Polskie uczelnie w Rankingu Szanghajskim
Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie według przedmiotów akademickich, zwany Listą Szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju od 2003 r. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek.
Obecnie studiować można właściwie w dowolnym miejscu na świecie. Jeśli spełni się określone warunki przyjęcia na studia oraz sprosta wymaganiom finansowym – szkoły wyższe całego świata stoją otworem. Decyzja, którą uczelnię wybrać jest kluczowa. Pomocne w ocenie i wyborze są różnorodne rankingi.
Jednym z istotniejszych zestawień jest ranking 1000 uczelni z całego świata - Academic Ranking of World Universities (ARWU), znany jako Lista Szanghajska.
Lista Szanghajska
Ranking Szanghajski opracowuje co roku Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju już od 2003 roku. To lista najlepszych międzynarodowych uczelni. Kryteriami branymi pod uwagę są m.in.:
- liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa
- liczba autorów najczęściej cytowanych prac wśród kadry
- liczba artykułów w pismach naukowych „Nature” i „Science”
- dane dotyczące dorobku publikacyjnego uczelni
- wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.
Oprócz zestawienia najlepszych uczelni akademickich, oddzielny ranking poświęcono sportowym szkołom wyższym. Wytypowano także najlepsze uczelnie w odniesieniu do kształcenia na określonym kierunku studiów.
Najlepsze uczelnie na świecie
Czołówka od lat jest podobna. Top lista to znane na całym świecie renomowane uczelnie z tradycjami. W 2021 roku pierwsza dziesiątka kształtowała się następująco:
- Harvard University (USA)
- Stanford University (USA)
- University of Cambridge (Wielka Brytania)
- Massachusetts Institute of Technology (USA)
- University of California, Berkley (USA)
- Princeton University (USA)
- University of Oxford (Wielka Brytania)
- Columbia University (USA)
- California Institute of Technology (USA)
- University of Chicago (USA).
Dominację amerykańsko-brytyjską przełamuje na 13 pozycji Paris-Saclay University (Francja), ETH Zurich (Szwajcaria) na 21 miejscu i University of Toronto (Kanada) – na miejscu 22. W pierwszej trzydziestce pojawia się także uczelnia z Japonii, Chin i Danii.
Gdzie studiować?
Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju zbadał również – przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi i kryteriów – które uczelnie wyróżniają się w kształceniu w konkretnej dziedzinie. Jeśli więc rozważacie studiowanie określonego kierunku, Global Ranking of Academic Subjects 2021 wskaże najlepsze szkoły ze światowej czołówki. Wymieniamy tegorocznych zwycięzców w odniesieniu do kilku wybranych kierunków studiów:
Matematyka – Paris Saclay University (Francja)
Fizyka – Massachusetts Institute of Technology (USA)
Chemia - University of California, Berkley (USA)
Biotechnologia – Harvard University (USA)
Budownictwo - Tongji University (Chiny)
Inżynieria kosmiczna - Beihang University (Chiny)
Medycyna - Harvard University (USA)
Stomatologia – University of Michigan-Ann Arbor (USA)
Ekonomia – University of Chicago (USA)
Prawo – Yale University (USA)
Informatyka - Massachusetts Institute of Technology (USA)
Polskie uczelnie na Liście Szanghajskiej
Jakie znaczenie na arenie międzynarodowej mają polskie szkoły wyższe? Czy znalazły się w tym prestiżowym zestawieniu?
Uniwersytet Warszawski znalazł się w pierwszej setce najlepszych uczelni świata w kategorii „fizyka”, a Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uplasowała się w przedziale miejsc 101-150 w dziedzinie weterynarii.
W edycji 2022 Polska zajęła także wysoką pozycję w kategorii „matematyka” – Uniwersytet Warszawski uplasował się w przedziale miejsc 101-150, a Uniwersytet Jagielloński – 151-200.
Prestiżowe miejsca zajęły też Politechnika Warszawska (nauka o przyrządach i technologii, miejsce 101-150), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (nauka i technologia żywności, miejsce 101-150), Akademia Górniczo-Hutnicza (metalurgia, miejsce 151-200), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (weterynaria, miejsce 101-150) i Uniwersytet Jagielloński (zdrowie publiczne, miejsce 101-150).
Pełna lista 1800 uczelni z całego świata z podziałem na kierunki studiów została opublikowana na stronie rankingu szanghajskiego 2022.
To dobra wiadomość, że choć nieliczne, to jednak kolejne polskie uczelnie mogą rywalizować ze światowymi gigantami.