Jakiego artykułu szukasz?

Kiedy wyniki rekrutacji na studia

Zazwyczaj wyniki pierwszego naboru na studia uczelnie publiczne ogłaszają między 15 lipca a 31 lipca. Każda uczelnia ma swój własny harmonogram rekrutacyjny, uwzględniający tzw. drugi nabór, a także wrześniową rekrutację uzupełniającą.

Kiedy wyniki rekrutacji na studia

Proces rekrutacji rządzi się swoimi prawami, ale przede wszystkim kluczowe są pewne terminy, których przestrzeganie determinuje uczestnictwo w kolejnych etapach naboru na studia. Jeśli Wasze wnioski trafiły do systemów rekrutacyjnych wybranych uczelni, to teraz oczekujecie na najważniejszy moment – termin wyników rekrutacji. Otrzymujecie wówczas informację zwrotną z uczelni - i co dalej? Przeczytajcie poradnik dla kandydatów na studia.

Terminy wyników rekrutacji na uczelniach publicznych przypadają mniej więcej w połowie lipca. Mogą być różne nawet w obrębie tej samej szkoły wyższej. Zależy to od specyfiki kierunku, dodatkowych egzaminów praktycznych.

Kiedy wyniki rekrutacji na studia?

Szczegółowe terminy rekrutacji to wewnętrzne ustalenia każdej uczelni. Zazwyczaj wyniki pierwszego naboru znane są w przypadku uczelni publicznych w od połowy lipca do końca lipca.

Poniżej informacja o terminach rekrutacji dla przykładowych uczelni z różnych miast akademickich:

  • Politechnika Warszawska - 11.07.2022
  • Politechnika Gdańska – 13.07.2022
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - 21.07.2022
  • Politechnika Krakowska - od 11.07.2022 do 28.07.2022
  • Uniwersytet Gdański - 29.07.2022
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza – 18.07.2022
  • Uniwersytet Warszawski – 19.07.2022
  • Uniwersytet Szczeciński - 18.07.2022
  • Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – 14.07.2022
  • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – 13.07.2022
  • Politechnika Łódzka – 23.07.2022
  • Politechnika Białostocka - 13.07.2022
  • Politechnika Opolska - 21.07.2022
  • Uniwersytet Łódzki - od 14.07.2022 do 20.07.2022
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - 12.07.2022
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - 14.07.2022
  • Akademia Morska w Szczecinie - 22.07.2022
  • Akademia Wojsk Lądowych imienia gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu - 29.07.2022

Informacje o terminach rekrutacji zamieszczane są w serwisach szkół wyższych i raczej nie umkną uwadze żadnego kandydata.

Czego dowiadujesz się w dniu ogłoszenia listy osób zakwalifikowanych?

Właśnie tego, czy zostałeś zakwalifikowany na określony kierunek. Inaczej mówiąc, czy wyniki uzyskane na maturze przeliczone na punkty rekrutacyjne oraz uzyskane z dodatkowych sprawdzianów kwalifikacyjnych pozwoliły przekroczyć tegoroczny próg punktowy. Przed Tobą dalsze formalności.

Zostałeś przyjęty do kilku uczelni – co dalej?

Podobno od przybytku głowa nie boli. Jesteś w tej komfortowej sytuacji, że to Ty wybierasz, który kierunek będziesz studiować oraz na jakiej uczelni rozpoczniesz kształcenie. Warto w tym momencie wziąć głęboki oddech i raz jeszcze przeanalizować wszystkie za i przeciw każdej opcji. Jakie są Twoje priorytety? Czy lokalizacja uczelni oraz ośrodka akademickiego ma kluczowe znaczenie?

Sytuacja jest oczywista, gdy aplikowałeś na jeden kierunek. Jeśli podjąłeś ostateczną decyzję o studiowaniu, pora również na ostateczne formalności.

Od momentu ogłoszenia wyników w ciągu kilku dni należy dostarczyć świadectwo i inne wymagane przez uczelnię dokumenty i dokonać wpisu na studia. O konkretnym miejscu i terminie tej procedury informują najczęściej komunikaty w systemie IRK. Sposób dostarczania dokumentów regulują uczelniane przepisy. Zazwyczaj nie ma konieczności osobistego stawienia się na uczelni, wystarczy dosłać odpowiednie, skompletowane dokumenty – warunkiem takiej opcji jest często wcześniejsze potwierdzenie swoich danych osobowych przez profil zaufany. W przeciwnym razie należy osobiście potwierdzić swoją tożsamość przedkładając dowód osobisty.

Nie dostałeś się na studia?

To oczywiście najmniej optymistyczny, a jednak częsty scenariusz. Co zrobić w sytuacji, gdy na żadnym z wybranych kierunków nie wystarczyło punktów? Okazuje się, że w tej najmniej komfortowej sytuacji scenariuszy jest najwięcej. A więc głowa do góry! To Ty decydujesz, co dalej!

Listy rezerwowe

Listy z ogłoszeniem osób przyjętych nie są ostateczne. Kandydaci, którzy aplikowali na kilka kierunków i uzyskali pozytywny wynik zwalniają miejsca, pozostając przy jednych, wybranych studiach. Tym sposobem osoby znajdujące się na liście rezerwowej awansują w rankingu oczekujących i mogą w efekcie trafić do grona zakwalifikowanych na studia. Sprawdźcie więc, jaką pozycję zajmujecie na liście rezerwowej, co pozwoli ocenić szanse na uzyskanie indeksu na wybranym pierwotnie kierunku studiów.

Rekrutacja uzupełniająca

Nie łudźmy się, że w tym trybie czekać będą na kandydatów kierunki z top listy popularności. W rekrutacji uzupełniającej dostępne są studia, które nie doczekały się wymaganej liczby chętnych, limity przewidziane dla tych kierunków nie zostały wypełnione. Może się jednak okazać, że w ofercie uzupełniającej będą propozycje pokrewne do pierwotnie wybranych kierunków. Może to dobry moment na ponowne zweryfikowanie swoich preferencji co do dalszego kształcenia i okaże się, że optymalne okażą się wybory wcześniej zupełnie nie brane pod uwagę.

Kierunki objęte rekrutacją uzupełniającą ogłaszane są równocześnie z publikacją list osób przyjętych (czyli tych, którzy zostali zakwalifikowani i spełnili w wyznaczonym terminie wymagane formalności) na studia.

Odwołania

Kandydatowi na studia przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji o nieprzyjęciu. Odwołanie można składać w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji administracyjnej o nieprzyjęciu.

Warto wiedzieć o takiej możliwości. Nie należy wykluczyć błędów spowodowanych czyimś zaniedbaniem, problemów w systemie informatycznym czy rzadkich, ale możliwych niedociągnięć proceduralnych.

Decyzja o nieprzyjęciu, jaką otrzymujecie od komisji rekrutacyjnej, zawiera instrukcje związane z procedurą odwoławczą. Istotne, aby w piśmie odwoławczym przytoczyć konkretne argumenty potwierdzające zaistniałe niedociągnięcia, zaniedbania czy nadużycia.

Złożenie odwołania nie daje żadnej gwarancji pozytywnego zakończenia sprawy, ale skoro jest takie narzędzie – nie wahajcie się z niego skorzystać.

Studia niestacjonarne

Najczęściej wymogi rekrutacyjne na studia niestacjonarne są mniej wyśrubowane. Zależy to oczywiście od konkretnego kierunku. Jednak w sytuacji, gdy zabrakło punktów na studia dzienne, alternatywą może być kształcenie na tym samym kierunku w trybie zaocznym.

Wiąże się to ze sporą reorganizacją. Studia niestacjonarne są płatne. To zatem często przyspieszona decyzja o podjęciu aktywności zarobkowej. Studia niestacjonarne trwają również (zazwyczaj) semestr dłużej.

Jednak ta opcja pozwoli osobom zdeterminowanym do studiowania konkretnego kierunku pozostać przy swoim pierwotnym wyborze.

Uczelnia niepubliczna

Rekrutacja w zdecydowanej większości niepublicznych szkół wyższych trwa do końca września, niekiedy nawet jest wydłużona na pierwszą połowę października.

Również w zdecydowanej większości (NIE WE WSZYSTKICH!) niepublicznych szkół wyższych o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc. Wydaje się więc, że macie dużo czasu do namysłu. W tej opcji musicie liczyć się ze sporymi kosztami. Na etapie rejestracji uiszczacie opłatę wpisową, następnie opłacacie czesne w systemie miesięcznym lub semestralnym.

Wiele niepublicznych szkół wyższych oferuje wysokiej klasy kształcenie. Uczelnie te dysponują doskonałym zapleczem lokalowym i sprzętowym, kadrę stanowią często dydaktycy związani również z publicznymi szkołami wyższymi.

Szkoła policealna

To jeszcze inna opcja. Nie przerywasz nauki, w krótkim czasie (najczęściej dwa lata) zdobywasz zawód. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po jej ukończeniu rozpocząć studia. Te dwa lata mogą całkowicie odmienić pierwotne plany, zainteresowania. Spowodować, że dojrzejecie do decyzji o kształceniu w zupełnie innym kierunku.

Studia za rok?

Jeśli żadna z powyższych opcji nie dała efektu lub jest niesatysfakcjonująca – czas na gap year. Dobrze, aby go wartościowo wykorzystać. Może to dobry moment na doszlifowanie języków obcych? Albo na popracowanie nad „kulejącym” przedmiotem i przystąpienie za rok do poprawki z matury? Krótka pauza pozwoli na spokojne przeanalizowanie dalszych planów, weryfikację wcześniejszych wyborów. Jeśli w danym momencie rekrutacja na studia okazała się porażką, to masz teraz czas, aby rozważnie przekuć ją w sukces.

Termin ogłoszenia wyników na studia to kluczowy moment, który determinuje różne scenariusze działania. Nawet niepowodzenie nie przekreśla szansy na rozpoczęcie kształcenia jeszcze w tym samym roku akademickim. Nie poddawajcie się więc, szukajcie informacji i rozwiązań.

***

Zajrzyj do Poradnika dla Maturzysty

Poznaj Kierunki studiów opisane według typów kształcenia.

Wybierz Miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną, najlepszą dla Ciebie.

Skorzystaj z naszej Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - decyduj mądrze :-)


Powiązane treści

​Ile naprawdę kosztują studia?
​Ile naprawdę kosztują studia?
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Rekrutacja uzupełniająca na studia - wszystko o drugim naborze
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
Nie dostałeś się na wymarzone studia - co zrobić?
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
Stypendia dla studentów
Stypendia dla studentów
Progi punktowe na studia
Progi punktowe na studia
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Najczęściej wybierane uczelnie i kierunki podczas rekrutacji
Słownik pojęć studenckich
Słownik pojęć studenckich
Jak przeżyć na studiach, czyli poradnik pierwszoroczniaka
Jak przeżyć na studiach, czyli poradnik pierwszoroczniaka
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Kaliski
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Uniwersytet Gdański
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Politechnika Poznańska
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Politechnika Łódzka
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Akademia Piotrkowska
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Politechnika Częstochowska
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Politechnika Śląska
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu