Filologia angielska i germańska w Lublinie
Studia na filologii to propozycja dla humanistów. Na studentów czekają tomy lektur w oryginale. Będą poznawać historię i kulturę krajów z obszaru danego języka obcego. Przed nimi wiele zajęć, gdzie będą zgłębiać zagadnienia z zakresu rozwoju języka, słowotwórstwa, fonetyki, języka historycznego.
Filologia - studia
Studia filologiczne pozwalają doskonale poznać wybrany język obcy. Przybliżają historię, literaturę i kulturę krajów danego obszarów językowego oraz zachodzące w nich procesy społeczne. Studenci zgłębiają literaturoznawstwo, językoznawstwo, kulturoznawstwo, medioznawstwo lub traduktologię.
Studia są dwustopniowe, absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł licencjata lub magistra.
Czym zajmuje się filolog?
Ukończenie studiów filologicznych najczęściej wiąże się z wyborem jednej z takich ścieżek zawodowych, jak nauczanie języka obcego, tłumaczenia lub praca w biznesie.
Filologia - przedmioty na studiach
W programie studiów na Filologii angielskiej przewidziane są m.in. takie kursy: historia Wielkiej Brytanii, wstęp do kultury brytyjskiej, historia literatury angielskiej, praktyczna nauka języka angielskiego, wstęp do językoznawstwa, teksty kultury brytyjskiej, media anglojęzyczne, komunikacja i interpretacja, gramatyka opisowa języka angielskiego.
Studia filologiczne w Lublinie
Zobaczcie ofertę poniższych uczelni. Obie państwowe szkoły wyższe kształcą na poziomie zarówno licencjackim i jak i magisterskim.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie
Filologia - rekrutacja
Rekrutacja na filologię angielską/germańską na UMCS odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego oraz języka angielskiego/niemieckiego.
Nabór na KUL przewiduje wyniki maturalne z języka polskiego i języka angielskiego.
Kandydaci do uczelni niepublicznej przyjmowani są według kolejności zgłoszeń
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia - specjalizacje
Uczelnie oferują przykładowo takie ścieżki kształcenia:
- nauczycielska
- specjalistyczny język niemiecki
- tranlatoryczna
Praca po Filologii
Ukończenie specjalności nauczycielskiej i uzyskanie kwalifikacji do nauczania języka to przepustka do pracy we wszystkich typach szkół i placówek edukacyjnych: przedszkolach, szkołach podstawowych, średnich, szkołach języków obcych, specjalistycznych kursach językowych.
Filolodzy zatrudniani są w wydawnictwach, redakcjach czasopism, mediach, instytucjach kultury.
Doskonała znajomość języka obcego w połączeniu z dodatkowymi kwalifikacjami i umiejętnościami daje możliwości pracy w dziedzinach wymagających biegłej komunikacji, znajomości kultury i realiów określonych krajów: dyplomacji, turystyce, biznesie międzynarodowym.
Ukończenie specjalizacji translatorskiej pozwala na podjęcie pracy w biurach tłumaczeń czy w charakterze tłumacza symultanicznego.
Ile zarabia filolog?
Zarobki absolwenta filologii angielskiej zależą od charakteru pracy, zatrudnienia, zakresu obowiązków.
Przeciętna pensja lektora to ok. 5200 zł brutto. Mediana wynagrodzenia tłumacza to blisko 6000 zł brutto.
Czy warto studiować Filologię?
Filologia - opinie
Mój kierunek umożliwia opanowanie znajomości języka na wysokim poziomie. Wykładowcy nie tylko efektywnie przekazują przydatną wiedzę ,ale również charakteryzują się profesjonalizmem, wyrozumiałością, komunikatywnością, zaangażowaniem i mają dobre podejście do studentów. Te studia nie są kursem językowym, lecz pozwalają nam poznać język od zupełnie innej strony poprzez jego historię, gramatykę, literaturę, kulturę itp. Dlaczego więc wybrać ANS? – przede wszystkim za niepowtarzalną atmosferę i zadowalający poziom nauczania.
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych
Czytaj opisy kierunków filologicznych
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: