Kierunek na rozwój, kierunek na pracę
Oferta edukacyjna polskich uczelni wydaje się być imponująca – według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zatytułowanego „Szkolnictwo wyższe w Polsce”, na terenie naszego kraju działa 137 uczelni publicznych i aż 307 niepublicznych. Proponują one ponad dwieście kierunków studiów – wszystkie z nich scharakteryzowaliśmy w naszej bazie, dostępnej na portalu Opinie o Uczelniach.
Na portalu internetowym Opinieouczelniach.pl przybliżamy Wam wszystkie kierunki studiów oferowanych na krajowych uczelniach publicznych oraz prywatnych; zarówno te bardziej popularne, jak i niszowe, znane węższemu gronu specjalizacje. Zależy nam na tym, abyście przed wyborem studiów mogli w pełni poznać wszelkie dziedziny kształcenia, a także perspektywy przyszłej pracy zawodowej. Niezwykle pomocne będzie również nasze forum dyskusyjne, na którym wypowiadają się studenci oraz świeżo upieczeni absolwenci kierunków i uczelni, które będziecie brać w niedługiej przyszłości pod uwagę.
Wszystko o kierunkach studiów
Każdy z nich opatrzony jest dokładnym opisem specyfiki kierunku, celów kształcenia, jak i dostępnych specjalizacji. Co istotne, skupiamy się również na perspektywach pracy po zakończeniu studiów – w końcu kilkuletni wysiłek nie powinien pójść na marne. Dowiecie się dla kogo przewidziane są konkretne studia, jakie predyspozycje są najodpowiedniejsze do wyboru określonego kierunku, a także jakie obowiązują wymogi podczas rekrutacji.
Na podstronach dedykowanych poszczególnym kierunkom znajduje się także lista uczelni publicznych oraz niepublicznych, na których można studiować daną specjalność – zajrzyjcie na witryny internetowe uczelni, aby uzyskać bardziej wyczerpujące informacje. Często zdarza się, że jakość kształcenia może, w obrębie tego samego kierunku, diametralnie różnić się na kilku lub kilkunastu uczelniach, reprezentujących sobą zdywersyfikowany poziom. Istotne znaczenie ma także akademicka kadra dydaktyczna oraz współpraca danej szkoły wyższej z uczelniami z zagranicy.
Jaki zawód wybrać?
Może się zdarzyć, że jeśli zadajesz sobie to pytanie na etapie rozpoczynania studiów - Twój przyszły zawód jeszcze nie istnieje. Dynamiczny rozwój nauki i techniki sprawia, że użyteczność człowieka całkowicie zmienia swój charakter. Wypierają nas inteligentne maszyny, roboty, sztuczna inteligencja w pewnych obszarach przewyższa możliwości percepcyjne ludzi. To wszystko powoduje, że wiele zawodów po postu przestaje istnieć, zanika zapotrzebowanie na określone czynności, usługi. Otwierają się zupełnie nowe obszary, zmieniają oczekiwania pracodawców, inne kompetencje zaczynają być w cenie.
Zachęcamy do zapoznania się z interesującymi Was pozycjami w katalogu zawodów.
Szczegółowe opisy, określenie wymaganych predyspozycji, informacje o możliwościach kształcenia a także szacunkowe zarobki - to m.in znajdziecie w interesujących charakterystykach blisko 300 zawodów.
Kluczowe są predyspozycje
Nie jest tajemnicą, że absolwenci studiów związanych z informatyką, nowymi technologiami mają się doskonale na rynku pracy. Nie oznacza to, że wybór takiego profilu kształcenia jest gwarancją sukcesu zawodowego. Trudne studia, wymagające ścisłego umysłu, zdolności matematycznych i technicznych nie sprawdzą się u osób, które takich predyspozycji nie posiadają. Ważne, aby kształcenie i przyszła praca były spójne z własnymi zainteresowaniami, możliwościami.
Osoby o ukierunkowaniu humanistycznym będą bardziej skłonne wybrać kierunki studiów związane z naukami społecznymi lub prawnymi, a także ze zorientowanymi na potrzeby rynku pracy naukami humanistycznymi. Nawet w obrębie okupowanej, jeśli chodzi o ilość kandydatów na jedno miejsce, od dobrych kilkunastu lat psychologii, można znaleźć specjalności takie jak psychologia transportu, czy psychologia biznesu. Dziedziny te, oczywiście przy dobrym zapleczu dydaktycznym na oferujących je uczelniach, znakomicie ukierunkowują studenta pod kątem praktycznym i pozwalają wyspecjalizować się w dosyć wąskiej specjalizacji, na którą przez najbliższe kilka lat będzie popyt na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.
Czy wybrałeś już studia?
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Typy studiów znajdziecie TUTAJ
Kierunki studiów opisane są TUTAJ
Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ
Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ