Księgowy

Księgowy jest specjalistą, który zajmujący się szeroko pojętą rachunkowością w firmie. Odpowiedzialny jest za sporządzanie dokumentacji dotyczącej zasad polityki rachunkowej oraz innych niezbędnych instrukcji, prowadzenie ksiąg rachunkowych, okresowe ustalanie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, dokonywanie ich wyceny, gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych, kontrolę ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, współpracę z biegłym rewidentem. W kompetencji księgowego znajduje się również dysponowanie kontem firmowym.

Predyspozycje
Księgowemu przyda się analityczny i logiczny umysł. Specyfika zawodu wymaga pewnych cech osobowości i charakteru, wśród których najważniejsze to: staranność, cierpliwość i uczciwość. Istotna jest także komunikatywność, rozumiana jako umiejętność precyzyjnej wymiany informacji z podwładnymi, kierownictwem, osobami zatrudnionymi w firmie.

Status społeczny
O księgowym mawia się czasem „drugi po szefie”. To określa jego wysoką i zaufana pozycję w firmie, a wynika bezpośrednio z charakteru pracy. Księgowy nie tylko rozlicza działalność firmy, ale ma wpływ na sposób zatrudniania pracowników, prowadzenia rozliczeń publiczno-prawnych, audyt wewnętrzny, doradztwo księgowe, zarządzanie finansami przedsiębiorstw czy controlling. Informacja pochodząca z "księgowości" ma kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy. W pewnym sensie księgowy należy do elity zawodowej. Odzwierciedla to wysoki poziom wynagrodzeń w branży.

Jak zostać księgowym?
Księgowość wymaga wiedzy z zakresu rachunkowości. Niektórym księgowym do startu zawodowego wystarczyło technikum lub policealna szkoła księgowości. Jednak prawdziwą karierę w tym zawodzie robi się po studiach z zakresu bankowości i finansów, najlepiej ze specjalnością księgową. Tylko wtedy można myśleć o stanowisku dyrektora finansowego.
Aby pracować w tym zawodzie, niezbędne jest także zdobycie uprawnień księgowego, czyli zdanie egzaminu i otrzymanie licencji na kolejne stopnie księgowe. Unormowania prawne dają trzy rodzaje takiej możliwości od uprawnień "usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych" w mniejszym zakresie, poprzez "doradztwo podatkowe" w większym zakresie, po uprawnienia "biegłego rewidenta" w najszerszym zakresie odpowiedzialności.
Droga zaczyna się od studiów na kierunku finanse i bankowość na jednej z uczelni, które prowadzą specjalności rachunkowe. Studia z bankowości i finansów prowadzone są przez akademie ekonomiczne, uniwersytety oraz szkoły wyższe niepubliczne. Naukę można realizować w systemie studiów licencjackich lub magisterskich.
W programie nauczania są takie przedmioty, jak: ekonomia, historia gospodarczą, geografia ekonomiczna, elementy prawa informatyka, logika, prawo cywilne, statystyka. Później dochodzi mikroekonomia i makroekonomia oraz ekonometria. Oprócz tego: analiza finansowa, bankowość, finanse międzynarodowe, finanse publiczne, polityka pieniężna, prawo bankowe i ubezpieczeniowe, rachunkowość finansowa, zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie.

Specjalności
Studenci wybierają najczęściej specjalności: rachunkowość, rachunkowość i finanse, doradztwo finansowe i podatkowe, audyt wewnętrzny, controlling.

Gdzie do pracy?
Absolwent może zacząć pracę w firmie, co da mu bezpieczeństwo pracy i przyzwoite zarobki. Wadą takiej decyzji jest często sytuacja zaszufladkowania. Samodzielny księgowy może tu przez całe lata zajmować się jedynie małym wycinkiem księgowości, np. środkami trwałymi albo rozliczeniami z kontrahentami. To oznacza niemożność poznania innych aspektów tego zawodu i brak szans na awans na stanowisko głównego księgowego.
Dla osób, które w bardzo dobrym stopniu opanowały zawód księgowego, jest to jeden z bezpieczniejszych zawodów na rynku pracy. Każda firma potrzebuje księgowego. Aby zostać dobrym księgowym, potrzeba wielu lat pracy i stosownych uprawnień.
Karierę w księgowości można zrobić w audycie. Rynek pracy tworzą dwa główne segmenty: duże międzynarodowe koncerny oraz małe lokalne firmy.
Księgowy może również planować karierę (oczywiście dopiero po latach praktyki) jako biegły księgowy (konieczny jest państwowy egzamin i 5 lat praktyki), jako rewident i biegły rewident (również konieczny jest egzamin państwowy) lub specjalista ds. controllingu.

Zarobki
W renomowanych firmach początkujący księgowy może liczyć na około 3-4 tys. złotych. W mniejszych pensje są niższe. Biegły księgowy zarabia od 6 tys. w górę.

Komentarze (24)

 • lili

  moim zdaniem to bardzo ciekawa praca
  11/28/13
 • Darek

  Początki są trudne ale wszystkiego się można nauczyć i we wszystko można się wdrożyć :) na początku trzeba bardzo uważać, żeby się nie pomylić a później to wszystko robi się automatycznie :) i już nie ma z niczym problemu, no prawie :P
  3/27/13
 • małgosia

  moim zdaniem bardzo ciężka praca, bo trzeba być dokładnym prawie jak saper, bo za nasze błędy może ktoś zapłacić bardzo dużo...
  1/6/13
 • radał

  czyli bardziej opłaca się pracować w supermarkecie na kasie, bo chociaż od czasu do czasu ktoś przychodzi :)
  12/3/12
 • Wika

  Jestem księgową 3 lata i zarabiam netto 1400zł.Wielki majątek! Praca jest strasznie nudna i monotonna.Pozdrawiam.
  11/18/12
 • Rafi

  niestety, jest monotonna. Jest dużo tzw. papierkowej roboty. Liczenie, wypełnianie dokumentów, liczenie, wypełnianie dokumentów, liczenie.... Nie wyobrażam sobie takiej pracy ciągle w jednym miejscu ! Zamęczyłbym się, ja potrzebuje ruchu, emocji i adrenaliny w pracy, to mi daje motywację !
  11/15/12
 • dominika

  a czy ta praca nie jest przypadkiem bardzo monotonna? Bo praca księgowego to chyba ciągłe liczenie? Chyba, ze się mylę?
  11/7/12
 • dancer

  Niewątpliwie dobrze płatna praca. Bo 3-4 tys. zł na początek to świetna płaca. Ale jednak wymagająca sporych kompetencji od pracownika... Wydaje mi się, że to spoko zawód. Warto zajmować się pieniążkami w dzisiejszych czasach
  11/6/12
 • Sasha

  ojj papierkowej roboty musi być mnóstwo! I trzeba wytężać swój mózg codziennie w pracy, żeby kasa się zgadzała ;p zawód trudny, nie dla każdego na pewno ale dobry księgowy to dzisiaj podstawa więc nie dziwmy się, że ma tyle wynagrodzenia z tego tytułu ;)
  10/30/12
 • just joking

  Strasznego czy nie, pieniądze z tego przychodzą konkretne. A można przy okazji okraść swojego pracodawcę i uciec gdzieś na wyspy Pacyfiku (przykład Rihanny i jej księgowej ;)
  10/27/12
 • marilaww

  co za nudne i monotonne zajęcie! siedzisz 8 godzin w jednym pokoju, wypełniasz dokumenty i tak całe życie, coś strasznego....
  8/23/12
 • paska

  mi to się kojarzy z taką starszą panią siedząca za biurkiem ze stertą papierów. Jak dla mnie to nie za fajnie. Ogolnie wątpie też w to, że mają jakieś duże zarobki. Nie wiem ale wydaje mi się, że to zawód dla sztywniaków i nudziarzy w każdym razie nie dla mnie. Nie lubię papierkowej roboty i takiej nudyyy
  5/14/12
 • kaas

  aaaa tam przesadzacie. Jak dla mnie praca jak praca, może są tacy bo w kółko robią to samo i już są znudzeni życiem i całą tą pracą. Nie każdy lubi to co robi trzeba inaczej na to spojrzeć a nie że od razu sztywniacy :P Zarobki są fajne bo słyszałam od kumpeli, że ok 4 tys można zarobić spokojnie także mają powody do radości
  5/11/12
 • Jao

  znałam takiego jednego moje kumpla co wychował się w domu księgowych. Bo jego ojciec i jego matka byli w tej samej pracy. I jakos był cłakiem spoko kolesiem. I można było się z nim zabawić na jakimś melanżu i pójść do kina i na co tylko. Więc nie jest fajnie jak wrzucacie wszystkich do jednej beczki :-)
  5/8/12
 • aleks

  Może i coś w tym jest. Czesto tacy księgowi własnie wyglądają jak tacy sztywniacy. Ale nie o tym chciałem tym razem pisać. Znam jedną księgową, która na początku swojej kadencji w firmie zarabiała 2 tys. A teraz zarabia 4 i poł a dlaczego? Firma płaci coraz więcej bo nie chce zmieniać dobrej księgowej, która się sprawdza,. Dla większej firmy to nie problem płacić więcej, ale już zatrudniać nową, nie pewną osobę to może być problemem
  5/5/12
 • Gandalf

  Znam jednego gościa co zajmuje się księgowością u mojego ojca w robocie. Porażka. Garniuturek - i to w nie najlepszym stylu, skarpetki białe do czarnych butów. No moda dla niego nie istnieje. Na dodatek nie zna się na żartach więc w żadnycm wypadku nie można mu o tym powiedziec bo się obrazi;p
  5/3/12
 • Boring

  Straaaaaaaaaasznie nudna sprawa. Poznałem ostatnio kobietę i zaprosiłem ją na randkę. To był zły pomysł. Nie mogłem walnąć większej gafy, niż żeby opowiedziała mi coś o swojej pracy. Nie wiem już sam, czy to praca determinuje do takiego sztywniactwa czy tacy ludzie wybierają tę pracę i później tak jest postrzegana. Jedynie prestiż mają dosyć wysoki, bo sporo od nich zależy i zawsze będą potrzebni .
  4/30/12
 • Bartoszz

  Zawód bez ambicji, dla nudziarzy. Jak widzę tych księgowych w tych swoich biurach to czasem zastanawiam się czy oni w ogóle jeszcze żyją. Nie mam pojęcia dleczego wszyscy to tacy sztywniacy są. Brak zycia w sobie, brak chęci szalenstwa. Nie wiem zauważyłem jedną wspólną cehę u nich NUDZIARSTWO a szkoda. Ciekawe skąd to się bierze
  4/30/12
 • Natki

  Moja mama jest księgową. Ma masę roboty jak przyjdzie jej wypełniać PITy. Wtedy każdy przychodzi i prosi o pomoc. Wiadomo nie jest to za darmo, ale tez dużo za takie coś nie bierze. No ale powiem wam, że jak się nazbiera tych PITów to czasem niezła dumka wychodzi. Duzo jest możliwości pracy, moja mama np współpracuje z jakąś małą osiedlową firmą a to zajmuje jej z 2 godzinki dziennie
  4/19/12
 • Manda

  Teraz to nawet mozna iść po poradę jak firmę założyć, taka porada to ok. 50 zł przynajmniej w moim przypadku tak było. Można nawet sobie załatwić aby rozliczała taka księgowa książkę przychodów i rozchodów w naszej firmie, oczywiście tez za jakieś sianko. Moim zdaniem to mają dużo roboty i całkiem dobrą pensję z tego. Tylko no tez nie każdy się nadaje. Akurat ja byłam u kompetentnej osoby widać, że babka zna się na rzeczy, sama prowadzi swoją firmę.
  4/17/12
 • Zuza

  Ok 20go każdego miesiąca jest niezły sajgon ale jak się ma kilka firm to można spokojnie pracować i żyć z tego. Tylko wbić się na rynek ciężko.
  1/2/12
 • Kolejarzka

  Nooo zyć nie umierac zgadzam się. Niezłe siano zarabiaja. Sama korzystam nieraz z usług i widze jaki cennik maja i ile u nich ludzi korzysta, małe firmy tazke
  12/29/11
 • Luzika

  Fajna fucha, tylko trzeba umiec dobrze liczyć a to nie jest łatwe zadanie. Trzeba być dokładnym i sumiennym
  12/28/11
 • Arlena

  babeczka ktora prowadzi mi ksiegowosc ma kilkanascie firm, ktore obsluguje i zyje jak pączuś w masle, biuro czynne od 10 do 14.30, do 18 pod telefonem dla klientow, w sezonie wakacyjnym biuro do 12.00, zyc nie umierac
  6/4/11