Studia geograficzne w Zielonej Górze i woj. lubuskim
W tym regionie nie ma kierunków typowo związanych z nauką geografii. Jeśli szukacie innych studiów, sprawdźcie w bazie ofertę pozostałych ośrodków akademickich.
Jedyne studia z tej dziedziny, realizowane w Zielonej Górze, to:
Geoinformatyka i techniki satelitarne
Realizuje je Uniwersytet Zielonogórski.
To kierunek dla osób, które fascynuje kosmos, informatyka, nowe technologie. Wymaga od kandydatów ścisłego umysłu, łatwości w nauce takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, otwartości na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań informatycznych.
Czego nauczycie się na studiach?
Studia łączą elementy wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej, geodezji, kartografii, informatyki, budownictwa i podstaw technik satelitarnych.
Studenci uczą się projektować i wykonywać oprogramowanie bazujące na informacjach przestrzennych, odpowiednio stosować technologie GIS. Poznają zasady tworzenia map cyfrowych, geoportali, aplikacji komputerowych i mobilnych, wykorzystujących dane przestrzenne.
Wiedza ta i praktyczne umiejętności znajdują zastosowanie m.in. w takich obszarach jak planowanie przestrzenne, ochrona środowiska, logistyka i transport, geodezja i kartografia, budownictwo, geologia.
W programie studiów przewidziane są przykładowo takie przedmioty: grafika inżynierska, podstawy geodezji, podstawy gospodarki nieruchomościami, prawo w geoinformacji, podstawy oprogramowania, geologia inżynierska i geomorfologia, programowanie obiektowe i zaawansowane metody programowania, satelitarne techniki pomiarowe, systemy informacji o terenie, mechanika nieba i astronomia sferyczna, geodynamika satelitarna, sztuczne satelity, techniki pozyskiwania danych obrazowych.
Jak wygląda rekrutacja?
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z matematyki, języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia, fizyka, geografia, informatyka, wiedza o społeczeństwie.
Gdzie pracują absolwenci?
Typowe miejsca pracy przewidziane dla specjalistów z dziedziny geoinformatyki i technik satelitarnych, to:
- instytucje i firmy zajmujące się tworzeniem produktów geoinformacyjnych
- przedsiębiorstwa zarządzające danymi geoinformatycznymi
- wydawnictwa kartograficzne
- firmy informatyczne
- jednostki samorządowe.