Jakiego artykułu szukasz?

Wojna o talenty, czyli jak wykwalifikowany pracownik decyduje o przyszłości firmy

Aby pozyskać i utrzymać najbardziej pomysłowych i wykwalifikowanych pracowników, pracodawcy będą musieli oferować nie tylko dobre pieniądze, lecz także pewność kariery.

Wojna o talenty, czyli jak wykwalifikowany pracownik decyduje o przyszłości firmy

Nawet najbardziej znane korporacje muszą już nie tylko walczyć o nowe rynki i kontrakty, ale coraz częściej także o zdobycie i utrzymanie najzdolniejszych pracowników. Nie wystarczy oferowanie im jedynie pracy i pieniędzy.

Najlepszych przyciągnąć może dziś tylko obietnica zrobienia prawdziwej kariery. Kryzys na rynku talentów tłumaczy demografia. Aby podtrzymać trwały wzrost gospodarczy na kilkuprocentowym poziomie, Stany Zjednoczone muszą do 2030 r. dodać do swojego naturalnego rezerwuaru siły roboczej 25 mln nowych pracowników. Europa powinna ściągnąć ich jeszcze więcej, bo aż 45 mln.

Problem polega na tym, że wysoko rozwinięte gospodarki Zachodu potrzebują nie tylko świeżej, lecz także dobrze wykwalifikowanej siły roboczej. Tylko wówczas będą w stanie utrzymać przewagę pod względem innowacyjności.


Brakuje świetnie wykwalifikowanych pracowników

Problem w tym, że na świecie jest wprawdzie dużo rąk do pracy, ale niekoniecznie nadają się one do tej przynoszącej największe profity. Według raportu „Harvard Business Review” tylko 25 proc. siły roboczej w Indiach poradziłoby sobie w zachodnich firmach. W innych krajach rozwijających się ten odsetek jest jeszcze niższy. A zachodnie gospodarki już zaczynają się dusić z powodu braku odpowiednich pracowników. Według niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) aż 70 proc. tamtejszych pracodawców sygnalizuje, że nie może w pełni rozwinąć skrzydeł z powodu chronicznego problemu ze znalezieniem dobrze rokujących wykwalifikowanych talentów.

Potrzebnego pracownika zawsze można podkupić konkurencji, rzucając na stół więcej pieniędzy. Doświadczeni headhunterzy wiedzą jednak, że ten sposób działa tylko do pewnego momentu. Na najwyższym korporacyjnym szczeblu, gdzie od decyzji o tym, kogo zatrudniamy, zależą miliony albo miliardy, trzeba polować na pracownika za pomocą innych, bardziej wyrafinowanych metod. Zdaniem amerykańskiego menedżera Billa Conaty w ciągu kilku najbliższych lat walka na globalnym rynku wymusi nawet na średniej wielkości zachodnich przedsiębiorcach bardziej uważne zarządzanie kapitałem ludzkim.


Kuźnie biznesowych kadr

Najskuteczniejszych metod najlepiej uczyć się od tych, którzy od lat uchodzą za modelowe kuźnie biznesowych kadr. Na przykład od koncernu Procter & Gamble. Firma z amerykańskiego Cincinnati, założona w 1837 r. przez dwóch brytyjskich imigrantów, z których jeden potrafił robić świece, a drugi mydło, zatrudnia dziś 127 tys. osób i kontroluje wiele popularnych marek, takich jak Ariel, Duracell, Pampers czy Always.

Badacze historii amerykańskiego kapitalizmu podkreślają, że sukces P&G zawsze zawdzięczał pionierskim pomysłom. Tak było już w latach 80. XIX w., gdy szefostwo nagradzało pracowników udziałami w firmie, skutecznie obniżając ich skłonność do strajkowania. Potem w latach 20. ubiegłego wieku Procter & Gamble jako jedna z pierwszych firm odkrywała uroki raczkującego radia, zamawiając reklamy swoich produktów w formie krótkich słuchowisk obyczajowych, do których przylgnęła nazwa „opera mydlana”.

W ostatnich latach P&G znów stał się prekursorem biznesowej nowinki: tym razem świadomego wyławiania, kreowania i utrzymywania menedżerskich talentów. To właśnie z jego stajni wyszli w ostatnim ćwierćwieczu tacy rozgrywający amerykańskiego biznesu, jak Steve Ballmer (dziś szef Microsoftu), Meg Whitman (autorka sukcesu eBaya, a ostatnio kandydatka na gubernatora Kalifornii) czy prezes Boeinga Jim McNerney. Podobnym dorobkiem może się pochwalić tylko amerykański konglomerat General Electric (GE), któremu przez lata szefował guru w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi Jack Welch.

To oni jako pierwsi wpadli na pomysł, że chcąc ściągnąć z rynku najbardziej wartościowe perełki, trzeba im obiecać, że nie zostaną wrzucone do jednego worka z resztą pracowników. Krótko mówiąc, zerwać z pozorami równości i postawić na sprawdzony elitaryzm.


Jaka wyróżnić najlepszych

General Electric na przykład przyporządkowuje każdego zatrudnionego do jednej z trzech grup. Kryterium podziału jest poziom oczekiwań, jakie pracodawca wiąże z różnymi pracownikami. Z kolei Hindustan Unilever, dynamicznie rozwijająca się spółka córka holendersko-brytyjskiego olbrzyma, tworzy listę najlepiej rokujących. Te podziały mają często niewiele wspólnego z formalną korporacyjną hierarchią i niekoniecznie oddają istniejące relacje służbowe. Oczywiście wiedza o tym, kto do jakiej grupy należy, nie jest tajemnicą. Chodzi przecież o to, by wybrani czuli się w ten sposób dowartościowani, a reszta próbowała im dorównać i dołączyć do ekskluzywnego grona.

Listy najzdolniejszych są jednak czymś więcej niż tylko narzędziem motywacyjnym. – Chodzi nie tylko o zaoferowanie najlepszym pracownikom miejsca pracy, lecz także o stworzenie im warunków do robienia kariery. Dla ludzi na najwyższym poziomie to ważniejsze niż dodatkowe motywacje finansowe – uważa Bill Conaty. Dlatego właśnie obecny szef GE Jeff Immelt publicznie chwalił się tym, że doskonale zna osobiste predyspozycje 600 najlepiej rokujących pracowników swojej firmy, a nawet ich sytuację rodzinną i najskrytsze ambicje. Novartis prosi swoich liderów, by sami budowali plany karier i przekazywali je firmowym mentorom. Najwięksi inwestują w szkolenie swoich elit. GE wydaje na przykład rocznie okrągły miliard dolarów na utrzymanie szkoły menedżerskiej w Crotonville.


Samodzielność przede wszystkim

Korporacje wiedzą jednak, że najzdolniejsi i najbardziej ambitni lubią chodzić własnymi drogami. Dlatego wiele kuźni kadr nie waha się rzucać ich szybko na głęboką wodę. Idealnie nadają się do tego zagraniczne oddziały firmy. Młody zdolny poznaje język i kulturę, przede wszystkim jednak z dala od przełożonych może się nauczyć odpowiedzialności za całą komórkę organizacyjną. Narzędzie może być przydatne również tym, których nie stać na wysyłanie pracownika za granicę. Wystarczy dać mu pod opiekę jakiś projekt lub – jeszcze lepiej – wybrany odcinek działalności w internecie. Sieć jako najbardziej perspektywiczny obszar biznesowej aktywności skusi zapewne niejednego młodego wilka. A firma, nie ponosząc dodatkowych kosztów, sprawdzi, czy adept nadaje się, by stanąć kiedyś na czele kluczowego działu, a może nawet całego interesu.

Czy zarządzania zasobami ludzkimi można się nauczyć? Agencja doradcza Deloitte twierdzi, że tak. W raporcie „Siedem odpowiedzi na wyzwania deficytu talentów” zaprezentowanym na tegorocznym forum ekonomicznym w Davos przekonuje wręcz, że to niezbędne. Na przykład by planować politykę personalną w 5 - 10-letniej perspektywie. Wystarczy się zastanowić, ilu i jakich pracowników będziemy potrzebowali za kilka lat i jak mogą się zmienić nasze oczekiwania wobec nich. Pozwoli to nie tylko stopniowo i mądrze modyfikować ich zadania, lecz także dać sygnał talentom na rynku, że jesteśmy firmą przewidywalną i grającą z zatrudnionymi w otwarte karty. Taki wizerunek w warunkach wojny o najzdolniejszych może być na wagę złota.

Źródło: DGP


Powiązane treści

Mądrze negocjuj podwyżkę
Mądrze negocjuj podwyżkę
Polskie firmy płacą mniej od zagranicznych
Polskie firmy płacą mniej od zagranicznych
Zarobki specjalistów i managerów w Polsce
Zarobki specjalistów i managerów w Polsce
Zadbaj o referencje dla siebie
Zadbaj o referencje dla siebie
Wizerunek zawodowy pracownika w sieci
Wizerunek zawodowy pracownika w sieci
Kto jest lepszym szefem: mężczyzna czy kobieta?
Kto jest lepszym szefem: mężczyzna czy kobieta?
Potęga motywacji, zaufaj jej
Potęga motywacji, zaufaj jej
Najlepiej płatne branże w Polsce
Najlepiej płatne branże w Polsce
Postaw na kreatywność i zrób karierę w firmie
Postaw na kreatywność i zrób karierę w firmie
Trudna sztuka zarządzania ludźmi
Trudna sztuka zarządzania ludźmi
Najatrakcyjniejsi pracodawcy w Polsce
Najatrakcyjniejsi pracodawcy w Polsce
Inteligencja emocjonalna Twoją siłą
Inteligencja emocjonalna Twoją siłą

Komentarze (0)

brak komentarzy…
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Akademia Tarnowska
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Politechnika Śląska
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Akademia Zamojska
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Politechnika Łódzka
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Politechnika Częstochowska
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Politechnika Poznańska
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Akademia Piotrkowska
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie