Kierunek lekarski i stomatologia we Wrocławiu
Planujesz studia medyczne we Wrocławiu? Jeżeli interesuje Cię kierunek lekarski lub lekarsko-dentystyczny zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Medycyna - studia
Studia lekarskie to elitarne, długie, ciężkie studia, wymagające przyswojenia ogromnej ilości wiedzy. To wyzwanie dla osób ambitnych, zmotywowanych, ale także pewnych siebie. Przyszła praca będzie wymagała samodzielności, wielkiej empatii, wyrozumiałości, cierpliwości, odporności psychicznej.
O popularności kierunku lekarsko-stomatologicznego świadczą statystyki rekrutacyjne – ponad 20 osób na jedno miejsce. Pierwsze lata studiów zbliżone są do studiów lekarskich. Przyszły stomatolog oprócz predyspozycji przypisanych studentom medycyny powinien mieć zdolności manualne i poczucie estetyki. Stomatologia to najprężniej rozwijająca się pod względem technologicznym gałąź medycyny.
Studia medyczne we Wrocławiu
Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny można we Wrocławiu studiować tylko na Uniwersytecie Medycznym.
Realizowane są odpowiednio na Wydziale Lekarskim i Wydziale Lekarsko-Stomatologicznym.
Studia medyczne - rekrutacja
Co roku na kierunek lekarski Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu o jeden indeks walczy kilkanaście osób.
Kandydaci na kierunek lekarski na Uniwersytecie medycznym we Wrocławiu muszą zdać na maturze biologię i chemię na poziomie rozszerzonym oraz matematykę lub fizykę na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Na kierunku lekarsko-dentystycznym obowiązują takie same zasady rekrutacji jak opisane powyżej.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki medyczne realizowane w innych ośrodkach akademickich, w tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kierunki medyczne - przedmioty na studiach
Studia na kierunku lekarskim trwają 6 lat, odbywają się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Pierwsze lata to głównie przedmioty teoretyczne. Od trzeciego roku zaczynają się zajęcia praktyczne polegające na bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Szósty rok studiów to z kolei przede wszystkim praca w szpitalu. Po każdym roku studiów obowiązują praktyki w szpitalach, kolejno: pielęgniarska, medycyny rodzinnej i pomocy doraźnej, internistyczna, chirurgiczna, anestezjologiczna i na intensywnej terapii, po piątym roku -pediatryczna i ginekologiczno-położnicza. Po studiach absolwenci odbywają roczny staż, zdają Lekarski Egzamin Końcowy, następnie mogą rozpocząć specjalizację, trwającą od 4 do 6 lat. Jest ich kilkadziesiąt, zapotrzebowanie na specjalistów z danej dziedziny zgłaszane jest w każdym województwie, na tej podstawie tworzy się miejsca rezydenckie.
Studia medyczne - specjalizacje
Specjalizacji medycznych jest kilkadziesiąt, przyjęcia na konkretne zależą od zapotrzebowania w danym regionie. Miejsca rezydenckie przyznawane są w każdym województwie zgodnie z brakiem specjalistów w określonej dziedzinie. Przykładowo na urologii na Dolnym Śląsku udostępniane jest jedno miejsce co dwa lata, bardzo mało miejsc jest także na dermatologii. Na drugim biegunie znajdują się medycyna rodzinna i anestezjologia z intensywną terapią.
Wybrane specjalizacje medyczne:
- anestezjologia i intensywna terapia
- chirurgia dziecięca
- chirurgia ogólna
- chirurgia szczękowo-twarzowa
- choroby wewnętrzne
- choroby zakaźne
- dermatologia i wenerologia
- diagnostyka laboratoryjna
- genetyka kliniczna
- higiena i epidemiologia
- medycyna pracy
- medycyna ratunkowa
- medycyna rodzinna
- medycyna sądowa
- medycyna transportu
- mikrobiologia lekarska
- neurochirurgia
- neurologia
- okulistyka
- ortopedia i traumatologia narządu ruchu
- otorynolaryngologia
- patomorfologia
- pediatria
- położnictwo i ginekologia
- psychiatria
- radiologia i diagnostyka obrazowa
- radioterapia onkologiczna
- rehabilitacja medyczna
- urologia
- zdrowie publiczne.
Praca po studiach medycznych
Absolwenci kierunku lekarskiego czy lekarsko-dentystycznego pracują m.in. w:
- szpitalach
- specjalistycznych przychodniach
- sanatoriach
- ośrodkach dla osób niepełnosprawnych
- domach opieki
- prowadzą prywatną praktykę
- instytucjach badawczych, zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem w wiedzy prozdrowotnej
- ośrodkach rozwojowych
- firmach farmaceutycznych.
Ile zarabia lekarz?
Droga do etapu godziwych zarobków jest długa - wieloletnie studia, staż, specjalizacja. Początkowo zarobki są mocno nieadekwatne do nakładu nauki, zdobytej wiedzy.
Powszechnym jest również, że lekarze zatrudniani są w kilku placówkach jednocześnie. Ich zarobki - zależnie od specjalizacji wahają się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
W przypadku lekarzy dentystów wynagrodzenie będzie inne w przypadku zatrudnienia na etacie czy prowadzenia własnej praktyki stomatologicznej.
Czy warto studiować medycynę?
Wybrałam kierunek lekarski, ponieważ zawsze interesowało mnie to, jak działa otaczający mnie świat, w tym ludzkie ciało. Dodatkowo zachęciły mnie dość szerokie perspektywy, jakie daje ukończenie tych studiów. Zawód lekarza wymaga też stałego kontaktu z drugim człowiekiem, co bardzo pasuje do mojej ekstrawertycznej osobowości. Oczywiście nie każda specjalizacja wiąże się z jednakowo częstą interakcją z pacjentami, więc myślę, że nie powinno to zniechęcać osób o bardziej introwertycznym usposobieniu - Magdalena.
Po prostu to czułam, wiedziałam, że to moja droga. Nikt w mojej rodzinie nie jest lekarzem, nikt nawet nie skończył studiów. Ograniczenia nie istnieją. Każdy może studiować medycynę - Natalia.
Studia medyczne - opinie
O jasnych i ciemnych stronach medycyny najlepiej wiedzą studenci tego kierunku. Swoimi doświadczeniami dzieli się blogerka na blogu Misja medycyna.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: