Rozmowa z Markiem Brdakiem - absolwentem fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu

Jak wspominasz maturę?

Maturę wspominam bardzo przyjemnie. To były czasy, kiedy pisaliśmy egzamin na starych warunkach, a oceniali ją nasi nauczyciele. Aby dostać się na AWF w Poznaniu, musiałem zdawać egzaminy wstępne, również te ze sprawności fizycznej.

Dlaczego wybrałeś studia na kierunku fizjoterapia?

Studia te były dla mnie kontynuacją rozpoczętej wcześniej nauki fizjoterapii w Medycznym Studium Zawodowym, gdzie nabrałem praktycznych umiejętności zawodu. Dzięki uzyskanym uprawnieniom miałem możliwość praktykowania, a studia wyższe były dla mnie okresem doskonalenia zawodowego. Zależało mi na podniesieniu kwalifikacji, poparcia umiejętności dyplomem szkoły wyższej.

Czy ktoś doradzał Ci w wyborze studiów i uczelni?

Moja ścieżka zawodowa wynikała z własnych zainteresowań. Natomiast przy wyborze uczelni kierowałem się jej tradycjami w kształceniu fizjoterapeutów oraz bardzo dobrą renomą.

Jak wyglądają zajęcia na kierunku fizjoterapia?

Zajęcia na Akademii Wychowania Fizycznego generalnie należą do tych ciekawszych, ponieważ oprócz tradycyjnych form nauczania, czyli wykładów i ćwiczeń, studenci są zobligowani do zaliczania przedmiotów sprawnościowych. Oczywiście na kierunku fizjoterapia jest ich mniej, ale za to odbywają się praktyczne zajęcia nauki zawodu, które również mają charakter "fizyczny". Warto dodać, ze kierunek fizjoterapia nie jest pozbawiony zaliczenia dwóch obozów, zimowego w Karpaczu i letniego w Chycinie, które należą chyba do najprzyjemniejszych obowiązków studenta AWF. Praktyki, czyli praktyczna implikacja zawodu, to jedne z najbardziej wartościowych zajęć na uczelni. Pozwalają na poznanie od podszewki specyfiki pracy, pacjenta, jego problemów i kłopotów. Odbywały się one na różnych oddziałach szpitalnych i przechodniach.

Które przedmioty wydają Ci się najbardziej interesujące, a które sprawiają najwięcej kłopotu?

Najbardziej interesujące zajęcia to wspomniane wcześniej praktyki. Dzięki nim można wdrożyć się w zawód, sprecyzować swoje zainteresowania i określić potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego.

Gdybyś jeszcze raz miał dokonać wyboru uczelni i kierunku studiów, to decyzja byłaby taka sama czy inna?

Myślę, że moja decyzja pozostałaby bez zmian. Miasto Poznań to doskonały ośrodek akademicki, a Akademia Wychowania Fizycznego dysponuje doskonałym zapleczem dydaktycznym dla swych studentów.

Zastanawiasz się nad swoją przyszłością zawodową? Gdzie chciałbyś pracować?

Obecnie obejmuję stanowisko asystenta w Zakładzie Podstaw Wychowania Zdrowotnego na mojej macierzystej uczelni. Zajmuję się fizjoterapią od strony dydaktycznej. Możliwość rozwoju naukowego pozwala mi na realizację zainteresowań, dlatego nie przewiduję zmiany pracy. Podoba mi się to, co robię, dlatego chciałbym się rozwijać zarówno w pracy naukowej, jak i dydaktycznej.

Masz jakiś sprawdzony sposób na sesję?

Pewnie, że tak! Nie byłem szczególnie pilnym studentem. Jednak przedmioty, które mnie interesowały czyli te, które bezpośrednio były związane z terapią medyczną zaliczałem szybko i z przyjemnością. Sposób na sesję to uczyć się praktycznie, czyli weryfikując wiedzę w praktyce oraz odpowiadać sobie na pytania, które pozwalają na zrozumienie poznawanych treści.

Jak radzisz sobie ze stresem przed egzaminami?

Umiejętność kontroli stresu nie jest moją najmocniejszą stroną. Może to i dobrze, bo taki stan mnie motywuje i napędza. Oczywiście jeśli się przedłuża, nie wpływa korzystnie na moje zdrowie, dlatego odprężenia szukam w różnych formach ruchowych, takich jak bieganie, gimnastyka, czy spokojne głębokie oddychanie. Polecam spróbować każdemu, kto jeszcze nie znalazł swojego sposobu na stres.

Co najbardziej podoba Ci się w mieście, w którym studiujesz?

Poznań nie jest zbyt duży, dzięki czemu poruszanie się różnymi środkami transportu nie jest kłopotliwe i nie zabiera dużo czasu. Dzięki temu można zrobić więcej i mieć jeszcze chwilę dla siebie. Oczywiście nie dotyczy to okresu przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w tym roku. Mnogość uczelni oraz ich wielokierunkowość powoduje, ze można spotkać tu wielu interesujących ludzi, którzy mają swoje ciekawe pasje.

Jak spędzasz czas wolny? Masz jakieś pasje, którym poświęcasz każdą wolną chwilę?

Uwielbiam jeździć rowerem, jednak traktuje go jako środek transportu. W okresie wolnym od pracy żegluję w moich rodzinnych stronach na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Nic nie zastąpi czasu spędzonego razem ze znajomymi. Dlatego każdą wolną chwilę staram się spędzać razem z bliskimi. Oprócz tego biegam, oglądam filmy oraz pracuję dodatkowo.

Jakie masz plany na wakacje?

Niezmiennie od wielu lat, żagle na Mazurach.

O czym marzysz?

Marzę o tym, aby napisać ciekawą rozprawę doktorską i udoskonalić funkcjonowanie działalności gospodarczej na Mazurach.

(god)