Studia prawnicze w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim
Marzą Wam się elitarne studia? Chcecie zdobyć prestiżowy zawód?
Wybierzcie kierunek prawniczy i zadbajcie o swoje wykształcenie.
Przyglądamy się możliwościom zdobycia wykształcenia prawniczego w Olsztynie oraz woj. warmińsko-mazurskim. W tym artykule dowiecie się, jakie uczelnie wziąć pod uwagę, jakie przedmioty wybrać na maturze oraz jakie ścieżki dalszego kształcenia lub kariery dostępne są absolwentom studiów prawniczych.
Studia prawnicze – jakie kierunki?
W tym regionie dostępny jest jeden kierunek studiów:
Prawo
Kierunek realizowany jest w trybie jednolitych studiów magisterskich.
Jego absolwenci posiadają kwalifikacje do podjęcia wybranej aplikacji prawnej, przykładowo:
- adwokackiej
- prokuratorskiej
- sędziowskiej
- komorniczej
- radcowskiej
- notarialnej.
Studia prawnicze nie należą do łatwych. Wymagają dyscypliny, pracowitości, łatwości zapamiętywania dużych partii materiału, umiejętności logicznego myślenia, swobody wypowiedzi – to predyspozycje, które będą bardzo przydatne również w przyszłej pracy zawodowej.
„Codzienna praca, zwłaszcza na sali sądowej, daleka jest od rzeczywistości z „Sędzi Anny Marii Wesołowskiej”. Zwłaszcza w sprawach karnych, którymi zajmowałam się najczęściej. Bardzo często rozprawy to całodzienne posiadówki. Szczególnie w sprawach, gdzie jest wielu oskarżonych, wielu świadków do przesłuchania a oceniane są zdarzenia, które miały miejsce na przestrzeni lat. Nie policzę dzisiaj, ile godzin przesiedziałam na takich rozprawach, ciągnących się wiele godzin, nudnych jak flaki z olejem, na twardych drewnianych ławkach, po nocy zarwanej na pisanie apelacji wkładając ogrom siły woli w to, żeby się skupić i utrzymać uwagę. Osoby podejrzewane o przestępstwo, też nie są zatrzymywane od poniedziałku do piątku od 8 do 16, a od informacji o zatrzymaniu, do pierwszego przesłuchania, a potem do posiedzenia w sprawie tymczasowego aresztowania potrafią upłynąć długie godziny w pełnej gotowości. To uczy cierpliwości. Niecierpliwość i przebieranie nóżkami niczego nie przyspieszą, a potrafią zmęczyć bardziej niż samo oczekiwanie”. – przekonuje autorka bloga Lawyerka.pl
Jak jest na studiach prawniczych?
O kulisach studiowania opowiada absolwentka:
W programie studiów znajdują się mi.in. takie przedmioty jak: łacińska terminologia prawnicza, prawoznawstwo, historia doktryn polityczno-prawnych, historia prawa polskiego, powszechna historia państwa i prawa, prawo administracyjne, prawo cywilne, prawo karne, prawo konstytucyjne, systemy penitencjarne, cyberprzestępczość i jej zwalczanie, mediacje w sprawach karnych, prawo konfliktów zbrojnych, kryminalistyka, medycyna sądowa, międzynarodowe i krajowe prawo ochrony środowiska, prawo rolne.
Studia prawnicze – które uczelnie?
Kierunek ten realizowany jest w jednej szkole wyższej. Jest to:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Studia prawnicze – jakie przedmioty na maturze
Kandydaci na prawo w UWM przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych z trzech przedmiotów wybranych spośród: chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, język obcy, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Studia prawnicze – perspektywy zawodowe
Ukończenie wybranej aplikacji uprawnia do wykonywania konkretnego zawodu prawniczego.
Absolwenci studiów magisterskich przygotowani są do pełnienia funkcji w różnorodnych instytucjach lub organizacjach, wymagających posiadania wiedzy prawniczej.
Mogą być zatrudniani przykładowo w:
- instytucjach wymiaru sprawiedliwości
- instytucjach finansowych
- działach prawnych firm
- doradztwie prawnym
- administracji.