Filologia – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Wybrany język obcy i język polski ta absolutne minimum wymagane podczas rekrutacji na filologie obce. Czy poziom podstawowy wystarczy? Jaki język wybrać na maturze decydując się na filologie np. orientalne czy skandynawskie, realizujące naukę języka obcego od podstaw? Przeczytajcie, jakie zdawać przedmioty, żeby rekrutować na studia filologiczne.
Studia filologiczne od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To jedne z bardziej praktycznych studiów humanistycznych. Ich ukończenie – w powiązaniu z dodatkowymi kompetencjami daje szerokie możliwości zatrudnienia. Statystyki rekrutacyjne na wybrane kierunki nie pozostawiają złudzeń – konkurencja wśród kandydatów jest duża i tylko osoby z najlepszymi wynikami mają szanse na indeks.
Filologia - jakie przedmioty na maturze?
Jeśli wybieracie kierunek z wiodącym językiem nauczanym w szkole średniej – np. filologia angielska, filologia germańska, filologia romańska, filologia rosyjska – wówczas, co zrozumiałe, jednym z kryterium kwalifikacyjnych będą wyniki maturalne z danego języka obcego. Na wybranych uczelniach wymagany jest także wynik egzaminu zdawanego w części ustnej. To ważna informacja, bowiem ustna matura z języka obcego nie jest obecnie obowiązkowa, wybierana jest jedynie na potrzeby rekrutacji na określone kierunki. Dodatkowo uwzględniany jest także język polski ale i inne, wskazane przez uczelnie przedmioty. Zawsze wyżej punktowane są przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym.
Przykładowe wymogi kwalifikacyjne na wybrane filologie w różnych uczelniach.
Kandydaci na Filologię angielską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu muszą okazać wynik z języka angielskiego i polskiego na poziomie rozszerzonym oraz języka angielskiego w części pisemnej. Na Uniwersytecie Gdańskim oprócz języka angielskiego i polskiego (dodatkowe punkty za poziom rozszerzony) wymagany jest jeden przedmiot wybrany spośród: historia, historia sztuki, biologia, WOS, geografia, matematyka, fizyka/fizyka i astronomia, chemia, drugi język obcy, język łaciński i kultura antyczna.
Wybierając Filologię germańską na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim należy zdać dowolny język obcy nowożytny. Punktowany jest także jeden przedmiot spośród: geografia, historia, język łaciński i kultura antyczna, matematyka.
Jeśli chcecie studiować Filologię rosyjską na Uniwersytecie w Białymstoku, musicie wybrać przedmiot kwalifikacyjny: język polski lub język rosyjski.
Na Hungarystykę, Iberystykę, Filologię romańską czy włoską na Uniwersytecie Warszawskim trzeba zdać język polski, matematykę oraz jeden język obcy: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski, portugalski, słowacki, szwedzki. Z kolei na filologie orientalne (np. afrykanistykę, arabistykę, hebraistykę, egiptologię) punktowany jest wynik z języka polskiego, matematyki i dwóch języków obcych. Na Sinologię czy Japonistykę wymagana jest matura z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.
Język łaciński i kultura antyczna jest punktowany podczas rekrutacji na Sinologię czy Koreanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Uwzględniany jest także wynik z języka polskiego, języka obcego i dowolnego przedmiotu. Jeśli kandydat nie zda na maturze języka łacińskiego, otrzymuje 0 punktów, ale może uczestniczyć w rekrutacji.
Na większości niepublicznych uczelni kandydaci przyjmowani są na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji zawsze należy sprawdzać w serwisach rekrutacyjnych wybranych uczelni.
Poradnik dla kandydatów na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.