Gdzie i za ile w czasie studiów mieszkać w Olsztynie?

Jeśli zastanawiacie się, jak rozwiązać kwestie kwaterunkowe na czas trwania studiów, zebraliśmy dla Was garść informacji, które na pewno będą pomocne.

Może akademik?

To opcja, gdzie w 100 % zaznacie życia studenckiego. Z pewnością nie jest to miejsce dla cichych samotników, spędzających wieczory nad książką. Co absolutnie nie oznacza, że w domu studenckim nie ma warunków do nauki – przeciwnie. Jednak skupisko młodych osób, które wyrwały się spod skrzydeł rodziców zdecydowanie sprzyja życiu towarzyskiemu.

Miejsca w akademikach przyznawane są po spełnieniu przez kandydata określonych kryteriów. Kluczowe z nich to odległość uczelni od miejsca stałego zamieszkania oraz dochód na członka rodziny.

Jaka jest oferta domów studenckich w Olsztynie?

Jedynie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dysponuje sporym zapleczem odnośnie zakwaterowania studentów. Ponad 3000 miejsc czeka na studentów UW-M. Jest to 11 akademików, z których 1 zlokalizowany jest w mieście, a pozostałych 10 na terenie miasteczka akademickiego Kortowo, nad Jeziorem Kortowskim. Ich standard jest zróżnicowany. Akademiki o wyższym standardzie składają się z dwuosobowych pokoi z łazienką, lodówką i dostępem do Internetu. Kuchnie znajdują się na korytarzu. W DS-ach o standardzie podstawowym pokoje jedno, dwu lub trzyosobowe pogrupowane są w segmenty z własną łazienką. Kuchnie znajdują się na piętrach lub w segmentach.

Ile kosztuje miejsce w akademiku?

Ceny wahają się między 360 zł a 540 zł. Zależne są od wielkości pokoju i standardu domu studenckiego.

Student szuka mieszkania

Jeśli wolicie być „na swoim”, życie w licznym stadle nie jest dla Was, trzeba rozejrzeć się za mieszkaniem na wynajem. Oferty wolnych lokali znajdziecie w portalach z nieruchomościami. Po zaznaczeniu istotnych dla Was kryteriów otrzymacie listę propozycji.

Nasza rada – nie szukajcie mieszkania na ostatnią chwilę. Może się okazać, że najciekawsze oferty już się rozeszły i trzeba się zadowolić tym, co pozostało. Oglądając mieszkania sprawdzajcie, czy są wyposażone w meble i sprzęty, które będą dla Was niezbędne – unikniecie dodatkowych kosztów.

Dopytujcie o szczegółowe opłaty dotyczące eksploatacji mieszkania. Gaz, woda, prąd rozliczane są cyklicznie. Dodatkowo koszt telewizji kablowej czy Internetu może spowodować, że kwota, która widniała w ofercie będzie mocno się różnić od tej ostatecznej do zapłaty.

Przygotujcie się też na jednorazowy wydatek przy podpisywaniu umowy. Właściciele mieszkań pobierają zwrotną kaucję, najczęściej w wysokości jednomiesięcznego najmu, która ma pokryć ewentualne zniszczenia czy długi. Kiedy będziecie przejmować mieszkanie, a pewne elementy wyposażenia noszą wyraźne oznaki zużycia, czy są lekko zniszczone – spiszcie szczegółowy protokół, aby nie obciążono Was kosztami naprawy czy remontu.

Najpopularniejsze wśród studentów są kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Przy wynajęciu ze współlokatorem (lub kilkoma osobami) koszty rozłożą się na wszystkich mieszkańców i z pewnością będą mniej dotkliwe.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Olsztynie?

Kawalerka kosztuje ok. 1300 zł. Mieszkanie dwupokojowe to najczęściej koszt 1200 zł – 1300 zł. Ale można upolować okazje, jak prawie 50-metrowe, w pełni wyposażone mieszkanie położone w Śródmieściu za 900 zł, czy podobny metraż za 1000 zł.

Jesteśmy przekonani, że niezależnie, czy zamieszkacie w wynajętym mieszkaniu, czy akademiku, czas spędzony na studiach w malowniczym Olsztynie będzie niezapomniany.