Jakiego artykułu szukasz?

Studia podyplomowe, również online w Centrum Kształcenia Podyplomowego

Zalety i aspekty studiów podyplomowych w Centrum Kształcenia Podyplomowego przybliża nam Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych – dr Andrzej Zbonikowski.

Studia podyplomowe, również online w Centrum Kształcenia Podyplomowego

Studia podyplomowe otwierają możliwości zdobycia nowych kompetencji, uprawnień czy nawet nowego zawodu. Umożliwiają zdobycie uzupełniających kwalifikacji lub całkowitego przekwalifikowania się.

Zalety i aspekty studiów podyplomowych w Centrum Kształcenia Podyplomowego przybliża nam Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych – dr Andrzej Zbonikowski.

Czym są studia podyplomowe?

Czym różnią się od kursów i szkoleń? Jakie korzyści dają swoim absolwentom?

Studia podyplomowe są formą kształcenia, pozwalającą nabyć nowe kompetencje, uprawnienia czy nawet nowy zawód. Ponieważ są kierowane do absolwentów studiów wyższych, nie obejmują już kształcenia ogólnego, a przede wszystkim przedmioty specjalistyczne związane ze studiowanym kierunkiem. Ze względu na coraz większą potrzebę przekwalifikowania się lub zdobywania uzupełniających kwalifikacji – jest to forma edukacji szczególnie adekwatna do wymogów współczesnego rynku pracy.

W porównaniu z kursami – studia podyplomowe odznaczają się akademickim prestiżem i obejmują kompetencje wymagające wyższego wykształcenia. Warto jednak zauważyć, iż znaczna część studiów podyplomowych trwa tylko dwa semestry, a kształcenie można podejmować już na podbudowie studiów pierwszego stopnia (licencjat), nawet równolegle z uzupełniającymi studiami magisterskimi. O tej formie kształcenia należy zatem pamiętać, planując własną ścieżkę edukacyjno-zawodową.

Jak rozpoznać dobre studia podyplomowe?

Ważny jest czytelny opis studiów – jednoznacznie wskazujący na nabywane kwalifikacje, a także specjalistyczna kadra, która powinna być zaprezentowana wraz z ofertą kształcenia. Ponadto zawsze warto słuchać „szeptanych” opinii rynku – osób, które ukończyły dany kierunek w uczelni lub z innych źródeł posiadają opinię na jego temat.

Studia podyplomowe w Centrum Kształcenia Podyplomowego

Co wyróżnia studia w CKE?

Można by wymienić wiele atutów studiów podyplomowych w CKP. Myślę, że najważniejszym jest sprofilowanie kształcenia w sposób umożliwiający słuchaczom uzyskanie ugruntowanych kompetencji praktycznych. Dzięki temu absolwenci są dobrze przygotowani do wchodzenia w nowe role zawodowe i znacznie przewyższają w tym zakresie absolwentów studiów podyplomowych prowadzonych w formule „wykładowo-teoretycznej”.

Ten walor jest także wskazywany przez naszych słuchaczy, którzy dzięki temu nie obawiają się podejmowania nowych obowiązków zawodowych związanych z nabytymi kwalifikacjami. Ważnym atutem studiów podyplomowych jest także stała aktualizacja programów kształcenia pod kątem potrzeb rynku i oczekiwań samych uczestników studiów.

Dorobek Centrum Kształcenia Podyplomowego

Dorobek Centrum Kształcenia Podyplomowego to przede wszystkim kilkadziesiąt kierunków kształcenia podyplomowego, a przy każdym z nich zespół doświadczonych wykładowców -specjalistów z poszczególnych obszarów kształcenia. Poszczycić się możemy także wieloma tysiącami absolwentów - wśród nich znajdują się osoby, które ukończyły po kilka kierunków studiów podyplomowych w CKP (ostatnia rekordzistka – ukończyła studia z Terapii pedagogicznej jako czwarty kierunek podyplomowy w naszej uczelni). Te powroty na kolejne kierunki studiów z pewnością świadczą o wysokiej satysfakcji absolwentów.

Które kierunki studiów podyplomowych z oferty CKP cieszą się obecnie największą popularnością?

Przede wszystkim studia kierowane do nauczycieli, nadające uprawnienia pedagogiczne lub przygotowujące do nauczania danego przedmiotu lub prowadzenia rodzaju zajęć. W tym zakresie CKP pozyskało dobre opinie i ugruntowało swoją pozycję rynkową już kilka lat temu. Na niektórych kierunkach – jak Oligofrenopedagogika czy Terapia pedagogiczna – wykształconych zostało już ponad 40 edycji słuchaczy.

Do kogo są skierowane studia podyplomowe z oferty Centrum Kształcenia Podyplomowego?

Oferta kierowana jest do każdego, kto chciałby doskonalić się zawodowo, zdobywać nowe kwalifikacje i umiejętności. Większość kierunków można podejmować bez względu na posiadane kwalifikacje, ważne jest posiadanie wykształcenia wyższego.

Co oznacza, że oferta studiów podyplomowych CKP jest zgodna z Europejskimi Standardami Edukacji?

Oznacza to, iż programy kształcenia są zgodne z kształceniem kompetencyjnym opisanym w Europejskich Ramach Kwalifikacji, kładącym nacisk nie tylko na wiedzę, ale także na praktyczne umiejętności fachowe oraz kompetencje osobiste. Słuchacz jest traktowany jako podmiot w procesie całożyciowego kształcenia się. W wymiarze formalnym – studia podyplomowe są kompatybilne wobec form kształcenia w Unii Europejskiej, a ich realizacja wiąże się z pozyskiwaniem punktów tzw. ECTS (European Credit Transfer System).

Kształcenie kompetencyjne

Co należy rozumieć pod pojęciem kształcenie kompetencyjne?

Kształcenie kompetencyjne jest dalekie od traktowania uczącego się jak pustego naczynia, które mistrz-wykładowca ma napełnić wiedzą. W modelu kompetencyjnym chodzi o nabywanie nowych umiejętności – w tym także umiejętności samodzielnego uczenia się, a także zdolność do integrowania wiedzy i umiejętności profesjonalnych z osobistym doświadczeniem i rozwojem.

Czy kształcenie na studiach podyplomowych CKP obejmują zajęcia praktyczne?

Zajęcia praktyczne są bardzo ważnym elementem dobrych studiów podyplomowych, pozwalają bowiem kształcić praktyków gotowych do wykorzystania nabytych kompetencji na rynku pracy. W realizacji kształcenia uczestniczą eksperci – praktycy z poszczególnych dziedzin. Ponadto – programy wielu kierunków studiów obejmują praktyki realizowane w odpowiednich instytucjach rynku pracy.

Jak wygląda w CKP oferta studiów na kierunkach podyplomowych w kontekście bardzo modnego ostatnio szkolenia e-learningowego?

Można powiedzieć, że kształcenie e-learningowe przebojem podbija współczesny świat, to bardzo atrakcyjna forma kształcenia. Pozwala uczyć się w domu, niemal nie ruszając się z fotela, korzystając z platformy cyfrowej i elektronicznych zbiorów bibliotecznych. CKP stale poszerza swoją ofertę kierunków studiów, które można studiować w ten sposób, a do uczelni przyjeżdżać tylko na zajęcia praktyczne i zaliczenia.

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszam na naszą stronę internetową www.ckp-lodz.pl i do kontaktu z Biurem tel. 42 29 95 637, 42 63 15 039

Z dr Andrzejem Zbonikowskim rozmawiał Piotr Kośka

Powiązane treści

Zdalne studia - zalety, wady, wyzwania
Zdalne studia - zalety, wady, wyzwania
​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?
​Jakie studia wybrać w 2020 roku, aby mieć pewną pracę?
​Zawody przyszłości
​Zawody przyszłości
Zawody przyszłości,  gdzie będzie praca?
Zawody przyszłości, gdzie będzie praca?
Podejmij studia podyplomowe i sięgnij po zawodowy sukces
Podejmij studia podyplomowe i sięgnij po zawodowy sukces
Szybsze czytanie to szybsza nauka, warto wiedzieć przed maturą
Szybsze czytanie to szybsza nauka, warto wiedzieć przed maturą
Zrób to teraz, nie odkładaj na później, czyli walka z prokrastynacją
Zrób to teraz, nie odkładaj na później, czyli walka z prokrastynacją
Studia przez internet
Studia przez internet
Na jakie iść studia, aby dostać pracę?
Na jakie iść studia, aby dostać pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Po jakich studiach znajdziesz pracę?
Zasady skutecznej nauki i zapamiętywania
Zasady skutecznej nauki i zapamiętywania

Komentarze (7)

Natalia
Witajcie, Jak wyglądają zaliczenia na studiach online? Czy to są testy na platformie? Chcę zacząć metodykę i metodologię pracy socjalnej. Czy jest ktoś z Was na tym kierunku? Po drugim semestrze pisze się pracę? Czy dostęp do materiałów jest przez cały czas? Pozdrawiam
25.07.2021
13.07.2020
Maria Nowak
Moim zdaniem to świetna sprawa. Skoro faktycznie myślicie o podyplomówce, to zdecydowanie powinniście wziąć pod uwagę Centrum Kształcenia Podyplomowego. To dobra uczelnia, na której na pewno zdobędziecie odpowiednie wykształcenie dla siebie.
Julianna
Normalna sprawa, przecież dzisiaj wykształcenie ma spore znaczenie w kontekście rozwoju kariery. Ja mogę Wam podpowiedzieć, że w Centrum Kształcenia Podyplomowe i Rozwoju Biznesu możecie liczyć na rzetelną wiedzę. Akurat w kontekście studiów podyplomowych, mają bardzo wygodną formę nauczania, sami sprawdźcie.
07.07.2020
05.07.2020
Antek
Polecam, jestem bardzo zadowolony zarówno z formy prowadzenia zajęć, jak i ze zdobytej wiedzy. To dla każdego powinno być bardzo satysfakcjonującym rozwiązaniem.
Tomasz
Musicie pamiętać, po co idzie się na studia. Akurat tutaj nie trzeba się obawiać, że będziecie niezadowoleni, bo stawiają na praktyczne umiejętności, które na pewno się Wam przydadzą w pracy.
07.06.2020
27.05.2020
Anka Nowacka
Fajnie, że można zrobić studia podyplomowe na CKPiRB. Sama zastanawiałam się, czy warto znowu wracać na uczelnię, ale okazało się, że zajęcia prowadzone były w ciekawy sposób. Na pewno mogę polecić :)
Roman
Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie wspominam zajęcia na AHE. Jestem zadowolony z formy prowadzenia zajęć, która stawia faktycznie na realne umiejętności, a nie na masę teorii. Jeśli chcecie wynieść ze studiów coś, co przyda się Wam w karierze, to warto wybrać dla siebie odpowiedni kierunek na AHE.
18.05.2020
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Akademia Tarnowska
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Politechnika Łódzka
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Politechnika Częstochowska
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Politechnika Śląska
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Akademia Zamojska
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Uniwersytet Rzeszowski