Studia prawnicze w Białymstoku i woj. podlaskim
Profesjonalna wiedza prawnicza to gwarancja atrakcyjnego zatrudnienia, solidnych zarobków, stabilnej pracy. To często wymieniane przez studentów prawa powody wyboru takiej drogi kształcenia. Nasza codzienność osadzona jest w siatce przepisów, regulacji, kodeksów, regulaminów. Poruszanie się w ich zawiłościach bywa dla laików trudne. Niezrozumienie przepisów może grozić dotkliwymi konsekwencjami. Zatem specjaliści z zakresu prawa nie muszą się martwić o swoją przyszłość.
W tym artykule podpowiadamy, jakie są możliwości kształcenia w zakresie prawa w Białymstoku i woj. podlaskim.
Kandydaci na kierunki prawnicze to osoby uporządkowanie, precyzyjne, dokładne. Posiadające dobrą pamięć i umiejętność logicznego myślenia. Często dobrzy mówcy, negocjatorzy.
Oprócz typowo prawniczych studiów uczelnie oferują kierunki pokrewne. Zdobyte kwalifikacje pozwalają zdobyć zatrudnienie w tych wszystkich obszarach życia gospodarczego, gdzie wymagana jest znajomość przepisów prawa i umiejętność ich stosowania.
Studia prawnicze – jakie kierunki?
Prawo – studia 5-letnie magisterskie, ścieżki kształcenia:
- cywilno-gospodarcza
- karnistyczna
- mediacyjno-administracyjna.
Studenci kierunku odbywają praktyki w sądach, prokuraturze, kancelariach prawnych, administracji rządowej i samorządowej, firmach doradczych czy konsultingowych. Przygotowywani są do egzaminów wstępnych na aplikacje.
Kandydaci na Prawo na Uniwersytecie Białostockim wybierają jeden przedmiot spośród: historia, wiedza o społeczeństwie, język polski, matematyka.
Do uczelni niepublicznej wymagana jest ocena z języka obcego oraz do wyboru: historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego lub matematyki.
Bezpieczeństwo i prawo – studia pierwszego stopnia
Kandydaci na kierunek przyjmowani są na podstawie wyniku maturalnego z jednego przedmiotu wybranego spośród: historia, wiedza o społeczeństwie, język polski, matematyka.
Kierunek ekonomiczno-prawny, specjalności na studiach pierwszego stopnia:
- sektor prywatny
- sektor publiczny.
Specjalności na studiach drugiego stopnia:
- gospodarowanie finansami w sektorze publicznym
- windykacja i zarządzanie wierzytelnościami
- działalność gospodarcza na rynku europejskim.
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyniku z jednego przedmiotu wybranego spośród: geografia, historia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Studia prawnicze – perspektywy pracy
Absolwenci magisterskich studiów na kierunku prawo mogą kontynuować kształcenie na wybranej aplikacji. Jej ukończenie uprawnia do wykonywania konkretnych zawodów prawniczych, przykładowo: sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika.
Studia na kierunku ekonomiczno-prawnym w sposób szczególny przygotowują do pracy w:
- urzędach skarbowych
- urzędach celno-skarbowych
- izbach administracji skarbowej
- instytucjach administracji rządowej i samorządowej
- sektorze bankowym i instytucjach ubezpieczeniowych
- w charakterze ekspertów ds. prawnych, podatkowych, finansowych i kadrowych
- biurach rachunkowych
- biurach doradztwa podatkowego
- kancelariach radcowskich
- firmach consultingowych
- publicznych organizacjach międzynarodowych
- organizacjach pozarządowych.
Studia prawnicze – uczelnie na Podlasiu
Kierunki o charakterze prawniczym oferuje uczelnia publiczna oraz niepubliczna szkoła wyższa. Poznajcie szczegóły ich oferty:
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
Rozważacie studia prawnicze?
Dowiedzcie się więcej o pracy radcy prawnego. Jaką drogę trzeba odbyć, aby wykonywać ten zawód. Z jakimi problemami i wyzwaniami mierzy się na co dzień radca prawny? Posłuchajcie: