Wolne miejsca na studiach bezpłatnych
Choć rekrutacja na studia odbywa się we wcześniej jasno określonych terminach, zdarza siaę, że pewne kierunki nie odnotowują zainteresowania, które pozwoliłoby wypełnić przewidziane limity miejsc.
Kiedy i na jakich zasadach realizowana jest dodatkowa rekrutacja? Przeczytajcie.
Drugie nabory, rekrutacja uzupełniająca
Po zakończeniu rekrutacji, najczęściej pod koniec lipca i na początku sierpnia publiczne uczelnie rozpoczynają uzupełniającą rekrutację na studia. Na wielu z nich pozostają jeszcze wolne miejsca na bezpłatnych studiach stacjonarnych.
Nie ma co się łudzić - nie będą to numery jeden w rankingach popularności. Na takie studia indeksy zdecydowanie już rozeszły się. Ale może się okazać, że dostępne jeszcze kierunki to całkiem niezła alternatywa wobec niedostania się na uczelnię. Czasami zupełnie nieplanowany wybór okaże się strzałem w dziesiątkę, odkryjemy całkiem inne zainteresowania i chęć zgłębiania nowego obszaru wiedzy.
Drugie nabory są bardzo powszechne i dotyczą większości uczelni, nawet tych najlepszych. Dzieje się tak, gdyż grupa osób przyjętych nie finalizuje procesu rekrutacji - nie dostarcza w określonym terminie wymaganych dokumentów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż wiele osób próbuje sił na więcej niż jednym kierunku. Jeśli odniesie sukces na kilku z nich, chwilowo blokuje miejsce, które zwalnia się w momencie wyboru konkretnych studiów. Tym sposobem do "puli wolnych kierunków" trafia sporo miejsc. Także powody osobiste mogą decydować o zmianie planów i osoba przyjęta na wybrane studia ostatecznie rezygnuje z miejsca na uczelni.
Gdzie szukać informacji?
Po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji śledźcie internetowe serwisy przewidziane dla kandydatów. Tam uczelnie publikują informacje o dostępnych jeszcze kierunkach i warunkach przyjęć.
Może się zdarzyć, że studia, o jakich marzycie, są dostępne w uczelni znajdującej się w innym ośrodku akademickim. Chociaż pierwotnie nie braliście pod uwagę przeprowadzki do innego miasta, to jednak jesteście skłonni przystać na takie rozwiązanie w obliczu "być albo nie być" studentem.
Rozpocznij studia zimą
Nie tylko miesiące wakacyjne są zarezerwowane dla rekrutacji na studia. Na przełomie stycznia i lutego rozpoczynają się nabory na wybrane studia. Należy zaznaczyć, że oferta na tym etapie jest okrojona, odnosi się tylko do części kierunków danej uczelni. Podobnie limity miejsc mogą być nieco mniejsze. Zasady rekrutacji najczęściej pozostają niezmienione, przyjęcia na studia odbywają się w oparciu o te same kryteria, co w naborze podstawowym.
Rekrutacja zimowa to koło ratunkowe dla osób, którym nie powiodło się podczas letniego naboru, a także tych, którzy nie zdali matury w terminie majowym, przystąpili do jej poprawki i o studiach mogą myśleć dopiero od semestru letniego.
Co z tymi, którzy nie znaleźli dla siebie kierunku w ramach studiów bezpłatnych? Jeżeli jesteście zdeterminowani, aby studiować w trybie stacjonarnym na uczelni publicznej - spróbujcie swoich szans za rok. Możecie nawet ponownie podejść do matury z nadzieją na uzyskanie lepszego wyniku (to częste wśród kandydatów na najbardziej prestiżowe studia, np. kierunek lekarski, prawo, weterynaria, farmacja, filologie, itd.). Trzymamy za Was kciuki!
Jakie studia wybrać?
Zajrzyj do Poradnika dla Maturzysty
Poznaj wszystkie Typy studiów dostępne na polskich uczelniach.
Zobacz, jakie kierunki możesz studiować - dla ułatwienia wykaz kierunków wg typów kształcenia
Nadal nie wiesz, w jakim mieście studiować? - wybierz swój ośrodek akademicki
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi decyzje wszystkim niezdecydowanym kandydatom.
Wybiegaj w przyszłość, zaplanuj Studia podyplomowe