Kiedy wyniki rekrutacji 2024_2025?
Wyniki rekrutacji nie są udostępniane w jednym, stałym terminie. Każda uczelnia informuje o zakwalifikowaniu na studia według własnego harmonogramu. Kiedy podawane są wyniki naboru? Jakie formalności dotyczą kandydatów po ogłoszeniu list rankingowych?
Około tygodnia, kilka lub maksymalnie kilkanaście dni po zakończeniu rejestracji na studia pojawiają się listy osób zakwalifikowanych na studia. Taka informacja publikowana jest również na koncie kandydata na studia.
Na wiadomość tą z niepokojem oczekują wszyscy aplikujący na poszczególne kierunki i uczelnie.
Pamiętaj, że zakwalifikowanie nie jest jeszcze równoznaczne z przyjęciem na studia.
Kiedy ogłoszenie wyników rekrutacji 2024/2025?
W naborze podstawowym na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie listy osób zakwalifikowanych będą przykładowo znane w terminach:
Uniwersytet Warszawski 22 lipca 2024
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 18 lipca 2024
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 19 lipca 2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach 17 lipca 2024
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 16 lipca 2024
Uniwersytet Wrocławski 17 lipca 2024
Politechnika Warszawska 18 lipca 2024
Politechnika Poznańska 15 lipca 2024
Politechnika Wrocławska 16 lipca 2024
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 25 lipca 2024
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu 17 lipca 2024
Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie 16 lipca 2024
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 19 lipca 2024
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie 26 lipca 2024
Studia zaoczne – wynik rekrutacji 2024/2025
Nieco inaczej wygląda harmonogram rekrutacji na studia niestacjonarne. Rejestracja na kierunki realizowane w tym trybie kończy się najczęściej w sierpniu lub wrześniu. Terminy mogą być różne dla kierunków prowadzonych na innych wydziałach tej samej uczelni.
Bezpieczniej więc sprawdzać konkretne daty w systemie rekrutacyjnym. Wkrótce po zakończeniu rejestracji na studia zaoczne udostępniane są informacje o zakwalifikowaniu.
Dokumenty na studia
Osoby zakwalifikowane na studia muszą we wskazanym przez uczelnię terminie dostarczyć wszelkie brakujące dokumenty. Można je przynieść osobiście, wysłać za pośrednictwem poczty czy kuriera lub pocztą elektroniczną bądź załączyć ich skany na koncie kandydata. W tej kwestii każda szkoła wyższa ma swoje zasady.
Wśród dokumentów rekrutacyjnych na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie znajdą się:
- podanie o przyjęcie na studia (najczęściej generowane z systemu rekrutacyjnego)
- zdjęcie
- oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego (dotyczy osób niepełnoletnich), które należy wygenerować z systemu rekrutacyjnego
- zgoda rodziców/opiekunów prawnych na udział w rekrutacji i dokonanie wpisu na listę studentów (dotyczy tylko osób niepełnoletnich)
- świadectwo dojrzałości i ewentualnie inny dokument
- dyplom zawodowy lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe (dotyczy absolwentów techników)
- zaświadczenie o niepełnosprawności (jeśli dotyczy)
- zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego lub organizowanego przez uczelnię, który brany jest pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym
- dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport
- orzeczenie lekarskie
- dowód opłaty za legitymację
- potwierdzenie legalizacji pobytu w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego – na studia prowadzone w języku angielskim.
Kiedy drugi nabór na studia?
Drugi nabór ogłaszany jest po zamknięciu rekrutacji podstawowej. Dzieje się to najczęściej po publikacji list kandydatów zakwalifikowanych na studia i ostatecznej ich deklaracji o chęci podjęcia studiów oraz dopełnieniu innych formalności, dostarczeniu wymaganych dokumentów.
Zdarza się, że niektóre zakwalifikowane osoby zaniedbają ten obowiązek i nie wywiążą się z niego w określonym terminie. Poza tym wielu kandydatów aplikuje na więcej kierunków. Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu wybierają jeden z nich rezygnując z pozostałych studiów, zwalniając tym samym swoje miejsce.
Taka sytuacja powoduje, że osoby znajdujące się na liście rezerwowej awansują na pozycje przybliżające do grona kandydatów zakwalifikowanych.
Każda uczelnia, a nawet wydział indywidualnie wyznacza terminy poszczególnych naborów uzupełniających. Wszystko zależy od zasad, które każda uczelnia ustala samodzielnie.
Należy więc śledzić ogłoszenia w serwisach rekrutacyjnych, bowiem sytuacja może się dynamicznie zmieniać. Oferta kierunków zazwyczaj jest już mocno ograniczona, rekrutacja dotyczy studiów mniej popularnych, ale może się zdarzyć, że znajdą się wolne miejsca także na rozchwytywanych studiach.
Zasady rekrutacji są takie same, sposób przeliczania punktów nie zmienia się. Również tworzenie listy rankingowej działa na tej samej zasadzie jak w pierwszym naborze.
Nie dostałeś się na studia
Jeśli wyniki rekrutacji okażą się niepomyślne, to jeszcze nie koniec świata.
Możesz szukać szansy w drugim, a często i kolejnych naborach ogłaszanych przez uczelnie. Alternatywą może być wybór podobnego kierunku studiów na uczelni niepublicznej – taka opcja wiąże się z koniecznością opłacania czesnego nawet na studiach stacjonarnych. A może zamiast studiów dziennych zdecydować się na tryb niestacjonarny? Na wiele kierunków realizowanych w tym trybie łatwiej jest się dostać niż na studia stacjonarne.
Jeśli nie dopuszczasz zmiany studiów – pomyśl o poprawce z matury. Co prawda do ponownego egzaminu możesz przystąpić dopiero za rok, ale to może być owocny czas, aby wszystkie siły skupić właśnie na przedmiotach decydujących o rekrutacji na określony kierunek i lepszy wynik pozwoli bez problemu zawalnych o indeks w kolejnej rekrutacji.
Dlatego nie warto tracić nadziei. Wytrwali kandydaci na pewno znajdą miejsce dla siebie.
Jakie studia wybrać?
Zajrzyj do Poradnika dla Maturzysty
Poznaj wszystkie typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Zobacz, jakie kierunki możesz studiować - dla ułatwienia wykaz kierunków wg typów kształcenia
Nadal nie wiesz, w jakim mieście studiować? - wybierz swój ośrodek akademicki
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi decyzje wszystkim niezdecydowanym kandydatom
Wybiegaj w przyszłość, zaplanuj Studia podyplomowe