​Studia matematyczne na Śląsku, w Katowicach, Gliwicach i Częstochowie

Dzięki stale rosnącemu wpływowi technologii, big data i nacisku na efektywność ekonomiczną we wszystkich rodzajach firm i organizacji, rośnie potrzeba zatrudniania ekspertów potrafiących dobrze liczyć i rozwiązywać problemy związane z liczbami. Dlatego zarówno w Polsce, jak i na całym świecie matematycy nie muszą martwić się o swoją przyszłość.


Dla kogo są studia matematyczne?

Matematyka i pokrewne kierunki studiów to dobry wybór dla osób systematycznych i wytrwałych. Ukończenie studiów matematycznych wyposaża absolwentów w łatwość rozwiązywania nawet najtrudniejszych problemów. Rekrutacja na matematykę przeznaczona jest głównie dla tych kandydatów, którzy w liceum lub technikum nie mieli trudności z przedmiotami ścisłymi. Osoby, które nie boją się poświęcania dużej ilości czasu na naukę, nie powinny się wahać i wybrać matematyczny kierunek studiów.


Jakie przedmioty zdać na maturze, aby studiować matematykę?

Jeśli chcesz studiować kierunki matematyczne, na maturze musisz wybrać matematykę na poziomie rozszerzonym. Podczas rekrutacji na studia pod uwagę będą brane także inne przedmioty, różne w zależności od uczelni. Sprawdź serwisy rekrutacyjne śląskich uczelni, gdzie podane są wszystkie szczegóły.


Dlaczego warto studiować kierunki matematyczne?

Województwo śląskie ma do zaoferowania kierunki matematyczne wraz z licznymi specjalnościami. Uczyć można się na studiach licencjackich i magisterskich, dziennie lub zaocznie.

Kierunki do wyboru to:

  • Matematyka ze specjalnościami: matematyka finansowa, matematyka stosowana, matematyka informatyczna, statystyka, kryptografia, modelowanie matematyczne, matematyka w ekonomii, matematyka teoretyczna, matematyka finansowa i ubezpieczeniowa, matematyka przemysłowa, matematyka w finansach i ekonomii, matematyczne metody informatyki, nauczycielska - nauczanie matematyki i informatyki, analiza danych;
  • Matematyka stosowana i technologie informatyczne.


Jakie uczelnie oferują kierunki matematyczne?

Matematykę oraz kierunki pokrewne w swojej ofercie mają:

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Częstochowska

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie


Gdzie można pracować po studiach matematycznych?

Studia matematyczna dają dostęp do pracy w sektorach gospodarki, które nie przychodzą na myśl jako pierwsze, kiedy mówimy o studiowania matematyki. Wielu absolwentów zatrudnionych jest branżach takich jak bankowość, finanse, bezpieczeństwo. Ciekawe zawody, które można wykonywać po ukończeniu studiów matematycznych to np. aktuariusz, statystyk, księgowy, badacz rynku.


Posłuchajcie dlaczego warto zająć się na poważnie matematyką w swoim życiu. Film obejrzało już ponad 1,8 mln. osób. Dostępne polskie napisy.