Nadal są wolne miejsca na uczelniach publicznych
Uczelnie publiczne nadal prowadzą nabór na studia. W wielu szkołach wyższych są wolne miejsca na bezpłatnych studiach stacjonarnych. Niektóre kierunki mogą przyjąć nawet kilkudziesięciu chętnych.
Na Politechnice Gdańskiej są jeszcze w sumie 184 wolne miejsca. Aż 55 studentów może jeszcze podjąć studia na kierunku oceanotechnika - specjalność zarządzanie i marketing w gospodarce morskiej; 25 miejsc zostało na technologiach ochrony środowiska; 46 miejsc na trzech specjalnościach kierunku fizyka techniczna. Najwięcej wolnych miejsc: 58 - pozostało na kierunku ochrona środowiska, prowadzonym w języku angielskim.
W Akademii Górniczo-Hutniczej im. im. Stanisława Staszica listy przyjętych na studia stacjonarne wypełniły się w 90 proc. Wolne miejsca pozostały na trzydziestu kierunkach. Maturzyści będą mogli dostać się m.in. na najpopularniejsze z nich: budownictwo, inżynierię biomedyczną czy geodezję i kartografię.
- W zdecydowanej większości liczba miejsc w dodatkowej rekrutacji waha się w granicach od kilku do kilkunastu w zależności od kierunku. W sumie kandydaci rywalizować będą o ponad 740 wolnych miejsc” - poinformował PAP rzecznik AGH Bartosz Dembiński.
Najwięcej miejsc, powyżej trzydziestu, pozostało na kierunkach: ochrona środowiska, metalurgia, inżynieria środowiska czy zarządzanie. Najmniej, bo poniżej dziesięciu na: zarządzaniu i inżynierii produkcji oraz na ceramice.
Uniwersytet Śląski rekrutację dodatkową na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia prowadzi na 44 kierunkach. Wolnych pozostało ponad 1900 miejsc. Najwięcej, bo aż 200, czeka na pedagogice. Prawie 140 indeksów czeka na kierunku politologia, 97 na filologii polskiej, a 84 na geografii.
Dodatkową, sierpniową rejestrację kandydatów na studia prowadzi także Uniwersytet Jagielloński. Maturzyści mogą ubiegać się o miejsca m.in. na 31 stacjonarnych i 9 niestacjonarnych kierunkach studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Wśród dostępnych kierunków znajdują się kierunki ścisłe jak: astronomia, biofizyka, informatyka analityczna, matematyka, fizyka. Największy wybór mają jednak humaniści. Mogą starać się o miejsca m.in. na: filologii klasycznej, kulturoznawstwie, politologii, psychologii, filozofii.
Również na Uniwersytecie Warszawskim na studiach pierwszego stopnia w trybie stacjonarnym miejsca pozostały przede wszystkim na kierunkach humanistycznych: socjologii, stosunkach międzynarodowych prowadzonych w języku angielskim, nauczaniu języków obcych, filologii bałtyckiej i nowogreckiej.
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu wciąż można starać się o przyjęcie na 43 kierunki studiów, a na 10 kierunkach nabór jest przedłużony. Wolne miejsca na jednolitych studiach magisterskich czekają na grafice, malarstwie, rzeźbie, teologii oraz teologii o specjalności kapłańskiej. Studia stacjonarne I stopnia można podjąć na kierunkach takich jak: archeologia, filozofia, fizyka, geografia, historia, materiały współczesnych technologii, ochrona dóbr kultury, ochrona środowiska.
Na Uniwersytecie Wrocławskim liczba miejsc przekracza liczbę chętnych m.in. na fizyce, dziedzictwie kultury materialnej, astronomii, a także większości specjalności na kierunkach chemicznych i biologicznych. To m.in. na tych kierunkach trwa teraz rekrutacja dodatkowa.
Na niektórych uczelniach publicznych będzie jeszcze szansa na kolejny, dodatkowy etap rekrutacji we wrześniu.
Ważne - uczelnie niepubliczne prowadzą ciągłą rekrutację na studia!
Źródło: PAP - Nauka w Polsce