskich daje bardzo dobry start, niezależność ekonomiczną, a także większą szansę na znalezienie pracy w zawodzie. Według rankingów to właśnie absolwenci uczelni technicznych są najbardziej pożądani na rynku pracy.
Czy studia techniczne są trudne?
Nie należy się bać „mechaniki i budowy maszyn”, czy „automatyki i robotyki”, bo być może to właśnie montowanie, skręcanie i projektowanie poszczególnych elementów zostanie Twoją pasją?
Jeśli jednak cały czas przeraża Cię mechatronika oraz fizyka z astronomią to pamiętaj, że wystarczy sięgnąć trochę głębiej, aby znaleźć prawdziwe perełki. Często politechniki oferują nie tylko studia stricte techniczne, ale również takie jak wzornictwo, projektowanie butów i galanterii skórzanej czy nawet malarstwo.
Czyż architektura krajobrazu nie jest bardzo twórczym i interesującym kierunkiem? Niektóre politechniki idą nawet o krok dalej i otwierają takie kierunki jak filologia czy psychologia!
Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w najbliższych latach zwiększy się liczba zawodów w telekomunikacji i informatyce. Z tego powodu do akcji „dziewczyny na politechniki” włączył się Urząd Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Uczelnie przyjazne dziewczynom:
- Akademia Górniczo Hutnicza
- Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Częstochowska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Opolska
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Radomska
- Politechnika Świętokrzyska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania
Wydziały przyjazne dziewczynom:
- Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
- Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu
- Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu